Zakaźne zapalenie skóry

Opis

Zakaźne zapalenie skóry – Erythrodermatitis. Jest to choroba wywołana przez bakterie z gatunku Aeromonas i występuje przeważnie latem i jesienią. Jednak da się zauważyć zależność, mianowicie choroba przenoszona jest przez osobniki importowane wiosną z ciepłych krajów. Choroba rozwija się bardzo powoli i na początku ryby importowane sprawiają wrażenie zdrowych, lecz po jakimś czasie pojawiają się u nich czerwone czyraki i ryby po tym sną. Choroba atakuje osobniki o osłabionej odporności skóry.

Objawy

Zakaźne zapalenie skóry rozpoczyna się czerwonymi plamami na skórze, które przechodzą w otwarte wrzody. W początkowej fazie choroba może być mylona z wiremią wiosenną, ponieważ ona też objawia się czerwonymi plamami. Jednak w przypadku erythrodermatitis w fazie późniejszej charakterystyczne są biało obrzeżone wrzody i pęknięcia z czerwonymi centrami. Występują one głównie na bokach ciała i nasadzie ogona. Przebicie jamy ciała kończy się śmiercią ryby. jeżeli ryba utrzymuje się przy życiu przez dłuższy czas to dochodzi do wodnicy, obrzęku ciała i nastroszenia łusek. Choroba ma wolny przebieg. Od wystąpienia pierwszych objawów do śnięcia ryby mija zwykle 3-4 tygodnie.

Leczenie

Przy wczesnym rozpoczęciu kuracji istnieją duże szanse na wyleczenie ryby. Ryby z małymi zmianami skórnymi należy odłowić i umieścić w kąpieli leczniczej. Jeśli nastroszenie łusek występuje na większej części ciała należy wyeliminować z hodowli, ponieważ tylko w początkowym stadium choroby można oczekiwać pozytywnych skutków terapii. Do zwalczania erythrodermatitis stosuje się następujące środki lecznicze: A) kanamycyna – roztwór 2-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 4-5 dni. B) oksytetracyklina – roztwór 3-4 g na 100 l wody, podczas kąpieli przez 2-3 dni lub roztwór 25 g na 100 l wody podczas kąpieli przez 12-30 godzin. C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór 58 g na 100 l wody podczas 8-godzinnej kąpieli. D) chloramfenikol lub oksytetracyklina – 50-60 mg na 1 kg masy ciała ryby podczas iniekcjach dootrzewnowych w postaci roztworu alkoholowodnego (1 g antybiotyku na 10 ml alkoholu). E) streptomycyna – roztwór 2 g na 100 l wody podczas kąpieli. F) neomecyna – roztwór 4-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 3 dni, po tym czasie należy w akwarium wymienić 1/3 wody. G) sulfamerazyna – roztwór 10-20 g na 100 l wody podczas kapieli przez 3 dni. H) furazolidon, furokson, Diafuran – roztwór 250-500 mg na 100 l wody podczas 3-dniowej kąpieli. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

7 komentarzy

  1. holekska:) :

    OCZYWIŚCIE CHODZI MI O PRZYKŁADOWE ZDJĘCIE CHOREJ JUŻ RYBY - skoro w sumie większość z nas szuka informacji o chorobie bo wie jak wygląda, a nie wie co za dziadostwo dorwało nasze pupile.

  2. holekska:) :

    Witam, dobrze, że są takie strony, jak ta, ale jest problem, może obok nazwy choroby jakieś zdjęcie przykładowe ryby?? Przecież nie każdy od razu wie, co dolega rybkom, nie?? Dzisiaj właśnie odłowiłam płaskoboka, którego już nie dało się uratować, bo za późno trafiłam na tę stronę a niestety w sklepie nie wiedzieli co mi poradzić mimo, że dość dobrze opisałam przypadek. A tu?? Tyle od razu możliwości leczenia... Proszę mi powiedzieć, niedawno dokupiłam rybki, które raczej są zdrowe, natomiast płaskoboka miałam już ponad rok, czy to możliwe, że przywiozlam do domu dziadostwo?, czy mogłam już je mieć w wodzie? Niestety rybki nie dało się odratować, ale czy zaatakuje mi to inne rybki? co mam robić - profilaktycznie? Pozdrawiam.

  3. wodzu177:

    A czy sól akwarystyczna,która ma dodatek błękitu metylenowego pomoże na tę chorobę. Mój piękny welonek przez to przechodzi.Mam nadzieję że to pomoże. @Danio ma rację przykry widok.

  4. Danio:

    mam takiego co na to choruje nie życzę tego nikomu przykry widok

  5. sylwia:

    moja razbora właśnie tak choruje... trzymam ją w rozztorze płynu mfc w wodzie i zmiany skórne na moje oko się zmniejszyły,ale nie wiem czy to ylko chwilowe i czy niedługo będę mogła ją wpóścićdo ogólnego???

  6. kkkk:

    mi wszystki welonki przez to pozdychały

  7. marek2633:

    witam mam problem z małymi mieczykami coraz więcej z nich wygląda jak połamane.Maja powykrzywiane cale ciało. jak mogę im pomóc??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter