Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. kinia:

    mam dwa skalarki. Jeden dy wsypuje pokarm połyka i po chwili wypluwa jedzenie..Co jest z nim nie tak? Bardzo proszę o odpowiedz

  2. Dominika:

    mam taki rybki.jak były małe wyglądały jak listki

  3. angelikamizinska:

    skalary nie zjadają małych rybek jeżeli są z nimi od małego...

  4. juri:

    na górze jest samica, a na dole samiec nie???

  5. wampir:

    mam 2 skalary i lubię ogólnie skalary fajna ryba i jeszcze dużo ale teraz mi zdechły prawie wszysttkie bo miałem ospę:( pozdrawiam wszystkich miłośników rybek

  6. Marek:

    Miałem kiedys skalary złozyły mi ikre na filtrze:P ale w pore nie odgrodziłem ryb innego gatunku i zjadły ikre a skalary zdechły z przemeczenia:(

  7. adam:

    ja mam 2 skalary samca i samice są młode czy gdy będą dojrzałe mogą zjeść mi małe rybki : neon innesa , danio pręgowany , gupik pawie oczko ?

  8. magda:

    Jak rozróżnić samca od samicy??

  9. katowice:

    mój zjadł danio (taka ryba) i wiele wiele innych ryb

  10. matek:

    moj nienawidzi czerwonej welonki tak jak ja ale to prezent

  11. Gumniak1:

    najlepiej mikro pokarmem np: mikrovit basic ja zaczynam moją przygode ze skalarami. Aga ile masz skalarów?

  12. adamski:

    Czym karmić skalary po wykluciu. Może ktoś wie...

  13. darek:

    u mnie skalary odbywaja tarlo praktycznie co dwa tygodnie

  14. młoda akwarystka:

    ja uwielbiam skalary i mam 1 młodą samiczkę

  15. maly:

    a mój skalar zjada mi młode glonojady

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter