Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. sylwia_akwa200l i bezsilność:

    Potrzebuje Waszej pomocy!Chciałabym mieć akwarium "takie jak należy",nie chce męczyc ryb z różnych biotopów w jednym zbiorniku,próbuje od dłuzszego czasu jakos to wszystko poskladac ale w miedzy czasie ryby zachorowaly-3 skalary padły,reszte uratowałam po drodze wykonczylam tez pare innych rybek.W chwili obecnej mam 2 skalary,2 danio(para;samiec 8cm,samica ok 6cm), 1 pecoltie, 1 tetra i dwie małe rybki których nazwy nie pamietam (co jest żałosne,,wiem)są rozmiarow neona,są szkliste i przezroczyste z pomarańczowymi"ogonkami".Moze ktoś kojarzy.Ryby znajdują sie w akwarium 200l. Myslalam o tym zeby własnie z tych nieznanych zrobić ławice bo powinno tak byc i do tego skalary?Ale potrzebuje porady od kogos doświadczonego bo ja z pewnością doświadczonym akwarystą nie jestem,chociaż mam nadzieje ze kiedyś moze będe.Z góry dziękuje za pomoc

  2. Danio1507:

    Do Michał3333: Pierwsze wyjście z tej sytuacji według mnie jest błędne, ponieważ tak czy siak będą się gryźć i stracisz ich więcej. Drugie wyjście też według mnie jest złe, bo w tak małym akwarium, skalar raczej się nie wyzdrowieje, chociaż moim zdaniem jego szanse na przeżycie są minimalne, a jeśli przeżyje to i tak nie odzyska swojej poprzedniej formy i zdrowia. Mam dla ciebie za to rozwiązanie, niestety bardzo kosztowne . 1.Może masz jakiś zaufanych znajomych akwarystów, mieszkających niedaleko, którzy posiadają akwarium powyżej 200l i mają skalary { Najlepiej same samice} to daj jednemu z nich skalara nr 3, bo tak jak już mówiłem według mnie z nr 2 nic już niestety nie będzie, a dla nr 1 kup większe akwarium, bo wiadomo, może tam przeżyje, no, ale wiesz przeżyć, a mieć się dobrze to zupełnie co innego.Zaryzykuj i kup mu też dwie samice i jeśli nie będzie wobec nich agresywny to możesz kupić więcej. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  3. Danio1507:

    Do szy: Jeśli masz wystarczająco miejsca to tak. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  4. Michał3333:

    Witam,proszę o pomoc a mianowicie mam 3 skalary i duży problem wszystkie trzy są samcami... 2 duże skalary 5 cm długości i 10 wysokości i małego 3 cm długości i 7 wysokości.Chodzi oto że jak wszyscy wiedzą samce pielęgnicowatych się gryzą,głównie chodzi mi o te dwa duże skalar duży nr. 1 gryzie skalara dużego nr. 2.Skalar duży numer 2 ma całe pogryzione (ale jeszcze nie wygryzione) oczy,powiedzmy że ma zjedzone po pół oka i widzę dwie opcje: 1) kupić jeszcze 3-4 skalary,aby agresja się rozproszyła 2) mam dwa akwaria 112l w tym obecnie są ryby i 54l puste, mam taki pomysł żeby podczas podmiany napełnić wodą z 112l akwarium 54l i wpuścić tam rannego skalara.Mam całe wyposażenie do oby dwóch akwariów oprócz grzałki do 54l (mam dwa filtry,podłoże pokrywę itp...),jedynie nie mam dwóch grzałek.To bym jedną kupił.Rannego skalara bym trzymał w 54l do sierpnia (jak coś jest początek maja),myślę że te 2-3 miesiące starczy do zagojenia się ran.Która opcja lepsza? Jak ktoś widzi trzecie wyjście z tej sytuacji niech pisze.Za wszelkie odpowiedzi dziękuję.Proszę o szybką odpowiedź.Pozdrawiam.

  5. olek1122:

    Myśle, że parka mogła by być...:)

  6. Mudzin z africa:

    Do Szy : Kategorycznie NIE !!! One muszą być w ławicach lub grupkach i w akwa min 60 x 50 x 120 ( by się dobrze czuły )

  7. Ryba:

    do szy: niestety nie , na nie 200l . 112 to za mało.

  8. szy:

    czy skalary mogą byc w 112l ? parka?

  9. olek1122:

    Skalary to piękne ryby. Sam mam jednego(odmiana marmurkowa)i bardzo ładnie się prezentuje :)

  10. OlCiia:

    Do Rybunka: Ty oszalałas dziewczyno , trzymac tyle ryb w tak małym litrazu . W tej kostce nawet krewetek nie mozna trzymac , a co dopiero skalara . Oddaj jak najszybciej , bo cie cos zaatakuje np.:koza ;P RYBIOBÓJCA !!!

  11. Maciej G:

    Witam:) U mnie wygląda to tak 6 skalarków około 6 -mc mają jak na razie mają 6-7cm wysokie 2złote 2 czarne 2 prążkowe posiadam akwa 120 l troszke niskie 40 cm ale zamierzam zmienic na przynajmniej 50cm wysokie Obsada innych rybek 4 kosiarki 1 kirysek 4 rozwielitki i 4 gurami złote Wszystko ładnie się prezentuje :) Filterek kubełkowy parametry wody na poziomie Ph 7.0 Zakochany jestem w nich zwłaszcza w tych złotych zaraz coś wrzucę jakąś fotkę ;) pokarm Rano oczlik i płatki popołudniu wodzeń i raz w tygodniu larwa ochotki Pozdrawiam Maciek

  12. Basia:

    Witam :) Mam problem z parka skalarow. Maja juz jakies 3 lata i ostatnio pare razy probowaly skladac ikre ale im nie wychodzilo. Zachowuja sie troche jak w telenoweli raz skalar trzyma samice w jednym miejscu i nie pozwala jej wychodzic potem sie bija i ona go trzyma w jednym miejscu i tak na zmiane juz pare razy a w miedzy czasie potrafia dac sobie na luz i razem plywac. Teraz znowu samiec meczy samice i widac ze biedaczka sie meczy. Mam akwarium 90l w nim duzo roslin, 2xgorami marmurkowe(male, 2xsrebrne rekiny, 2xbrzanki sumatrzanskie, 2x molinezje i glonojada. Mam tez drugie akwa 40l ale w nim sa mlode molinezji(3tygodnie maja)wiec boje sie wsadzic tam jednego skalara. macie jakies pomysly? czy to tylko cos w stuly malzenskich klotni?

  13. Rybunka:

    czesc ;)ja zmieniłam te 2l na 10l i mam ich teraz 6skalarów..a moge jeszcze dokupic 2kiryski do tego?i te skalary mają wysokośc(-20cm)i kupiłam im wreszccie żwirek ,pokrywę więc jest im teraz dobrze

  14. Danio1507:

    Do wiwi: masz pokrywę na akwarium?

  15. Danio1507:

    Do przemek: Spróbuj 3.Jaki skład akwa poza skalarami? uważaj, żeby nie przerybić akwa. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter