Szczupieńczyk pręgowany

Opis

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus. Gatunek ten posiada szczupakowatą sylwetkę, która wiele mówi o jego trybie życia. Żyje blisko powierzchni wody o czym świadczy prosty i płaski grzbiet oraz przesunięta ku tyłowi płetwa grzbietowa. Dodatkowo świadczy o tym otwór gębowy, który jest umieszczony na samym czubku głowy i delikatnie odwrócony ku górze. Samce są złocistozielone do żółtawobrunatnych z łuską połyskującą na złocistoczerwono. W tylniej części ciała posiada 8 mało wyraźnych poprzecznych pasów. Natomiast samica posiada ciało złocistozielone, ciemniejsze, bardziej matowe z 8 dobrze widocznymi poprzecznymi pasami w tylniej części. Samica jest nieco mniejsza oraz mniej smukła od samca. Jest rybą żywotną, agresywną i należy do drapieżników. Większość czasu spędza w powierzchniowej strefie wody. Bardzo często skacze ponad powierzchnię wody, dlatego akwarium powinno posiadać pokrywę. W przypadku gdy chcemy zasiedlić przypowierzchniową strefę wody, ten rodzaj szczupieńczyka może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Rodzina

Szczupieńczykowate (Aplocheilidae)

Pochodzenie

Południowa i środkowa część Indii. Występuje tam w najróżniejszych rozlewiskach wodnych, w których bytuje w górnych warstwach.

Długość

Do 10 cm.

Odżywianie

Najlepiej gdy ich dietę stanowią pokarmy żywe takie jak np.: larwy komarów i ochotek. Dodatkowo można podawać pokarmy płatkowane. Należy je żywić w sposób urozmaicony. Urozmaicona dieta sprawia, że szczupieńczyki na długo pozostają w dobrej kondycji.

Temperatura

Znosi na krótko obniżenie temperatury do 19-20 C. Pozwala to na zastosowania zimnej wody przy jej niewielkiej podmianie. Ogólnie preferuje temperaturę z zakresu 24-30 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być średni lub duży, częściowo zarośnięty z roślinami pływającymi. W 80 litrowym zbiorniku można hodować dwie pary. Do akwarium z tymi rybami poleca się rośliny takie jak: różdżyca pływająca, rogatek sztywny oraz piscja rozetkowa. Ich gęstwina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także jest doskonałym miejscem do składania ikry. Nadaje się do zbiorników wielogatunkowych w których, jednak nie ma małych ryb. Może być agresywna w stosunku do osobników tego samego gatunku w przypadku gdy przebywa w zbyt małym zbiorniki. Często z tych walk wychodzą z uszkodzonymi płetwami na skutek ukąszeń. W normalnych warunkach płetwy powinny się same wygoić. Bystrzyki, brzanki, sumiki na ogół nie są przez niego zauważane. Szczupieńczyk pręgowany preferuje wodę miękką do średnio twardej o pH 6,5-7,5. Regularna podmiana wody wpływa pozytywnie na kondycję i samopoczucie ryb. W akwariach z ciemnym podłożem powinny być umieszczone korzenie zapewniające schronienie.

Rozmnażanie

Rozmnożenie tego gatunku nie należy do zadania zbyt trudnego. Parę osobników możemy umieścić w zbiorniku tarliskowym lub pozostawić w gęsto zarośniętym zbiorniku ogólnym. Ikrę w ilości około 200 sztuk składa na roślinach. Z uwagi na to, iż młode mogą być pożarte, dorosłe osobniki odławiamy. Młode raz na jakiś czas sortujemy według wielkości, ponieważ większe osobniki mogą pożerać mniejsze. Wylęg następuje w ciągu 14 dni. Młode początkowo karmimy larwami oczlików, stopniowo przechodząc na coraz większy pokarm. Należy raz w tygodniu wymieniać około 30 % wody znajdującej się w akwarium z młodymi. Młode ryby rosną szybko i powoli zanika niebezpieczeństwo zjedzenia go przez dorosłe osobniki. Czas przeniesienia do akwarium ogólnego zależy od wielkości młodych, która zależy od temperatury i jakości wody oraz składu pokarmu. Młode osiągają dojrzałość płciową po osiągnięciu około 6 cm długości.

19 komentarzy

  1. Adr:

    Mam parkę od miesięcy. Do grudnia mieszkały w przerybionym 70l, a przez jakiś czas nawet w 35l. Żaden nigdy nie tknął żywej ryby, nie było z nimi najmniejszych kłopotów. Zawsze zajmowały się tylko sobą. W grudniu nawet się rozmnożyły, ale ponieważ narybek pozostawiłem w baniaku, a on pływa przy powierzchni tak jak dorosłe, parka po prostu zjadła dzieci. W styczniu przeprowadziły się do 300l i tu na pewno będzie im jeszcze lepiej. Jak dla mnie najbardziej charakterystyczną cechą tych ryb (wyróżńiającą je spośród wszystkich moich) jest to, że nie boją się niczego. Chyba nie mają naturalnych wrogów, bo rękę, siatkę czy cokolwiek innego mogą co najwyżej zaatakować, a nie bać się ich.

  2. szczupieńczykowa:

    Posiadam 3 takie osobniki niestety przez zdarzenia losowe mam 2 samce i 1 samicę ale w dużym akwarium nic sobie nie robią. Jako że mam już spore doświadczenie z tymi rybami nie polecam ich do małych akwarii(w 72l gdy dorosły do sporych rozmiarów zaczęły się gryźć) ODRADZAM! jakichkolwiek mniejszych ryb. Pożerały:gupiki,platynki i nawet mieczyki(nie w całości).Są to stosunkowo agresywne i płochliwe ryby.Akwarium MUSI mieć pokrywą inaczej te rybcie bez problemu z niego wyskoczą. Aktualnie moje osobniki żyją w 120l. akwarium ze skalarami(jedyne ryby których nie raczyły zjeść) Nie doczekałam się jeszcze potomstwa ale możliwe przez to że zostało po prostu zjedzone. Jeżeli mamy młodziutki osobniki polecam karmić je żywymi ochotkami przez pipetkę(takie tam zabezpieczenie przed innymi żarłokami)ale nie znaczy to że tylko to jedzą oczywiście ze smakiem wcinają pokarm suchy płatkowany nawet biorą się za vitabin w tabletkach ale bezskutecznie gdyż ich pyszczki są za małe żeby pożreć w całości. Pozdrawiam :D

  3. Michał3333:

    Witam.Czy mogę je trzymać w 240 litrów z 2 akarami pomarańczopłetwymi, 4 bocjami wspaniałymi, 2 pielęgnicami niebieskołuskimi,2 szczelinowcami Leleupa,1 Naskalnikiem Marliera,1 skalarem,1 Ancistrusem sp. (potocznie nazywany zbrojnikiem niebieskim lub po prosty glonojadem),2 Giętkozębami wielkopłetwymi (S.eupterus),3 pielęgnicami cytrynowymi i 1 Zbrojnikiem lamparcim?Woda dobrze filtrowana,Temp: 28 stopni.Jeżeli jakaś ryba by zagrażała to jaka?

  4. szaman:

    czy je się hoduje w grupie[stadzie]czy można pojedyńczo?

  5. kroz:

    możesz Zuben, moje szczupieńczyki nie atakują innych ryb (neony, zwinniki, zmienniaki) owszem polowanie na narybek zmienniaków to codzienność, z bojownikiem tez trzymałem i sie "nie zauważały", ciekawa i sympatyczna ryba, tylko akwarium nie może być zbyt mocno oświetlone bo tracą kolory

  6. kroz:

    możesz Zuben, moje szczupieńczyki nie atakują innych ryb (neony, zwinniki, zmienniaki) owszem polowanie na narybek zmienniaków to codzienność, z bojownikiem tez trzymałem i sie "nie zauważały", ciekawa i sympatyczna ryba, tylko akwarium nie może być zbyt mocno oświetlone bo tracą kolory

  7. Zuben:

    Mam aqwa 180l i 15 brzanek 6 kosiarek i wielkopłetwa i zastanawiam sie nad kupnem szczupienca. Co o tym myslicie

  8. Mic Pacman:

    Kilka dobrych lat temu udalo mi sie rozmnozyc ten gatunek...mlody narybek jest terytorjalny,wrecz agresywny wobec siebie.Zadna mala ryba w awarium niejest bezpieczna,zwruc u wage na zachowane Szczupienczyka jak wpuscisz jakas nowa rybe do akwarium...Spektakularne skoki za mucha...

  9. youioe:

    ja trzymałem kiedyś szczupieńczyki z muszlowcami wielopręgimi te małe rybki przeganiały szczupieńczyki kilka razy większe od siebie

  10. Mateusz Nowaczyk:

    Szczupieńczyk pręgowany ( Aplochilus lineatus ) gatunek ryby z rodziny szczupieńczykowatych . Moja przygoda z tymi rybami zaczęła się gdy miałem 9 lat wtedy kupiłem pierwsze dwie ryby. W tej chwili mam 4 akwaria ( jedno 60 litrów , dwa 30 litrów i jedno 112 litrów ) i 24 ryby .( 18 młodych i 6 dorosłych ) Opis. Długość - Od 7 do 10 cm (samce większe od samic ) . Akwarium - od 25 litrów w wzwyż , obrośnięte żywymi roślinami takimi jak nurzanec i do tego jakieś korzenie sięgające do powierzchni . Obsada - Nie wolno trzymać z nimi ryb takich jak np. neonki, gupiki, drobniczka jednodniówka i narybki wszystkich ryb a także duże ryby powierzchniowe np. arowana. Pokarm - Płatkowany , granulowany unoszący się przy powierzchni liofilizowane rureczniki oraz małe i średnie mole, małe pająki ,muszki owocowe ( dla młodych osobników ) nie mrówki ( zawierają kwas mrówkowy kóry może zabić rybę ) dużym osobnikom można podawać młode gupiki lub neonki. Bardzo dobra ryba dla początkujących akwarystów . Pochodzenie - Występuje w rozlewiskach wodnych na terenie Indii.

  11. REsen:

    Niewiem jak zachowują się inne szczupieńczyki ale ja mojego nauczyłem prostą sztuczkę z przepływaniem przez kółko

  12. Shark 01:

    Moje szczupieńczyki żyją w zgodzie z : dwoma kiryśnikami czarnoplamymi , dwoma szczupieńczykami playfaira , jednym glonojadem , jednym cudaczkiem i dwoma gupikami oraz z krewetkami Amano . Jest ok tylko czasami szczupińczyki podgryzają gupiki . W sumie mam 10 zwierząt w akwa 120 litrów czy mogę dokupić jakieś inne zwierzę np . karlika szponiastego lub coś w tym guście ?

  13. dar:

    moja parka szczupienczykow zyje sobie w zgodzie z bojkiem,wspolnie okupuja strefe gorna akwa,nie gonia mniejszych ryb

  14. Christopher:

    Co Myslicie jakbym do akwarium ponad 300 litrowego dobrze obsadzonego roslinami wpuscił szczupienczyka i bojownika.Betta nie bedzie miał poobgryzanych płetw?

  15. Adrian:

    Czy micro rozbory galaxy będą bezpieczne w towarzystwie szczupieńczyka pręgowaneg?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter