Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Ard:

    Podaj więcej szczegółów takich jak: wielkość akwarium, mieszkańcy i temperatura, a postaramy Ci się odpowiedzieć.

  2. mysia:):

    kupilam dwa sumy rekinie, lecz jeden po 2 dniach zdechl, a drugi caly czas siedzi schowany pod filtrem i wyplywa tylko wieczorem jak jest ciemno w akwarium a jak sie robi jasno to znow sie chowa... czy to normalne zachowanie???

  3. Cinia:

    Mam dwa sumiki w 25l...zyja

  4. Bodzio:

    Witam! mam pytanie, czy Sum Rekini może zjadać neonki? pozdrawiam:)

  5. lasl:

    jeśli bym wpuścił suma rekiniego do akwarium 150l to jak duży urośnie ?

  6. tomasz:

    Czy mogę wpuscić 2 sumy rekinie do akwa 240l???

  7. maniak:

    Witam! Pozostał mi jeden piękny okaz - długości około 42cm, mam akwarium 240litrów, chętnie oddam go w dobre ręce dla osoby z większym zbiornikiem . Odbiór osobisty w Świnoujściu. Telefon 509-27-33-36

  8. gawi:

    ja mam suma rekiniego o długości 65cm alem akwarium ma 2000l

  9. Weronika:

    Mam suma rekiniego i suma rekiniego albinosa są bardzo towarzyskie trzymam je z welonkami, bocjami, gupikami i innymi rybami pływają po całym akwarium i są wszystko żerne :P a moje akwarium ma 112 l czy to za mało?

  10. haute tension:

    ludzie miejcie litość !!! nie trzymajcie sumów rekinich w 60 litrowym akwa to tak jakbyście mieszkali w pokoju 1metr /1metr jest wiele pieknych mniejszych rybek które będą efektowne i będą wspaniale czuły sie w takim litrażu wystarczy poczytać google to taka przegladarka która naprawdę nie gryzie a może wiele pomóc ... co do sumów rekinich jak i brzanek rekinich gurami i innych te ryby potrzebują naprawde wielkiej swobody do pływania dla jednego sumika to min 250 litrów by byl wam w miare wdzieczny NIE MĘCZCIE RYB!!!!

  11. krecik:

    ja mam jednego suma ok.12 cm. 2 razy wyskoczył z akwarium :D raz sobie złamał kawałek płetwy ogonowej myślałem że nie odrośnie ale na szczęście odrosła

  12. krecik:

    mam 14 lat i fascynuję sie rybami mam suma rekiniego ma on długość ok. 12 cm jest bardzo płochliwy. chba 2 razy wyskoczył z akwarium :D

  13. tomato 223:

    ja mam akwa który ma 400l i mam 3 sumiki rekinie mają po 15 cm i nie zjadają mi żadnych ryb są troche płochliwe ale są bardzo łagodne polecam te miłe i fajne sumiki

  14. sum37:

    ja mam 2 sumy rekinie w akwarium 60l.jeden ok.18cm. drudi ok.15cm

  15. Robert:

    dlaczego Sum Rekini ma narośl na skrzelach a drugi nie ma

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter