Smukleń pryskacz

Opis

Smukleń pryskacz - Copella arnoldi. Ta na pozór przeciętna rybka zawdzięcza swoją nazwę sposobowi w jaki składa ikrę. Podczas tarła wyskakuje z akwarium i przyczepia się lepkością swojego ciała do spodu dużego liścia i składa kilka ziaren ikry, po czym opada z powrotem do akwarium. Całość procesu jest powtarzana do złożenia ok. 200 ziaren. Jest to wysmukły gatunek o eleganckim kształcie oraz ubarwieniu srebrno-złotawo-brązowym, z wydłużonym górnym płatem płetwy ogonowej. Od oka do otworu gębowego ciągnie przebiega ciemny pasek. Końce płetwy ogonowej są czerwone. Z całą pewnością możemy go uznać za rybę zgodną i towarzyska, jednakże w zbyt małym zbiorniku dochodzi do potyczek między poszczególnymi osobnikami. Większość czasu spędza w podpowierzchniowych i środkowych partiach wody. Samce osiągają długość 8 cm, samice są mniejsze i mają krótsze płetwy. Powinno się im zapewnić wodę o pH 6,0 – 7,0, twardość 10 dGH i do 2 dCH.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dolne dopływy Amazonki i Rio Para.

Długość

Samce są większe od samic i osiągają ok. 8 centymetrów, a samiczki do 6 centymetrów.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów, najchętniej ten unoszący się na powierzchni. Uwielbia pokarmy mrożone i żywe.

Temperatura

25-29 C, podczas tarła około 27-28 C.

Warunki hodowlane

Należy umieścić pokrywę nad akwarium, by uniemożliwić wyskoczenie smulkeniowi. Wyskok z akwarium najczęściej zdarza się w trakcie żerowania. W zbiorniku powinna się znaleźć roślinność unosząca się na powierzchni i wolna przestrzeń do pływania. Roślinność powinna w niektórych miejscach wystawać ponad powierzchnię wody. Można hodować ten gatunek zarówno w parze jak i ławicy. Najlepiej się czuje w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej, najlepiej z dodatkiem garbników, np. umieszczonych w filtrze. Należy utrzymywać zalecane parametry wody, a także regularnie ją podmieniać co zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu azotanów. Ogólnie zbiornik powinien być duży, a między lustrem a szybą powinna się znajdować odległość około 6 cm. Możliwe ciemne dekoracje i podłoże.

Rozmnażanie

Samica smuklenia składa ikrę na spodzie dużego liścia nad powierzchnią wody, dlatego też należy zapewnić wolną przestrzeń między taflą wody a niezbędną pokrywą akwarium. Zbiornik tarliskowy powinien zawierać wodę o pH około 6, twardość ogólna 2-6 n oraz temperaturę 27-28 C. Akwarium to ustawiamy w bardzo spokojnym miejscu oraz w dolnej połowie zaciemniamy. Oświetlenie powinno być rozproszone, od góry. Dorosłe przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Niektórzy twierdzą, że do tarła pobudza zbliżający się okres deszczowy. Samiec zrasza ikrę od momentu złożenia przez samiczkę przez kolejne dwa lub trzy dni, do chwili wyklucia się młodych. W tym momencie należy odłowić dorosłe osobniki. Młodym podajemy drobne pokarmy żywe.

5 komentarzy

  1. Wasyl:

    Ja nie miałem żadnych kłopotów z hodowlą i rozmnażaniem smukleni, mimo iż nawet nie planowałem ich rozmnażania. Taktowałem je jako uzupełnienie do akwarium roślinnego 450 lirów. Kupiłem dwie parki. Już po kilku tygodniach przystąpiły do tarła i nie było z mojej strony żadnego kombinowania z parametrami wody. Smuklenie składały i do tej pory składają ikrę na obudowie akwarium. Mam świetlówki w rurach z pleksi i a przestrzeń między nimi to około 5 cm, a mimo to nie przeszkadzało im to. Oczywiście w akwarium ogólnym narybek był by skazany na śmierć. Dowiedziałem się jednak o sposobie który zastosowałem u siebie. Po zakończonym tarle ściągałem z obudowy ikrę delikatnie nożem i wrzucałem ją do akwarium w którym miałem krewetki. Ikra pływała sobie swobodnie na powierzchni wody. Przygotowałem sobie kilka słoików litrowych z hodowlą pantofelka (zalałem wodą trawę z leśnego zalewiska, a także dodawałem jako pożywkę dodatkowo tabletki dla glonojadów). Narybek wychowywał się bezproblemowo i gdy tylko zaczął osiągać rozmiary potencjalnie zagrażające krewetkom przenosiłem go do akwarium ogólnego. Wychowałem tak kilka "miotów". Mimo iż rybki oddawałem znajomym to wkrótce w zbiorniku ogólnym miałem już stadko około 30 sztuk smukleni i dalszego działania zaprzestałem. Teraz ciągle mam tarło ale jajek nie przenoszę. Jak dla mnie to zupełnie bezproblemowa rybko i do hodowli i do rozmnażania. Pozdrawiam.

  2. Kolumb:

    Właśnie zauważyłem kilka sztuk młodych pływających po powierzchni reszty już brak, no cóż chyba te się utrzymają bo są już trochę podrośnięte :]. Akwa można powiedzieć tak jak w opisie na 90% w tylko z małą różnicą bo moje to w 65% akwa a 35% paludarium z dość dobrym nurtem i dla tego sukces bardzo fajne ryby polecam może nie najbarwniejsze ale ciekawe a to lubię najbardziej szkoda tylko że nie widziałem jak samica składa ikrę a potem samiec ją spryskuję tylko samca odganiającego samice a teraz z powrotem jest dla niej miły może zrobią dokładkę u nas 9zł.

  3. apistomaniak:

    U mnie import z czech 5 zł szt mlode osobniki

  4. krzysztof19704@vp.pl:

    u mnie ok.6 dych,ale nie polecam. trudne w chodowli

  5. gawron:

    ile kosztuje para???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter