Skrzeczyk karłowaty

Opis

Skrzeczyk karłowaty – Trichopsis pumila. Jest to ryba delikatna i towarzyska poza okresem lęgowym. Raczej nie jest polecana początkującym akwarystom. U samców płetwy są dłuższe i żywiej ubarwione.

Rodzina

Beloncjowate (Belontiidae)

Pochodzenie

Kambodża, Tajlandia i Laos.

Długość

3,5-4,5 cm.

Odżywianie

Spożywa pokarmy suche, mrożone i żywe.

Temperatura

24-27° C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane w akwarium średniej wielkości w którym znajdzie się dużo delikatnych roślin. Za dekorację mogą posłużyć kamienne groty i korzenie. Drobny żwir bardzo dobrze sprawdzi się jako podłoże. Parametry wody: pH 6,0-7,4; twardość 2-12°n.

Rozmnażanie

Podczas zalotów samce bywają dosyć agresywne. W ich trakcie wydają charakterystyczne pomruki. Podobnie jak bojowniki syjamskie budują pieniste gniazda z pęcherzyków powietrza. Ikra składana jest w ilości 150-200 jaj. Opieką nad ikrą zajmuje się samiec. Po ok. 48 godzinach wylega się narybek. Młode potrzebują bardzo drobnego żywego pokarmu (pierwotniaki).

7 komentarzy

 1. miłośnik skrzeczyków:

  ja mam 8 kirysków 80l. żyją tam dwa lata i mają się dobrze. jedzą suchą karmę( płatki,bo czytałem, że ryby jedząc kuleczki z powierzchni łykają powietrze i chorują.)dodam, żeby nie trzymać ich w małych akwariach(koleżance zdechły. miała 3 na 15l.)

 2. wyjaśniacz:

  Nie ma czegoś takiego jak rodzina labiryntowatych. Jest podrząd błędnikowców (Anabantoidei), zwanych czasem potocznie labiryntowcami, labiryntowatymi, itp., do którego zalicza się trzy rodziny: łaźcowate (Anabantidae), całuskowate (Helostomatidae) i guramiowate (Osphronemidae). Do tej ostatniej należy i skrzeczyk.

 3. welonki i bojowniki:

  Shark 01 masz rację.

 4. auch78:

  słodka rybka i należy do rodziny labiryntowatych

 5. Shark 01:

  Wygląda jak ciernik . He,he,he...

 6. Madziusia123:

  W każdym razie nie potrzebuje specjalnego natlenienia gdyż w naturze zamieszkuje płytkie zatoczki i małe zbiorniki.^^

 7. meyday1990:

  Z tego co wiem to skrzeczyk należy do rodziny labiryntowatych... jeżeli się mylę to przepraszam :P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter