Skorupiaki ( Crustacea)

Opis

Ustronogi (Stomatopoda )

Są ciekawymi mieszkańcami naszych akwariów. Posiadają 5 par odnóży chwytnych a druga para szczękonóży jest uzbrojona w kolec za pomocą, którego zostają zabijane ofiary. Należą do drapieżników, które zamieszkują w naturalnych warunkach skalne szczeliny i jaskinie raf koralowych. Małe osobniki mogą trafić do naszego akwarium razem z żywymi skałkami oraz w ciele gąbek. Ciągle obserwują otoczenie za pomocą gałek ocznych umieszczonych na specjalnych słupkach. Powinniśmy uważać na okazy duże, które posiadają masywny kolec. Podobno zdarzały się sytuacje kiedy te okazy przebijały 5 mm szybę akwarium.

Duże okazy powinno się hodować w akwariach gatunkowych. Przy takim sposobie hodowli nie poniesiemy wysokich nakładów, ponieważ wystarczy prosta grzałka oraz pompka, można umieścić odpieniacz białek, ale jeśli tego nie zrobimy to wystarczą częściowe wymiany wody. Nie należy hodować ustonogów z krewetkami i innymi dużymi skorupiakami, ponieważ padną one ofiarą tych żarłocznych drapieżników. Do wspólnej hodowli z ustonogami nadają się jedynie małe gatunki, które dostały się do akwarium razem z żywymi skałkami.

Ustonogi nie stwarzają większych problemów z karmieniem, ponieważ są zwierzętami wszystkożernymi. Kawałki pożywienia musza być jedynie odpowiednio duże by ustonogi mogły je chwycić.

Krewetki (Natantia)

Są bardzo atrakcyjnymi zwierzętami, które często zamieszkują morskie akwaria. Dorastają do około 10 cm i prowadzą nocny tryb życia. Do cech charakterystycznych krewetek symbiotycznych jest biało-czerwony pasek biegnący przez środek ciała. Jest charakterystyczny dla krewetek-czyszcicieli, który jest symbolem dla mieszkańców akwarium, że mogą skorzystać z usług sanitarnych. Poruszając białymi czułkami zapraszają do skorzystania z ich usług. Nie sprawiają większych problemów w hodowli. Najlepsze warunki dla nich to akwarium z pełną obsadą bezkręgowców i ryb. Najważniejszym aspektem w hodowli jest stopniowa i dobrze przeprowadzona aklimatyzacja zwierzęcia. Nie powinno się śpieszyć z wprowadzeniem świeżo zakupionych krewetek do akwarium. Reagują silnie, nawet śmiercią, na zmiany jakości wody.

Możemy również wyróżnić krewetki rodzaju Alpheus, które zamieszkują górne partie rafy koralowej. Nazywane są krewetkami pistoletowymi, ponieważ wydają one charakterystyczny odgłos przypominający strzały z pistoletów, swoimi szczypcami. W taki sposób krewetki ogłuszają swoje potencjalne ofiary oraz odstraszają drapieżniki.

Jeśli chodzi o karmienie to nie sprawiają większych problemów, ponieważ są zwierzętami które zadowalają się resztkami pokarmów pozostawionych przez pozostałych mieszkańców akwarium.

Z reguły można je łączyć z wszystkimi gatunkami bezkręgowców. Stenopus to rodzaj krewetek, który można łączyć bezproblemowo ze wszystkimi nawet dużymi gatunkami ryb.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

26 komentarzy

  1. dzejms:

    nie opłaca sie trzymać krewetki pistoletowej z rybami bo najprawdobodobniej je wszystkie zabije.

  2. Błażuuuś:

    Jeżeli przez długi czas nie widzicie krewetek, nie bójcie się że zostały skonsumowane przez innych mieszkańców aquarium, one są jak Ninja. .__. Mojej parki nie widziałem ok. pół roku, a ja jakieś 4 dni temu znów je zobaczyłem. :] Lubią się chować. ^.^

  3. Shark 01:

    Do wa : krewetka atlantycka , krewetka elegancka inaczej krewetka bałtycka ( często sprzedawana jako karmówka dla ryb : trzciniaki , motylowce , sumy , szczupieńczyki , pielęgnice ... )

  4. Krewetki:

    Slawek polecam ci krewetki filtrujące dorastaja do około 10cm Pozdrawiam :)

  5. Shark 01:

    Maniek homary to fajne zwierzaki ale wymagają bardzo duuuuużega zbiornika z mnóstwem kryjówek , rosną do 50 cm i jedzą padłe ryby a woda oczywiście musi być słona ! Powodzenia w hodowli . :)

  6. Slawek:

    ja osobiście polecam krewetki wszystkim ja kupiłem 20 red cherry i po paru miesiącach mam ich pełno (grubo ponad parę setek) a w akwarium mam glonojady zbrojniki (różne odmiany), danio, neonki, kirysy, bojownika i tp. wystarczy że zapewnicie im pożywienie oraz tlen i temperaturę ja mam 25-30 stopni dobrze je karmię żeby starczyło dla wszystkich a natura robi resztę teraz chciałbym kupić jakieś większe krewetki dorastające do 10 cm i większe proszę o pomoc bo nigdzie nie mogę ich kupić :( a jak by ktoś chciał kupić red cherry to dajcie znać :)

  7. Maniek:

    a HOMARY ?! Widziałem w MAKRO homary - niby do spożycia, ale jednak ŻYWE, wielkości ok. 20 cm. Przez moment pomyślałem o założeniu zbiornika dla takiego potwora - zakładając że przeżył by transport, to by było coś !!. Niestety na rynku nie moge trafić na żadną pozycje dotyczącę ich hodowli, odżywiania. Może ktoś pomóc ?

  8. Matix :P:

    michał22lbn krewetki są słabe a danio lubią je zaczepiac i jesli czymales je w worku dlugo ta poprostu brako im tlenu tez tak mjalem i mi zdechly po 2 godz:( jesli niedostana tlenu przez ok 20 min im sie zatykaja gruczoly i maja ciezko oddychac i zyją gdzies jeszcze z ok 1-3 godz a potem ze zmecenia lipa :(

  9. Matix :P:

    Alicja babaulti zjadaja red cherry poniewaz babaulti są agresywne radze trzymac same red cherry lub orange :P

  10. Matix :P:

    Jesli jaro masz fire red inaczej red cherry albo orange to samce są mjejsze niz samice i samice maja wiecej koloru a samce sa bardziej przezroczyste najlepsza temp dla nich zeby sie rozmnazaly to 23-25 stopni i ph 6 i poł a 7 i pol

  11. Yogurt:

    A ja mam raczka ale niestety musiałem przenieść go do mniejszego zbiornika ponieważ zaczął wycinać mi wszystkie roślinki. ale widzę że nie jest mu źle samemu rośnie i przyzwyczaił się już do swojego własnego zbiornika które ma 10l. Karmię go kawałkami mrożonych ryb a także robaczkami typu doniczkowiec itp. czasami posadzę mu jakaś roślinkę a właściwie przymocuje ją do dna przysypując żwirkiem chętnie ja wtedy zjada.

  12. wa:

    co to za gatunek krewetki jest na zdjęciu?

  13. kubba.b:

    mam krewetkę w akwarium z tetrami (2czarne a 3kolorowe)gupikami, glonojadem i kiryskiem. nic złego się nie dzieje!!1

  14. michał:

    ja mam krewetke ma 7 cm. długości i co jakiś czas zrzuca za mały pancerz bo zwyczajnie z niego wyrasta! a jak kupujecie te małe krewetki to się nie dziwie że inne ryby je zjadają!!!

  15. Spec:

    Najlepiej krewetki trzymać same, ponieważ z rybami ich populacja może nie rosnąć lub rosnać prawie niezauważalnie. Dorosłe samice mają siodełko, czyli pasek za głową. Krewetki są bardzo wrażliwe na twardość wody, więc nie polecam początkującym.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter