Pyszczak lombardzki

Opis

Pyszczak lombardzki – Pseudotropheus lombardoi. U tego gatunku samiec jest żółto ubarwiony oraz posiada żółto-białą plamę na płetwie odbytowej. Samice i osobniki młode są opalizująco niebieskie i prążkowane. Są rybami agresywnymi względem własnego gatunku. Z uporem bronią swoich rewirów.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Jezioro Niasa (Malawi) w Afryce.

Długość

12-15 cm.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów dostępnych w handlu – powinien być mocno urozmaicony.

Temperatura

24-25 C.

Warunki hodowlane

W wąskim akwarium zarówno samice, jak również samce są nieznośne dla siebie nawzajem. Z tego powodu akwarium powinno być możliwie długie i szerokie. W dużych zbiornikach dobrze jest hodować je z innymi pokrewnymi gatunkami, ponieważ obniża to agresję wewnątrzgatunkową. Odpowiedni zbiornik powinien imitować skalisty brzeg zaopatrzony w szczeliny i groty. Pyszczaki lombardzkie chętnie podjadają rośliny, a więc w akwarium powinny się znaleźć tylko takie o twardych liściach. Preferują wodę o pH 7,5-8,5 i twardości 10-22 n. Na jednego dorosłego samca powinno przypadać kilka samic.

Rozmnażanie

O potomstwo troszczy się samica, która podczas inkubacji ikry przechowuje ją w pysku.

17 komentarzy

  1. brawoja:

    mam jedna, cytrynowa cala..zbojnikowata..nie daje sobie w kasze dmuchac.. raczej nikogo sie nie boi i sprytnie wplywa gdzie chce...

  2. piotr:

    Mam takie rybki są bardzo drogie ale też trudne do utrzymania , bardzo agresywne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter