Prętnik karłowaty

Opis

Prętnik karłowaty - Colisa lalia. Jest przepięknie i spokojnie usposobioną rybą z rodziny labiryntowatych. Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską. Samiec zaś czerwonym z błyszczącymi skośnymi niebieskimi prążkami. Płetwy brzuszne prętników są przekształcone w długie nitki czuciowe. Osobniki młodociane posiadają barwy podobne do ubarwienia samic. Zamieszkuje głównie strefę powierzchniową do środkowej włącznie. Jest to ryba bardzo spokojna i łagodna, nadająca się do wspólnej hodowli z innymi rybami. Czasami w towarzystwie żwawych współmieszkańców ukrywa się w roślinności. Sensację w świecie akwarystycznym wywołała w 1979 roku niezwykle interesująca mutacja barwna samców, które w sklepach RFN pojawiły się pod nazwą handlową „czerwony lalis”. Nieco później prasa specjalistyczna opublikowała reportaż o pochodzeniu tego mutanta. Odmiana Colisa lalia zwana „zachodem słońca” wraz z innymi nowościami była przez dłuższy czas hodowana w tajemnicy w ściśle strzeżonej fermie rybiej w Singapurze i została skradziona. Prasa singapurska donosiła, że z fermy skradziono około 32 000 tych ryb.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Zamieszkuje płytkie, nagrzane wody Indii.

Długość

Osiąga 5-7 cm długości.

Odżywianie

Preferują pokarm żywy oraz zjadają dosyć chętnie mrożony i płatkowany.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dobrze obsadzonego roślinami, również pływającymi glonami, nie musi być ono bardzo duże. Nie należy wpuszczać do krótko funkcjonującego zbiornika. Woda powinna być dawno całkowicie nie zmieniana oraz regularnie i często w niewielkich ilościach podmieniana, o głębokości około 20 cm. Parametry wody nie są istotne, należy jednak unikać skrajnych odczynów pH i twardości. Nie należy hodować prętników z bardzo ruchliwymi rybami oraz wykazującymi tendencję do obgryzania płetw, ponieważ uszkadzają im nitkowate płetwy brzuszne.

Rozmnażanie

Samice gotowe do tarła mają rozdęty brzuch. Tarło może nastąpić w temperaturze 27ºC. Ryby umieszcza się parami w zbiornikach o pojemności około 6 litrów. Samiec buduje gniazdo z kawałków roślin wodnych (głównie glonów) i piany. Tarło odbywa się pod gniazdem. Samice są bardzo płodne. W czasie tarła małe jajeczka z dużą ilością tłuszczu wypływają do powierzchni. Są one zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Samce opiekują się złożoną ikrą wykazując agresywność i atakują niekiedy ryby nawet znacznie większe. Samice usuwa się natychmiast po tarle, a samca po tym jak młode zaczynają samodzielnie pływać. Młode są bardzo małe, więc jako pokarm należy im podawać orzęski z rodzaju Paramecium pochodzące z hodowli monokulturowej, wrotki i najmniejsze larwy widłonogów. Jeśli będziemy je obficie karmić to młode po 10 dniach będą chwytać już małe larwy solowca. Rosną nierównomiernie i raczej wolno. Generalnie wychów młodych jest dosyć łatwy.

264 komentarzy

  1. YaQza:

    do lena90 zależy czy byś tylko miała Prętniki bo jak tak to około 27

  2. Miron:

    Ja mam 3 prętniki w 112l. Są całe czerwone, to zapewne jakiś podgatunek. W sklepie pisało 'Prętnik czerwony'. Jedzą glony z korzenia. I do szybit: ja mam solidną obsadę i jest im świetnie. Moje są inne od tych, ale z pewnością wymagania mają identyczne.

  3. oliwerbosss:

    Moj bojek nie obgryza płetw innym rybom.Nawet nie obgryza gupików.

  4. WYYLG:

    Proszę o pomoc mój prętnik ma czerwone plamy bod skórą !! Osoby które coś o tym wiedzą niech piszą na emaila myserw@g.pl

  5. xyz:

    Nie, ponieważ bojek będzie obgryzał im płetwy.

  6. bojowniczka:

    czy prętniki(harem) mogę trzymac w 112l z mrukiem petersa(trąbonos),bojownikiem -samcem i 4kiryskami/spiżowe//....proszę o szybką odp...;)

  7. Lena90:

    Narazie mam akwa 45l, ale planuję je sprzedać i zalożyć takie 112l. Ile prętników moglabym tam mieć?

  8. marga:

    do katiśś;bojka oddaj gdzieś bo ci zamęczy prętnika,u mnie tak atakował bojek prętnika,że mu odgryzł wąsik i poranił bok,oddałam boja koleżance.

  9. Neonka:

    A czy mogłabym miec harem pretnika karłowatego z 15 neonami i 6narybkami molinezji? Czy narybki zażre ?

  10. ♥Miśka♥:

    czy mogę w akwa 63l, 25*C trzymać parke prętników KARŁOWATYCH z parką mieczyków i z 4 gupikami?

  11. pawcio:

    Jak zachęcić samca do zbudowania gniazda?Bo jak narazie gania tylko samiczke i nie ma zamiaru budować gniazda:( Z góry DZIĘKS:)

  12. pawcio:

    czy mogę trzymać prętniki razem ze skalarami i piel.kakadu?

  13. kaszkaj205:

    bez jednej pletwy tez moze zyc gdy nie utrudnia mu to plywanie inaczej to tylko sie meczy. pretniki mozna trzymac z iinnymi rybami polecam 1 max 2 osobniki meskie i po pare sztuk samiczek dla kazdego. duzy zbiornki obsadzony roslinkami. odrazu mowie ze pretnik to spokojna i plochliwa ryba podczas tarla jest bardzo grozny dla innych samcow swego gatunku. wiec w jednym zgiorniku nie trzyma sie wielu samcow.

  14. Gregory:

    Do Pawlik69: wygląda fajnie:)) ale ja miałem jedną samice dwu-plamistą, tłukła dwa samce bo byłą trochę większa, jak kupiłem dwa samce prętnika(niebieski i czerwony) to role się odwróciły. Jeden samiec guramina objął rządy i tłukł samicę i samca, a ten drugi też ją lał. Samce prętników też między sobą walczą ale to jest taniec jak w balacie. One także przeganiały tą samicę i lekkie starcia z guraminami samcami. Jednakże to co robił samiec gurami to było katowanie. Potem wpadłem na pomysł i kupiłem pięknego bojownika turkusowego, na oczach żony ten dominujący samiec gurami począł się żywic jego płetwami, wręcz je pożarł, biedak znalazł jaskinię, a ten sk....czekał na niego, bo musi pobierać powietrze atmosferyczne..gurami poszedł do butelki a 2 do kibla. Moje kilkakrotne doświadczenie z gurami to zawsze masakra jednego nad drugim. Tylko duże akwarium i zobaczysz, osobiście polecam dużo prętników: piękne, o połowę mniejsze od gurami,można się zaprzyjaźnić. PZD.

  15. Alvin:

    Do pawlik69 - Nie powinno się hodować w jednym zbiorniku kilku gatunków ryb labiryntowatych, chociaż wszystko zależy od temperamentu konkretnego osobnika. Pozdrawiam :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter