Prętnik karłowaty

Opis

Prętnik karłowaty - Colisa lalia. Jest przepięknie i spokojnie usposobioną rybą z rodziny labiryntowatych. Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską. Samiec zaś czerwonym z błyszczącymi skośnymi niebieskimi prążkami. Płetwy brzuszne prętników są przekształcone w długie nitki czuciowe. Osobniki młodociane posiadają barwy podobne do ubarwienia samic. Zamieszkuje głównie strefę powierzchniową do środkowej włącznie. Jest to ryba bardzo spokojna i łagodna, nadająca się do wspólnej hodowli z innymi rybami. Czasami w towarzystwie żwawych współmieszkańców ukrywa się w roślinności. Sensację w świecie akwarystycznym wywołała w 1979 roku niezwykle interesująca mutacja barwna samców, które w sklepach RFN pojawiły się pod nazwą handlową „czerwony lalis”. Nieco później prasa specjalistyczna opublikowała reportaż o pochodzeniu tego mutanta. Odmiana Colisa lalia zwana „zachodem słońca” wraz z innymi nowościami była przez dłuższy czas hodowana w tajemnicy w ściśle strzeżonej fermie rybiej w Singapurze i została skradziona. Prasa singapurska donosiła, że z fermy skradziono około 32 000 tych ryb.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Zamieszkuje płytkie, nagrzane wody Indii.

Długość

Osiąga 5-7 cm długości.

Odżywianie

Preferują pokarm żywy oraz zjadają dosyć chętnie mrożony i płatkowany.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dobrze obsadzonego roślinami, również pływającymi glonami, nie musi być ono bardzo duże. Nie należy wpuszczać do krótko funkcjonującego zbiornika. Woda powinna być dawno całkowicie nie zmieniana oraz regularnie i często w niewielkich ilościach podmieniana, o głębokości około 20 cm. Parametry wody nie są istotne, należy jednak unikać skrajnych odczynów pH i twardości. Nie należy hodować prętników z bardzo ruchliwymi rybami oraz wykazującymi tendencję do obgryzania płetw, ponieważ uszkadzają im nitkowate płetwy brzuszne.

Rozmnażanie

Samice gotowe do tarła mają rozdęty brzuch. Tarło może nastąpić w temperaturze 27ºC. Ryby umieszcza się parami w zbiornikach o pojemności około 6 litrów. Samiec buduje gniazdo z kawałków roślin wodnych (głównie glonów) i piany. Tarło odbywa się pod gniazdem. Samice są bardzo płodne. W czasie tarła małe jajeczka z dużą ilością tłuszczu wypływają do powierzchni. Są one zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Samce opiekują się złożoną ikrą wykazując agresywność i atakują niekiedy ryby nawet znacznie większe. Samice usuwa się natychmiast po tarle, a samca po tym jak młode zaczynają samodzielnie pływać. Młode są bardzo małe, więc jako pokarm należy im podawać orzęski z rodzaju Paramecium pochodzące z hodowli monokulturowej, wrotki i najmniejsze larwy widłonogów. Jeśli będziemy je obficie karmić to młode po 10 dniach będą chwytać już małe larwy solowca. Rosną nierównomiernie i raczej wolno. Generalnie wychów młodych jest dosyć łatwy.

264 komentarzy

  1. kurak:

    a moj pretnik zaprzyjaznil sie z pielegnioczka papuzia

  2. misiek2:

    pytanko,czy mozna trzymac pretniki z paletkami

  3. Łukasz:

    Moja para Prętników Karłowatych ciągle szykuje się do tarła. Samiec przegania nawet dużego Czerwieniaka Dwuplamego!!!. Buduje okazałe gniazdo ze szczątków roślin,glonów i piany. Przepięne rybki - polecam!

  4. Mistrzu:

    Jak masz akwa roślinne i nie będziesz przekładał ich na tarło do innego zbiornika, to one (samiec) robi gniazdo z twoich roślin - szarpie, odgryza malutkie listeczki itp... ale są to piękne ryby.

  5. Mistrzu:

    Jak masz akwa roślinne i nie będziesz przekładał ich na tarło do innego zbiornika, to one (samiec) robi gniazdo z twoich roślin - szarpie, odgryza malutkie listeczki itp... ale są to piękne ryby.

  6. Mateusz:

    Dlaczego moje dwa prętniki się chowają prosze pomżcie.

  7. Marta.:

    Polecam wszystkim Prętnika karłowatego są łagodnei piękne, i nieatakują innych rybek.;D

  8. niunka04:

    hej czy 5 razbor 2 pary pretnikow 4 kirysy i 4 otosy to przesada???

  9. 100l MArian:

    ja mam parę. Jeden nieieski opalizujący samiec(wydłużona i ostro zakończona płetwa grzbietowa). I samica w paski jak na zdjęciu(Zaokrąglona płetwa grzbietowa, ciało bardziej krępe).

  10. 40 litrów:

    ja ma 2 prętniki(samce)ale one jakoś tak dziwnie sie zachowują, jeden krąży wokół drugiego, ganiają się i dotykają tymi "mackami". O co im chodzi?

  11. asia:

    mam "parkę" prętników,lecz mój samiec nie akceptuje swojej samicy i goni ją z kąta w kat!! co mam zrobić?! może dokupić jeszcze kilka tych ryb?

  12. Szymon:

    Do mati osobiście mam gurami marmurkowe i prętniki karłowate w jednym towarzyskim akwarium, są spokojne nie walczą o terytorium. Polecam :)

  13. oko:

    Lukas - samca i 2 samice i małe stadko Razborek

  14. mati:

    mam gurami mogę z nimi chodować prętniki

  15. Piątek (droid):

    hej łukasz na gurze masz zdjęcia. w pręgi - samiec, perlikowatoczerwona - samica

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter