Zasady doboru podłoża do akwarium

Zazwyczaj podłoże sporządzamy ze żwiru, grubego piasku, kamieni i ewentualnie korzeni. Właśnie od podłoża zależą w dużym stopniu własności biologiczne i chemiczne wody. Odpowiednie pod względem chemicznym i wielkości ziaren podłoże nie powoduje wzrostu twardości wody bądź zasadowości wody, zapewnia prawidłową wegetację roślin i nie powoduje gnicia ich korzeni, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych oraz niepożądanych gatunków glonów. Kamienie i korzenie doskonale nadają się do stworzenia z nich kryjówek dla ryb, które takich potrzebują. Ułożenie podłoża zależy od osobistych preferencji, jednakże należy unikać nienaturalnych sposobów jego ukształtowania. Najlepiej tak ułożyć podłoże, aby tworzyło lekki spad. Spad ten pomaga w zbieraniu mułu w jednym, wygodnym do czyszczenia miejscu. Przy układaniu podłoża najpierw układamy kamienie, następnie warstwę żwiru, na samym końcu kładziemy piasek. Odwrotna kolejność może spowodować osiadanie kamieni i pękniecie dna akwarium, na skutek nacisku przez ziarna piasku lub żwiru.

 Poniżej opiszę podstawowe elementy podłoża:

 Żwir i piasek

Żwir jest zdecydowanie najczęściej stosowany jako podłoże w akwarium. Żwir stanowi podłoże do ukorzeniania się roślin, jednakże nie stanowi źródła substancji nieorganicznych i nie dostarcza roślinom żadnych związków odżywczych. W handlu spotykamy żwir o różnym stopniu granulacji. Najodpowiedniejszy żwir to taki, który w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej zwarty, co poprawia warunki rozwoju roślin płytko korzeniących się. Żwir najdrobniejszy jest odpowiedni  dla rozwoju roślin. Jednak bardzo często ma ostre krawędzie i przez to nie jest odpowiedni dla niektórych ryb przydennych, ponieważ może powodować zadrapania ciała i skaleczenia wąsów. Gatunki ryb takie jak np.:  długonosy, węgorzyki i kiryski preferują podłoże złożone z drobnego żwiru. Żwir trochę grubszy ( wielkości ziarnka grochu) jest najczęściej stosowany w akwarystyce, ponieważ jego krawędzie są zaokrąglone i przez to nie kaleczą ryb akwariowych. Jeszcze grubszy żwir zazwyczaj stosuje się w akwariach dużych z dużymi rybami. Jeżeli woda powinna być zasadowa i twarda, należy sprawdzić czy żwir nie zawiera związków wapnia. Kolor i jaskrawość żwiru dostosowujemy do oświetlenia oraz gatunków hodowanych ryb i roślin akwariowych.  Ogólnie możemy założyć że najodpowiedniejszy żwir to taki, który mieści się w przedziale od 3 do 10 mm.

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Kamienie i skałki

W handlu dostępne są zarówno naturalne i sztuczne o różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej są to łupki, granity i marmury. Nie wpływają one na właściwości chemiczne wody. Podobnie jak w przypadku żwiru unikamy skałek zawierających związki wapnia, chyba że hodowane przez nas ryby potrzebują twardej i zasadowej wody. Pamiętajmy żeby nasze kamienie nie posiadały zbyt ostrych krawędzi. Najodpowiedniejsze są kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, ponieważ najłatwiej jest z nich stworzyć kryjówki dla ryb.

Korzenie

Pod tym pojęciem rozumiemy uniwersalny materiał do urządzania akwarium jakim jest drewno. Korzenie spełniają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza funkcja to doskonałe właściwości dekoracyjne, natomiast drugą funkcją jest ich pożyteczna rola w akwariach zamieszkałych przez ryby i rośliny preferujące wodę o niewielkiej zawartości taniny. Bardzo często tanina zabarwia wodę, nadając jej kolor słabej herbaty.  Tanina występuje w bardzo wielu naturalnych środowiskach skąd pochodzą nasze ryby akwariowe. Drewno jest również uzupełnieniem diety niektórych gatunków ryb, takich jak np.: sumy i sumiki. Stanowi ono również bardzo dobre podłoże dla roślin takich jak np.: paproć jawajska.  W przypadku, gdy nie chcemy używać prawdziwego drewna możemy nabyć w sklepach ich sztuczne odpowiedniki z innego materiału np.: z porcelany. Do akwarium najlepiej pasują korzenie z drzew takich jak np.: dąb, olcha i wierzba. Jeżeli nie chcemy nabywać gotowych korzeni w sklepach akwarystycznych to możemy sami znaleźć i dostosować odpowiedni korzeń.  W tym przypadku przed włożeniem korzenia do akwarium musimy go odpowiednio dostosować. Przed włożeniem korzenia do akwarium usuwamy z niego korę i tak długo trzymamy w wodzie, aż nie będzie wypływał na powierzchnię. Następnie wygotowujemy je przez kilka godzin w roztworze soli kuchennej (0,5 kg/10 l wody), zwracając baczną uwagę aby całe były zalane wodą. Po wygotowaniu płuczemy korzenie bieżącą wodą.

Jako podłoża nie stosujemy:

- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)

- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.

- zbyt świeżych i niedostosowanych gałęzi i korzeni.

- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

150 komentarzy

  1. eddy:

    czy moze ktos poradzic w sprawie kamieni piaskowych do akwarium slodkowodnego??????????

  2. eddy:

    pytalem o piaskowce czy nadaja sie do slodkowodnego akwa.?

  3. oncia:

    ja mam kamienie zbierane na polu, albo na plazy, wygotowane ze 100razy, rybek ma ciekawe podloze i nigdy sie na nie nie skrzyl poza tym latwo sie myje dno.

  4. Yap:

    Jak podłoże to tylko żwir- chyba, że chcecie mieć co tydzień kłopot z wymienianiem wody.

  5. Krzysiek:

    Do Arsys 93 na welony najlepszy anubias jest to twarda roślina i powinny ją zostawić w spokoju , a jeśli chodzi o żwir odłóż parę złoty i kup w sklepie zoologicznym. Z rzeki Ci nie radzę chyba że chcesz bawić się w weterynarza.Pozdrawiam

  6. Welonka:

    Dziękuje :) za brak odpowiedzi:) kupiłam już w sklepie specjalny mangrowiec:)

  7. Arsys93:

    Witam... W swoim zbiorniku posiadam: 3welonki, 2skalary, 1ducha, 2molinezje, 4platki, 8neonek, 2glonojady syjamskie i jak to zwykle bywa - mnóstwo pawich oczek. Jako, że z racji powiększenia mojego "żywego asortymentu" zaopatrzyłam się w nowy - dużo większy zbiornik, żwirek, który w poprzednim wyrastał na 4cm, w tym zaledwie pokrywa podłoże. I tu pojawiają się moje pytania. Jaki do takiego zbioru ryb zdobyć piasek? Czy jest możliwe wzięcie go z rzeki? Jeżeli tak, jak powinien być przygotowany przed umieszczeniem w akwa? Powinnam go umieścić na żwirku, czy może pod(żwirku mam niewiele, więc pod spodem nie byłby w ogóle widoczny)? Jakie rośliny polecacie do welonek (niszczyciele zielska ;P)? Proszę o rady :)

  8. Welonka:

    Witam:) Mam takie pytanie, czy są jakieś kamienie które nadają się do akwarium z welonkami pozyskane np.z ogrodu?Chodzi mi dokładniej o takie większe z których można zrobić kryjówki lub dać na nie mech.

  9. kangur:

    Ja pozostaje wierny piaskowi drobnemu i nieostremu. Do tego daje troche drobnrgo zwirku i troche wiekszych kamyczkow. Ladnie wyglada, jest latwy do czyszczenia, jest to tez swietne podloze do kopania dla bocji, kiryskow itp. Moje brzany rekinie swietnie go przesiewaja pobierajac pokarm z dna. Rosliny mozna wzmocnic kamieniami. Urzywalem kiedys sam zwirek (rozne) ale mialem z tym rozne klopoty. Pozdrawiam

  10. Gutek:

    Do Żabka: gupikom i pyszczakom to nie przeszkadza bo wolą twardszą wodę i alkaiczną (gupcie delikatnie poza odczyn obojętny) ale skalary i paletki to woda miękka i kwaśna. Do Rybki: woda twardsza i alkaiczna pasuje do: mieczyków, molinezji, gupików, niektórych tęczanek, pielęgnic (niektóre wolą twardzszą jak np. mekka, pyszczaki itp. a niektóre dobrze czują się w lekko kwaśnej i miękkiej np. ramirezki). Oczywiście tolerancja zakresów owych parametrów jest różna. Przejrzyj wymagania dla poszczególnych gatunków i sama wybierzesz optymalne parametry wody dla twojej obsady.

  11. Żabka:

    Do Rybka ... ja mam kamienie wapienne ... i mam skalary , pawie oczka, paletki i 5 pyszczaków i zyja

  12. efa2oo9:

    Ja tez mam low techa. W akwa 74litry mam 10l ziemi ogrodowej przysapnej ok 3 cm warstwą żwiru. Nie wiem jak bedzie bo podłoże zmieniłem 3 dni temu. wcześniej był sam żwirek ok 2 cm i roślinki z niego uciekały. Więc z tym podłożem na pewno będzie lepiej.

  13. Łukasz:

    Dodaj 3L np. ActiSupstrate na dno i przysyp to warstwą 6 centymetrową żwirku o granulacji 3mm. Ja tak zrobiłem w 72L i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Rośliny rosną jak szalone. Do tego mam 2x24W oświetlenie.

  14. Dawid:

    Cześć wszystkim! Powiedzcie mi co zrobic, jakie podłoże dać by roślinki jednak rosły troszke szybciej - by brały substancje odzywcze bo zamierzam założyc akwarium 60l (moje pierwsze) pozdrawiam

  15. BOLOGORAL:

    ZAŁOŻYŁEM AKWARIUM, DO KTÓREGO WSADZIŁEM KONAR ZNALEZIONY W POTOKU. CZY TO MA ZWIĄZEK Z WODĄ, W KTÓREJ NIE MOGĘ SIĘ POZBYĆ MĘTNOŚCI? DODAM, ŻE PIASEK JEST RZECZNY, A WODA JEST ODKAŻANA. POMOCY!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter