Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

  1. Łukasz:

    A jaka kwota wchodzi w grę? To dobierzemy sprzęt , ryby i rośliny tak aby było jak najlepiej.

  2. claudia22979:

    ZAKLADAM AKWARIUM (112L) ...TO MA BYC PREZENT DLA DZIECI (OCZYWISCIE ONE BEDA TYLKO CIESZYC OKO,JA BEDE O NIEGO DBALA-DZIECI MAJA 5 LAT). Na zdjeciu jest akwarium moich marzen - jakie to sa rosliny i jakie rybki do nich dobrac? pozdr

  3. Akwa Pasja !.:

    Cześć , mam akwarium no nawet , nawet dość ,takie se średnie ! 12L ! mam w nim 4 skalary ,ale one coś mi nie pasują i je dałem do na chwilę na ziemię ,oraz paczę ,a tu zaczyna mi skakać to ją ożywiłem dmuchając jej w pysk z rólki ... wrzuciłem ją do akwarium mojego ,a później zrobiłem tak z każdą i wszystkie są sprawne !. Wiem ,wiem powinienem napisać o tym na forum jako porada ,ale nie mam czasu ,nie prosić mnie o to !. Moje wyposażenie to : Akwarium o poj. 12 L !. Rurka (zwykła ze sklepu) Pokarm (oczkowy,bo było dużo,a wy przeliczenie to mam na plusie z jakieś 4 zł ,więc sami wiecie .) oświetlenie żarówkowe (jak oświece w pokoju ,to światło pada na akwarium ) Roślinki (trawa z podwórka ,ale oczywiście wyczyszczona ) Pompki,grzałki nie mam ,bo po co ? Za napowietrzasz mam rólkę .! Za Grzałkę mam grzejnik (podchodzę z akwarium do grzejnika i woda się staje ciepła) Za Termometr mam wyczucie (wsadzam palec i przeliczam na oko ,jaka jest temp.

  4. kubala:

    Dzieki bardzo za porade, mam w planach kupienie wiekszego akwarium jak kupie dam znac.

  5. Łukasz:

    10L to dobre jest na małe krewetkarium. Powinieneś zacząć przygodę z rybkami przynajmiej z akwarium 50L. Masz za małęe akwarium żeby trzymać w nim wymienione rybki.

  6. kubala:

    Mam 10L akwarium a wnim 2 mieczyki i jednego miedzika. Jestem poczatkujacy i niewiem czy niemecza sie tam. Prosze o Odpowiedz.

  7. zażenowana:

    najbardziej podoba mi się wypowieź rybaka o neonach i jego 10l hehhehehe

  8. Łukasz:

    Przez kilka lat hodowałem skalatry i uważam że dorosłe gupiki można trzymać z nim. Ale wszystkie małe które się urodzą zostaną zjedzone przez skalary. Ja lubiłem obserwować jak skalary ścigają narybek gupików. Często podawałem im je jako żywy pokarm. Dla skalarów ważna jest temperatura wody by niespadła po niżej 24C i dobre natlenienie.Zbiornik powinien mieć powyżej 100L i 45cm wysokości. Pamiętajmy że skalary są to ryby stadne hodujemy je w ilości minimum 6 osobników. Nie trzymajmy skalarów w zbiornikach 50-80L w ilości 2-4szt ryby w takich warunkach po prostu się męczą. Zróbmu im przynajmiej ,,m3"

  9. Doświadczony akwarysta:

    Uważam, że bojownik, który jest trzymany w zbiorniku o pojemności poniżej 200-stu litrów, cierpi. Uważam, że na jednego bojownika powinno przypadać minimum 200 litrów ( i żadnej innej ryby nie wolno mu do towarzystwa dokładać ). Ci, którzy trzymają bojowniki w zbiornikach poniżej dwustu litrów to sadyści!!! Powtarzam: Jeden bojownik/200 litrów, gdyż inaczej rybka może się męczyć. W ogóle uważam, iż bojownik czuje się najlepiej w zbiorniku o pojemności powyżej tysiąca litrów. Zajmuję się akwarystyką od stu dwudziestu lat, przeczytałem trzysta tysięcy książek na ten temat i potrafię porozumiewać się z gupikami więc wiem lepiej.

  10. mountie:

    Mam 3,5- litrowe akwarium i chciałabym hodować w nim 1 lub 2 bojowniki. Czy mają to być samiczki? Czy w tym akwarium muszę mieć filtr? Jak często mam zmieniać wodę?

  11. początkójący miłośnik:

    Czy można trzymac gupki razem ze skalarami?

  12. Kamil:

    Ryby należy dobrać najlepiej wszystkie z danego obszaru albo kontynentu, np. z Afryki.Trzeba też wiedzieć jakie wymagania ma dana ryba czy żyje w w twardej czy w miękkiej wodzie czy żyje w zimnej czy w ciepłej wodzie. Najlepiej też zwrócić uwagę czy ryba jest drapieżna czy roślinożerna albo wszystkożerna. Ryby drapieżne, np. kirys żółtopasy mogą zjadać lub obgryzać płetwy mniejszym rybkom.Zakup ryb: Przed zakupieniem ryb trzeba ustalić na jaką liczbę ryb możemy sobie pozwolić.a więc ryba długości od 2-3 cm potrzebuje 2l. wody, ryba 4-6cm potrzebuje 5l. wody a ryba długości od 6-9cm potrzebuje ponad 10 litrów wody. Ryby kupujemy tylko dobrze karmione i zdrowo wyglądające. Można kupować ryby tylko z tymi cechami: 1.Płetwy całe bez plam i rozpostarte nie złożone. 2.Brzuch nie zapadnięty,zaokrąglony. 3.Musi się zachowywać jak typowy gatunek tej ryby. 4.Trzeba też zwrócić uwagę czy oddech ryby nie jest utrudniony. 5.Brak białych punktów na ciele ryby. Młode ryby nie są tak intensywnie ubarwione jak dorosłe. Nie pozwólcie, aby sprzedawca sam wybierał wam ryby ponieważ mogą one być chore. Gdy już kupimy ryby, w czasie transportu musimy chronić pojemnik z rybami przed ochłodzeniem lub ogrzaniem pojemnika w którym się znajdują.Transport musi być jak najszybszy. Nie wolno od razu wpuszczać ryb do akwarium ponieważ mogą dostać szoku termicznego. Objawy szoku ryba opada na dno i ma utrudnione podniesienie się. Po kilku godzinach zdycha. A więc gdy wrócimy do domu to kładziemy pojemnik w którym transportowaliśmy ryby na powierzchni wody w akwarium. Czekamy 5 minut. Następnie dolewamy do pojemnika wodę z akwarium w celu wyrównania temperatury i PH. Czekamy 5 minut. I znów dolewamy trochę wody z akwarium do pojemnika. I jeszcze raz należy powtórzyć akcję. Gdy to zrobimy wyciągamy ryby z pojemnika za pomocą siatki i wkładamy do akwarium. Nie można wlewać ryb do akwarium z wodą z sklepu zoologicznego, gdyż często można przynieść chorobę do akwarium. NAJCZĘSTSZE CHOROBY W AKWARIUM: Grzybica objawy; ryba ma na ciele rozległe plamy, które się powiększają. Rybie robią się coraz mniejsze płetwy, a czasem przez chorobę płetwy są zżate aż do nasady. Pomoc rybom 1 tab. Bactopur. Ta choroba może się przedostać do wody przez wodę laną prosto z kranu do akwarium. Rada: Wlej wodę z kranu do pojemnika i dolej chloraminy z tropicala i następnego dnia dole jdo pojemnika antychlor i po 15 min można wlać wodę bez żadnych zarazków do akwarium. Ospa rybia Objawy; na ciele ryby pojawiają się białe kropeczki, których z dnia na dzień jest coraz więcej. Pomoc rybom wlać do wody ICHTIO z firmy tropical i po dwóch, trzech dniach kropki znikną. Ta choroba jest najczęściej przyniesiona z zewnątrz,np.ze sklepu zoologicznego.Jest to bardzo zaraźliwa choroba. mam 12 lat i akwarystyka to moje największe hobby.

  13. Kaczka:

    Siemka mam ,7 gupików (2 samce i 5 samic) .! proszę o poradę ,bo chcę żeby mi się rozmnożyły .! Pozdrawiam :) Akwarium 12 litrów , miałem przedtem 8 l i miałem 4 molinezje ,ale były nie super i oddałem do do zoologika ,a zamiast molinezji dałem sobie ,5 skalarów ,bo super wyglądają .! Polecam porady u mnie .!:) Polecasz porady?? Wyobraż siebie w pokoju 2 na 2 metry tyle rybek w takim akwa ?? jak to mówią ŻAL.PL

  14. bruxa:

    Witam. jestem poczatkujacym zapalencem i chcialabym zapytac jakie rybki moga przebywac razem z bojownikiem. Chodzi o to, ze do tej pory mialam 1 bojownika, a teraz dostalam w prezencie do pary kobitke. z tego co juz wiem jedna to za malo dla niego ale czy kilka to nie za duza gromadka w 60litrowym akwarium? a moze wprowadzic jakis inny gatunek. prosze o rade. Pozdrawiam ;)

  15. Rybalt:

    Tadziu1985: super komentarz. Jesli ktos ma zamiar zakladac akwarium i, dla odmiany, najpierw przeczyta (dokladnie i do konca) jak to sie robi, co trzeba kupic, na jakiej zasadzie wszystko dziala, jakie rybki z jakimi itd - niech bedzie przygotowany na wydatki. Sa 3 obcje: Mozesz kupic wszystko najtansze a potem wszystko pojdzie do smieci laczne z rybami, mozesz kupic tanie a potem stracisz kupe ryb i w koncu kupisz dobry sprzet (czyli zaplacisz dwa razy), albo od razu kupisz dobry sprzet. Jak sobie wszystko policzysz to ta trzecia opcja jest najtansza. Niezaleznie od wielkosci akwarium (aby nie 5-10 litrow, kule czy inne badziewie) potrzebujesz dobrego filtra, dobrej grzalki,napowietrzacza, paru preparatow, cierpliwosci i informacji. Tej ostatniej masz pod dostatkiem i to za darmo tylko trzeba czytac! Pozdro

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter