Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. Misza:

    Jeśli zdychają/umierają wam ryby to: 1) Usuńcie drewno/drzewo/korzenie z akwarium w KAŻDEJ postaci. Dużo sklepów sprzedaje drewno źle przygotowane. To są kawałki drewna do terrarium nie akwarium drewno w akwarium gnije!! (Orzech kokosa z tego co zaobserwowałem nie gnije ALE radzę kupić i zrobić ozdobę samodzielnie). 2) Wymieńcie podłoże na naturalne niebarwione najlepiej jakiś rodzaj żwiru. 3) Pozwólcie wodzie postać zanim wsadzicie rybki i nie dodawajcie zbyt dużo chemii (ja nie dodaje wcale i rybki ŻYJĄ jedne co robię to wodę którą im wlewam filtruje w dzbanku z filtrem).

  2. ksenia:

    czy welony gubiki i mieczyki potrzebują napowietrzania wody jeśli mam filter

  3. aqua200l:

    a jakie gatunki chodujesz?

  4. Ola:

    Witam! Mam od dwóch lat akwarium 50l. a w nim różne rodzaje ryb i tylko jeden rodzaj się rozmnaża. Nie wiem dlaczego tak jest. (ryby maja bardzo dobre warunki bytowe)

  5. Łukasz:

    Witam . Mam taki problem ze bąbelki powiewetrza wydostajace sie z filtra zostaja na powierzchni akwarium i ciagle po nim plywaja . Macie jakies rady ? Jest ich Bardzo duzo ;p

  6. Długi:

    Paula może masz poprostu za słaby brzęczyk

  7. Paula:

    Witam serdecznie! Kupilam 64l akwarium z grzalka. Mam jeszcze jedno 30l, ktore chce oddac i przeniesc moje rybki do tego duzego. Pompka, ktora znajdowala sie w zestawie nie wytwarza "babelkow" co bardzo mnie martwi. Zamontowalam wszystko jak nalezy i czekam, az akwarium troche postoi i przygotuje wode na moje nowe rybki. Prosze o rade, czy to jest normalne, ze pompka nie wytwarza "bombelkow"? Moze ja cos zle zrobilam?

  8. kasia słupsk:

    czy pompka ma chodzic cala noc?

  9. Shugi:

    co moze byc powodem ze nagle zdycha barwniak czerwonobrzuchy, mam filtr zew. oraz brzeczyk wiec tlen jest roslin tez jest duzo, rano bylo ok wróciłem z pracy i kaplica.

  10. anka:

    hejka jak mogę zdobyć ok 15centymetrową kuktynkę?

  11. beata403:

    a ja mam 220 L i napowietrzam kurtyną pietnastocentymetrową oraz krokodylem i wszystkie stworzenia wodne dobrze się tu czują.Świetnie sprawdza się pompka AQUAEL-a bo jest cicha i wydajna.mam taką samą jak na poniższym zdięciu-ta po środku

  12. Oskar:

    Ja mam filtr z napowietrzniaczem, żywe roślinki i wszystko ma się dobrze :) Filtr pracuje u mnie ok. 3-4 godz. dziennie i ryby mają się świetnie.

  13. lolek:

    siema mam pytanie co zrobic aby roslinki niee padały mam specjalne podłoze i td

  14. Pogromca rybek:

    Mam rybke, ale nie wiem co zrobić, żeby nie kopnęły w kalendarz. Już jedna wącha kwiadki mod spodu. TO co mam zrobić??

  15. Jarkooo:

    Mam 60 litrowe akwarium JUWEL znajduje sie w nim okolo 20 rybek tzn jednego gatunku PIELEGNNICE PERLOWE i od kilku dni zaczely plywac przy gorze i nie wiem dlaczego wszystkie tak jakby nie mialy powietrza lub cos. A przeciez mam filter pompke i wszystko co jest potrzebne . Jesli wiecie cos na ten temat to dajcie znac. TXH

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter