Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe. Wybierając odpowiedni korzeń należy unikać drzew iglastych, ponieważ zawierają żywice, która może być szkodliwa dla naszych ryb. Z tego powodu poszukujemy korzenia z drzewa liściastego. Wiele osób uważa, że do tego celu najlepiej nadaje się drzewo dębowe. Korzeń bądź gałęzie powinny być z drzewa martwego od co najmniej 6 miesięcy, jednakże nie może to być drewno spróchniałe. Odpowiednie spreparowanie korzenia pomoże nam uniknąć wielu bardzo poważnych problemów. Na początku korzeń należy wyczyścić za pomocą szczoteczki z zanieczyszczeń powierzchniowych. Następnie drewno powinniśmy wygotować (ok. 3-4 h) w roztworze soli, a następnie dokładnie wypłukać. W trakcie gotowanie wodę należy przynajmniej raz wymienić. Do gotowania używamy garnka emaliowego. Po wygotowaniu korzeń warto przez kilka dni trzymać w wodzie. Pamiętajmy, że korzeń musi charakteryzować się odpowiednią twardością. Ponadto nie może wydzielać przykrego zapachu oraz być pokryty pleśnią. Jeśli korzeń nie spełnia tych wymagań to należy go bezwzględnie usunąć z wody. Istotnym elementem przy doborze odpowiedniego korzenia jest jego kształt, wielkość oraz ogólny wygląd.

                                                  

Korzenie pochodzące z importu z krajów tropikalnych, pomimo dosyć atrakcyjnego wyglądu i szybkiego tonięcie posiadają jeden zasadniczy minus. Zazwyczaj na trwałe zabarwiają wodę na brązowo. Najczęściej nie pomagają żadne zabiegi mające na celu wyeliminowanie barwienia wody. Pamiętajmy również, że wszystkie korzenie wydzielają pewną ilość garbników. Za ich sprawą zakwaszają oraz lekko zabarwiają wodę na brązowo. Korzeń odpowiednio spreparowany o ładnym kształcie stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny w każdym akwarium!

Zdjęcia: Użytkownicy galerii zdjęć Eszte oraz Monika06. Dziękujemy.

105 komentarzy

  1. cimon xD:

    ja mam korzeń w moim 72 l akwa i nie zabarwia, wody mam też w 15 l akwa z bojownikiem i z anubiasami również nie zabarwia

  2. welonk@ Xd :P:

    mam korzeń z tropików,i nie zabarwia wody w moim 310 litrowym akwarium. ;]***

  3. jakobs:

    do Marcin:jeżeli znajdziesz taki korzeń radze namoczyć i wygotować ponieważ jest namoknięty słoną wodą i jak go nie wygotujesz to woda się zrobi słona.

  4. Kirys:

    JA nei kupiłem korzenia. pszedłem do lasu i znalazłem piękny korzeń wygotowałem to z 10 razy i nie farbuje wody może troszke ale to dobre dal ryb mam w moim 75l akwa ok 25 rybek i Zbrojnik cały czas na nim siedzi lubi go :D

  5. Marcin:

    witam mam pytanko odnośnie korzeni czy korzeń z morza wyrzuvcony podczas sztormu nadaje sie do akwarium?? a jeżeli tak to jak go odpowiednio przygotować?

  6. Janek:

    Ja gdy za każdym razem włoże korzeń do akwarium to woda jest natychmiast brązowa.

  7. michi28:

    korzenie w sklepie nadają się do włożenia od razu do akwarium

  8. Susie:

    Mam w 60l piękny korzeń , wybrałam go z samych długich patykow bez urozmaiceń

  9. aqua:

    nie mam korzeni w akwarium i też jest spoko

  10. kangur:

    jesli korzen czy kawalek drewna troche zabarwi wode to nic nie szkodzi. Wielu akwarystow uwaza ze jest to nawet kozystne dla ryb. Po kilku podmianach wody wszystko powinno byc ok. Do Sebka wwl: to zalezy z jakiego sklepu, ale na wszelki wypadek dobrze jest taki korzen chociaz dobrze namoczyc we wrzatku

  11. Tinethele :

    Lepiej wygotuj:) ja kupilem korzenie z afryki:) początkowo nie wygotowalem tylko zająłem gorąca woda. Po wypełnieniu akwarium woda okazało sie ze woda zabarwiła sie strasznie na brązowo żółty kolor. A na dodatek wraz z korzenien dostało sie do mojego akwarium jakies dziwne stworzenie ala wężyk który nic nie robił rybka a usunąć nie dalo go rady przez dwa tygodnie bo byl strasznie szybki i chowal sie w ziemi. Podczas karmienia zauważyłem ze wszedł w korzeń wiec razem z korzenien go wyciąglem i do garnka:) parę godzin i stworzenie uśmiercone, potem igła i powoli go przez szczelinę wyciągłęm. Od razu Wzialem wszystko wygotowalem kamienie kamień z lawy itd. Początki akwarystyki:) teraz profilaktycznie gotuje wszystko co ma trafić do akwarium. Oczywiście rybek i roślinek nie:)

  12. Piter:

    witam ja gotowałem przez parę dni ponieważ strasznie barwił dość długo moczyłem i po włożeniu nie widziałem by barwił wodę .

  13. sebek_wwl:

    Czy takie korzenie kupione w sklepie akwarystycznym też należy preparować w taki sam sposób jak korzenie znalezione? Czy gotować okolo 4-5h w wodzie z solą następnie okolo 1-2 dni plukać w wodzie? Czy one są już spreparowane i wystarczy tylko wygotować i wszystko?

  14. skalar:

    dobry artykuł :)

  15. Oskar_3103:

    Dobry artykuł. Będzie do czego odsyłać na forum.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter