Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do akwarium?

Prawidłowe oświetlenie jest bardzo istotne z względu na wzrost roślin i ryb, a także ze względów estetycznych. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy – procesu, w którym zmniejszają ilość dwutlenku węgla w wodzie. Odpowiednio zachodzi ona tylko przy prawidłowo długim czasie oświetlenia w ciągu doby. Dostateczna ilość światła potrzebna jest także dla dobrego samopoczucia ryb i innych zwierząt wodnych. Dla prawidłowego wzrostu roślin potrzebne jest światło o właściwym natężeniu i składzie (widmo). Rośliny różnią się między sobą pod względem optymalnego czasu oświetlenia, a także długością fal świetlnych najbardziej właściwych dla fotosyntezy. Ponadto oświetlenie pozwala na zachowanie w akwarium przemienności dnia i nocy, co jest istotne zarówno dla roślin jak i ryb, oraz umożliwia obserwację akwarium.

Naturalne światło jest ograniczane przez szyby w oknach i zasłony, szczególnie wtedy gdy pada z boku.  Oświetlenie sztuczne umożliwia w okresie zimowym na wydłużenie dnia do 14 – 16 godzin na dobę, które są wymagane do pielęgnacji tropikalnego akwarium. Światło dzienne ma bardzo duże natężenie i przez to wywołuje w akwarium zbyt silny rozwój glonów. Akwarium możemy oświetlić zamontowując odpowiednie lampy do specjalnej osłony. Zapewnienie światła zbliżonego do naturalnego nie jest zadaniem łatwym,  jednakże nasze akwaria funkcjonują odpowiednio przy słabszym oświetleniu.  W akwarystyce najczęściej wykorzystujemy lampy fluorescencyjne i wolframowe lub ich kombinacje. Z upływem czasu lampy wolframowe coraz częściej ustępują miejsca lampom fluorescencyjnym. Rośliny akwariowe dla optymalnego wzrostu potrzebują światła o odpowiedniej długości fali. 

W handlu dostępne są lampy fluorescencyjne dostarczające właściwe oświetlenie.  Potencjalne  zapotrzebowanie na światło wynosi 10 W przy oświetleniu fluorescencyjnym lub 40 W przy wolframowym, na 30 cm długości akwarium.  Akwarium należy oświetlać minimum 10 godzin na dobę. Niektórzy akwaryści używają po kilka świetlówek w różnych kolorach z których każda jest włączana niezależnie.

 

Sugerowane minimalne oświetlenie fluorescencyjne:

 

     Długość akwarium                          Liczba światełek i moc                                     

30   cm                                                 1 X 10 (W)

60   cm                                                 1 X 15 (W)

90   cm                                                 2 X 20 (W)
              

              120   cm                                                 2 x 30 (W)

W niektórych ,,podwodnych ogrodach’’ konieczne jest czasami zamontowanie oświetlenia, nawet wielokrotnie intensywniejszego.

Zalety lamp fluorescencyjnych:

- stosunkowo niskie zużycie prądu

- dostępność w wielu kolorach

- dają równomierne światło

- pozostają zimne

 Wady lamp fluorescencyjnych

- koszt nabycia lampy

- wymagają bardziej skomplikowanej instalacji

Zalety lamp wolframowych:

- stosunkowo niski koszt ich nabycia.

Wady lamp wolframowych:

- duże zużycie prądu

- szybko sie nagrzewają

- są jednokolorowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie szklanej pokrywy pomiędzy lampą, a lustrem wody. Pozwala ona na: zmniejszenie parowania,  zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do akwarium, uniemożliwia rybom wyskoczenie z akwarium, chroni lampę przed uszkodzeniem z powodu kondensacji pary wodnej, a także zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wody w górnych partiach akwarium. W celu maksymalnego wykorzystania światła dokonujemy okresowego czyszczenia szyby i lampy. Osobiście polecam umieszczenie lampy z przodu. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy lampa rzuca cienie poza zasięgiem naszego wzroku. W dzisiejszych czasach w dostępne są w handlu gotowe pokrywy akwariowe wraz z zainstalowanym oświetleniem o odpowiedniej mocy.

Możemy również sami zrobić pokrywę akwarium i zainstalować w niej odpowiednią lampę.

Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych kwestiach:

- wszelkie przewody zabezpieczmy przed dostaniem się do wody.

- uważajmy, aby osłona nie zbiła szyby

- osłona może mieć specjalne klapy ułatwiające dostęp w czasie karmienia

- w celu maksymalnego wykorzystanie światła możemy pomalować osłonę na biało lub zamontować folię aluminiową, która będzie odbijała światło.

- mechanizm włączający oświetlenie może być umieszczony poza akwarium

- możemy podwiesić osłonę lamp

Pamiętajmy również, że unikniemy wielu problemów, jeżeli zapoznamy się z opisem urządzenia podanym przez producenta.

105 komentarzy

  1. kaska:

    jestem poczatkujacym akwarysta anawet jeszcze nie zaczełam dopiero czytam co i jak i mam pytanie... czy i jaka rybke mozna chodowac sama bez tych wszystkich sprzetów bo nie mam za bardzo mozliwosci jesli chodzi o te wszystkie sprzetyyyy czyli napowietrzecz itd... aaa i jakiej wielkości powinien byc zbiornik wodny .... zeby jej bylo dobrze

  2. ~Walter:

    Nowiccjusz: "Czy w akwarium oświetlenie ma się świecić caly czas ?" - litości.. a czy w naturze dzień trwa 24 h/d ? Przeczytaj artykuł, przemyśl, a później zadawaj pytania..

  3. clockaga:

    MALF- to biały piasek kwarcowy

  4. kaskus:

    Sa moze energooszczędne świetlówki do akwarium? Bo rachunek nieco sporo sie podniosł;/ Jeśli tak to prosze jakies namiary..

  5. Malf:

    Witam. Jak nazywa się to jasnobeżowe (wręcz białe) podłoże w akwarium na zdjęciu? Bardzo proszę o odpowiedź.

  6. Nowiccjusz :

    mam pytanie . Czy w akwarium oświetlenie ma się świecić caly czas ?

  7. Magda:

    Marcin:kup dla bojka ŻYWE rośliny, filtr, grzałka i minimum 20l. Potem dopiero pomyśl dopiero o oświetleniu

  8. marcin:

    witam mam akwarium 4 litrowe z bojownikiem + sztuczne rośliny. ilu watowe mam mieć oświetlenie w akwarium??

  9. miki:

    "takie coś do zawieszenie na świetlówce..." heh, dobre, kurde sami specjaliści,

  10. a.s.:

    Jeżeli chodzo o doświetlenie akwarium to polecam tani i skuteczny sposób. Potrzeba do tego taśmy dwustronnej i folii do pieczenia srebrnej. Folię przylepiamy pomiędzy świetlówkę i obudowę, dzięki czemu światło dodatkowo się od niej odbija, zazwyczaj ten element obudowy jest zrobiony z czarnego plastiku nie odbija światła. Można też kupić takie coś do zawieszenia na świetlówce w sklepie akwa, ale moim zdaniem jest to za drogie.

  11. fish72:

    POMOCY!!!kupiłem pokrywę 60x30cm-z zamontowaną świetlówką 15w (więc o bardzo małej mocy).Patrzyłem na świetlówki o większej mocy ale mają po 120cm!(36w) jak zamontować świetlówki tak ,aby uzyskać co najmniej 36w,ale żeby zmieściły się pod pokrywą???BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!

  12. key:

    Do MaciejBorek: Mam już 2 miesiące oświetlenie takie jak pisałem rośliny rosną szybciej dodałem jeszcze kulki torfowo- gliniane pod korzenie i ładnie rosną.Co prawda nie mam zbyt wymagających roślin bo są to tylko kryptokoryny duze i małe mchy, moczarka wgłębka i bacopa.ale szczerze pisząc na te rośliny wystarczy to światło w przyszłym tygodniu bedę miał 2 świetłowkę o barwie 6500k Juvela tyko nie wiem czy to dobry zakup na allegro dałem za nią 35zł z przesyłka.Pozdrawiam

  13. maciejborek:

    Witam. Mam akwarium ze standardową pokrywą 2x18Watt i chciałbym je doświetlić. Co myślicie żeby za akwarium na podstawie co jest akwarium albo co lepsze za akwarium i na czymś wysokim tak aby oświetlało górną krawędź położyć np. Lampę fluorescencyjną Selen 4 T4 24W, świetlówka (numer 1201921586). Wpiszcie w allegro i zobaczcie sami jak to wygląda? Te lampy to gotowy wyrób i tylko się podłącza do prądu. w razie lepszych rozwiązań/pomysłów proszę o info na gg 1182713

  14. MaciejBorek:

    Key ja ma dokładnie tak samo. Juz wiesz jakie świetlówki i ile światła będzie najlepiej?? Mam akwarium 112 l:pokrywę standard 2X18 w tym jedna świetlówka to Świetlówka T8 Sylvania GROLUX 18W (59cm) 8500K druga jeszcze standardowa i chcę ją rozbudować o dwie żarówki kompaktowe energooszczędne {24W jedna k2700 światło białe Cieple}podobno ma dawac tyle światła co normalna 120W.Jak uważacie, czy do takiego akwarium takie oświetlenie wystarczy??

  15. Welonka:

    Witam. Mam akwarium 25l- oświetlenie 1x11W zastanawiam się nad zmiana na 15W ale nie jestem pewna czy to dobra zmiana. Proszę o rade w tej sprawie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter