Harmonijnie rozmieszczamy rośliny w akwarium

 Piękno naszego akwarium w znaczącym stopniu zależy od estetycznego rozmieszczenia roślin. Rośliny akwariowe wraz z rybami stanowią podstawę piękna naszego zbiornika. Zapierający dech w piersiach krajobraz uzyskamy dzięki efektownym kompozycjom roślinnym. Nawet najpiękniejsze ryby akwariowe nie będą prezentowały swojej prawdziwej urody na tle roślin urządzonych bez pomysłu i polotu. Duże znaczenie ma wybór odpowiednich gatunków ryb, ponieważ ich potrzeby muszą się harmonizować z naszą koncepcją zielonego ogrodu. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie rozczarowania wynikającego z faktu, że niektóre gatunki ryb uwielbiają zjadać i skubać rośliny. Niektóre ryby wymagają całkowicie odmiennych warunków od roślin. Zagospodarowanie części tylniej i bocznej ma największe znaczenie w akwarium przeznaczonym do oglądania od przedniej szyby. Bardzo ładnie prezentują się atrapy na tylniej ścianie zbiornika. Niestety jednocześnie ze względu na swoją grubość zabierają dużo miejsca w zbiorniku. Nadają się do bardzo dużych zbiorników. Szyby boczne możemy udekorować płytami z różnych materiałów takich jak np.: z prasowanego, naturalnego korka lub żywicy syntetycznej itp. Pamiętajmy aby taka płyta była ściśle przymontowana do szyby, ponieważ szczelina groziłaby zabłąkaniem się w nią małych ryb. Materiał dekoracyjny powinien być miękki, aby można było posadzić na nim rośliny. Do sadzenie na nich szczególnie polecane są drobnolistne odmiany Microsorium pteropus oraz Anubias barteri var. nana. Anubiasa najlepiej sadzić za pomocą krótkich kawałków kłaczy z małymi liśćmi, natomiast sadząc mikorozrium najlepiej użyć młode roślinki przybyszowe. Zazwyczaj rośliny przytwierdzamy za pomocą zgiętych w literkę ,,U” kawałków sztywnego drutu. Drut powinien być pokryty PCV.

Upiększenie tylniej ściany zbiornika odgrywa niebagatelną rolę. Obsadzanie roślinnością ścian bocznych nie zawsze jest konieczne. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na ten krok to szczególne polecam nurzańce. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zastosowanie dodatkowych elementów dekoracyjnych. W tym celu możemy użyć korzeni i kamieni. Kamienie doskonale nadają się do tworzenia efektownych tarasów. Stworzone konstrukcje powinny być częściowo porośnięte roślinami. Na kamieniach najkorzystniej wyglądają takie rośliny: Mikrozorium oskrzydlone, paproć Heudelota oraz różne odmiany Anubiasa Bartera. Korzenie również zdecydowanie upiększają nasz zbiornik. Pamiętajmy, że wydzielają substancje próchnicze, dlatego należy dokonywać częstej podmiany części wody. Nie stosujmy zbyt dużych ilości kamieni i korzeni, ponieważ akwarium może wyglądać na zbyt przeładowane. Zbiorniki z dużą ilością roślin nie muszą koniecznie być zaopatrzone w korzenie i kamienie.

                                            

Zakładając akwarium należy wybrać odpowiednie rośliny, preferując szybko rosnące i pochodzące z upraw podwodnych, ponieważ tylko takie mogą od razu spełniać swoją funkcję biologiczną. Rośliny wyhodowane na lądzie należy z początku stosować w sposób dosyć oszczędny, gdyż muszą się najpierw przestawić na życie pod wodą. Zanim zakupimy rośliny należy zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Na początku najlepiej zakupić gatunki nie zbyt wymagające i dopiero z czasem wymieniać je na trudniejsze w hodowli.

Przed nabyciem roślin warto sporządzić na kartce papieru odpowiedni plan ich rozmieszczenia w zbiorniku. Zazwyczaj zestawiamy je w odpowiednie grupy gatunkowe. Taki plan pomaga wyobrazić sobie wrażenie jakie będą stwarzać w grupie i w zestawieniu z innymi gatunkami. Ponadto działanie takie pomaga uniknąć przykrej niespodzianki związanej z nadmiarem gatunków, które nie pasują do żadnej części zbiornika. Projektując rozmieszczenie roślin należy koniecznie projektować grupę roślin w formie ,,ścieżki” , przebiegającej skośnie od przedniej szyby ku tyłowi, najodpowiedniej w układzie tarasowym. Taki sposób rozmieszczenia podnosi walory estetyczne oraz zwiększa wrażenie głębi. Aby taka podłużna grupa na skutek bujnego wzrostu nie uległa zanikowi, należy stworzyć ją z roślin powoli rosnących. W tym celu często stosowana jest Stroiczka czerwona – Lobelia cardinalis oraz światłolubny Saururus cernuus. Czasami stosowane są również rośliny takie jak np.: Alternanthera reineckii lub Hygrophila corymbosa. Najlepsze wrażenie czyni ,,ścieżka” roślinna, gdy stopniowo wznosi się ona ku tyłowi, co zazwyczaj osiąga się poprzez komponowanie jej z roślin łodygowych rożnej wysokości. Z odrobiną wyobraźni możemy posadzić na ,,ścieżce” gatunki o pokroju rozetkowym. W tym celu zastosować możemy rośliny takie jak np.: Paproć (Isoetes velata), żabienica drobnokwiatowa (Echinodorus parviflorus), Żabienica urugwajska (E. uruguayensis). Zastosowanie tego typu gatunków o rozetach przyziemnych ma tę zaletę, iż utworzona z nich ścieżka roślinna przez długi czas nie wymaga odnawiania. Nie należy planować początku ścieżki roślinnej od środka przedniej szyby akwarium, ponieważ powodowałoby to wizualny podział zbiornika na 2 połowy, co ujemnie wpływałoby na jego ogólny wygląd. Gatunki, które sadzimy pojedynczo charakteryzują się silne ulistnioną rozetą. Z roślin łodygowych tylko nieliczne gatunki prezentują się dobrze poza grupą. (jak np. Eichhornia azurea). Do roślin nadających się do pojedynczej ekspozycji możemy zaliczyć zwłaszcza wysoko rosnące żabienice oraz kilka rodzajów onowodków. Jednakże uprawą onowodków powinni się zajmować bardziej doświadczeniu akwaryści.

Początkujący mogą zająć się uprawą onowodka kędzierzawego, ponieważ jego kłącze jedynie od czasu do czasu powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej poza akwarium. Bardzo ciekawą rośliną godną pojedynczej ekspozycji jest Krynia rzemienolistna (Crinum calamistratum). Wymaga ona podłoża bogatego w substancje odżywcze. Krynia pływająca (Crinum natans) bardzo dobrze prezentuje się w zbiornikach wysokich i obszernych. Powinniśmy zrezygnować z sadzenia pojedynczych roślin w akwariach małych, ponieważ zanadto by w nich dominowały. Efektowne posadzenie roślin na pierwszym planie zbiornika jest zadaniem trudnym, ponieważ wybór gatunków nie wymagających oraz szybko rosnących nie jest zbyt duży. W tym celu możemy zastosować gatunki takie jak: żabienica czterożebrowa (Echinodorus quadricostatus), żabienicę delikatną (E. tenellus) oraz strzałkę pływającą (Sagittaria subulata). Potrafią one w krótkim czasie zarosnąć dno niczym murawa. Nie wymagające jest również ponikło igłowate (Eleocharis acicularis) oraz wiele gatunków z rodzaju Lilaeopsis. Ponadto na pierwszym planie atrakcyjnie prezentują się różne zwartki, które powoli się rozmnażają, jednakże zadawala je już średnia intensywność oświetlenia. Na pierwszy plan doskonale nadaje się również Anubias Bartera (Anubias barteri var. nana). Rośliny łodygowe nadają się zazwyczaj do obsadzania w częściach tylnich i środkowych zbiornika. Przed zakupem powinniśmy się zorientować do jakiej wysokości dorastają. Rośliny wysokie najczęściej posiadają duże liście. Rośliny o dużych liściach źle prezentują się w małych zbiornikach, gdzie sadzone powinny być raczej gatunki drobnolistne. Do środkowych części akwarium nadają się rośliny łodygowe o małych liściach takie jak np.: Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana), Bacopa monnieri, Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia), Nadwódka wielonasienna (Hygrophila polysperma). W zależności od wielkości zbiornika do sadzenia w części środkowej i tylniej odpowiednie są w szczególności różne gatunki z rodzaju Limnophila oraz hybrydy rozmaitych roślin z rodzaju Ludwigia oraz nadwódka trójkwiatowa (Hygrophila difformis) jak i barwne odmiany nadwódki wielonasiennej (H. corymbosa). Do posadzenia w części tylniej i środkowej nadaje się również mnóstwo gatunków o pokroju rozetkowym. Odpowiednio nadaje się tu większość gatunków i ich odmian żabienic (Echinodorus), jednak wiele z nich jest bardzo światłolubnych. Następnie polecić możemy popularne zwartki (Cryptocoryne) oraz nurzańce (Valisnera) i różdżyce (Ceratopteris). Na ogół na rośliny można wydać więcej środków niż na same ryby. Rośliny w większych grupach prezentują się zdecydowanie najlepiej.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Krzysztofa Kondrasiewicza ze Słupska.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

26 komentarzy

  1. det:

    sadzimy bez:)

  2. Andrzejek:

    Artykul wspanialy, przydlao by sie jednak kilka zdjec, przykladow planow, pokazania tego co autor opisuje. Panie Krzysztofie Gratuluje talentu i ogromnej wiedzy. Słowa uznania dla Pana.

  3. akwa men:

    wszystko ok ale gdzie zdjęcia można pisać ale jak się tego nie widzi to nic z tego

  4. brawoja:

    ok tylko brak zdjec... wyobraznia dziala lepiej jak widzisz /ja przynajmniej / i jeszcze pytanko: dla znawcow glupie pewno: czy sadzimy z tymi plastykowymi koszyczkami, czy bez?

  5. max:

    Wszystko fajne, i ok, ale ja mam akwarium 54l bez roślin (nie są to czarne wody) dużo kamieni podłoże to mieszanka żwirku akwarystycznego i jest super efekt, ryby to 10 razborek klinowych 2 gupiki i 3kiryski

  6. Jarosław:

    Można dodać jeszcze,że sadzimy obok siebie rośliny w grupach, tak aby miały różny kształt i kolor liści.W zbiorniku o dnie 100x40 wystarczy 10 grup roślin, przełamanych np.lotosem, lignitem czy korzeniem.Z przodu zbiornika warto umieścić anubiasy nana przymocowane do płaskiego lignita - wolno rosną, więc nie będzie kłopotu z zarastaniem przedniej szyby(ok 50 liści).Warto również pomysleć o posadzeniu kilku kęp cryptokoryn niskich w jednym miejscu - będzie ładny łan roślin.Obecnie modne są akwaria dekoracyjne typu amano - 3/4 zbiornika obsadzone jest mchami(wątrobowce)tworzącymi podwodne łąki.

  7. Sony:

    Nieżle napisane, dzięki temu mogę rozsądnie sadzić moje roślinki

  8. bagi88 Poznań:

    Fajny artykuł, aczkolwiek przydałyby się zdjęcia obrazujące wymienione rośliny.

  9. Henryk. m.Strzegom:

    Artykuł jest ok.Z takich rad należy korzystać.

  10. MJ KONIN:

    Artykuł pierwsza klasa. Gratuluje wiedzy Panie Krzysztofie

  11. J.G. z Wrocławia:

    Świetny artykuł, bardzo mi pomógł w planowaniu obsady roślinnej. Dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter