Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

  1. Pepe:

    Do buniek11 filtr musi chodzić cały czas 24h/dobę 7 dni w tyg :) Napowietrzacz jeśli masz rośliny moze być wogóle nie urzywany, no chyba że zauwarzysz, ze ryby zaczynją pływać pod powierzchnią wody i prubuja łapać z nad tafli powietrze ale to bedzie oznaczało, że albo masz za mało żywych roślinek albo za dużo rybek. Pozdrawiam

  2. sebastian:

    Siemka mam pytanko jaki filtr zewnetrzny polecicie do 200l akwa mialem tetra tec 1200 ale przeciekal dostalem nowy i znow to samo teraz czekam na odzew z gwarancji i dogadalem sie ze jak znow dostane nowy to moge wymienic na innej firmy oni polecaja jbl 1500 co wy na to ??

  3. buniek11:

    ja dopiero zakładam akwarium i niewiem czy filter i napowieczacz musi działać cały czas jeżeli niemam glonów

  4. Nemo:

    Lepszy jest filtr zawnętrzny, no i lepiej kupić wiekszej mocy niż podaje producent,filtracji nigdy nie zadużo.

  5. JACEK:

    MAM PYTANIE CZY LEPSZY JEST FILTR WEWNĘTRZNY CZY ZEWNĘTRZNY O PODOBNEJ MOCY

  6. JACEK:

    jaki filtr jest lepszy do 200 l zbiornika bo kupiłem unifilter 500 uv i nie radzi sobie,moim zdaniem ma za mało materiału filtracyjnego.myślę o dokupieniu zewnętrznego cascade 200 penn-plax. rybek nie ma dużo nastawiam się na roślinki a ten unifilter strasznie bełta wodę. jaka RADA

  7. Szogun251@wp.pl:

    do 10 litrowego akwa najmniejszy filtr jaki sie da,ale spojrzmy prawdzie w oczy to raczej wyrzucone pieniadze, co tam chcesz trzymac, 5 gupików ? im akwa wieksze tym latwiej zachować równowagę biologiczną, jakies roślinki by się przydalo by nie bylo pusto, i znow problem bo do 10 litrow nawet pokryw nie ma, mozna zrobic ale to hommade a nie kazdy da rade,jak najmniej chemi zawsze, nie mam tu na mysli nawozow dla roslin, ale srodki przeciw slimakom, glonom czy na metna wode, one usuwaja skutek ale nie przyczyne. trzeba dążyć by bakterie nitryfikacyjne same zalatwialy sprawe, zbiornik musi dojrzeć zanim sie ryby wrzuci,no i nie przerybiac zbiornika, to by bylo chyba wszystko jako garśc informacji na poczatek, reszta to juz zaglebianie sie dalej w szczeguly by rybka bylo jak najlepiej. pozdrawiam

  8. molki19:

    mi też mętniała woda ale to od sypkiego żarcia teraz daję mrożone i jest git

  9. tomek:

    mam akwarium 200litrow i filtr wewnetrzny 700l/h warto kupic zewnetrzny czy zostac przy tym?

  10. akwarystyczka:

    Bez filtra nic nie zrobisz . Filter rozkręć i umyl pożadnie gombke ( co jest w filtrze )potem złóż i daj do czystego akwarium FILTR WEWNĘTRZNY

  11. Łukasz:

    Mój filtr tez chodzi na okrągło,zero problemow typu;mętnienie,zdychające ryby(chyba ze ze starości;)

  12. kasia3105:

    do początkująca. hej u mnie filtr chodzi na okrągło. inaczej sie nieda bo przecież ty też na okrągło potrzebujesz świeżego tlenu.

  13. blanka:

    mam akwarium 60litrowe i co jakiś czas mętnieje woda a rybki zdychają co robic

  14. molek:

    mam akwarium 200litrow i stosuje filtr AQNAEL fan3plus. woda jest czysta jak krysztal.polecam.

  15. Początkująca:

    Kiedy najlepiej wyłączyć filtr - w dzień czy w nocy? Czy ma chodzić "na okrągło"? Ile czasu filtrować wodę w 55l akwarium, by uniknąć mętnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter