Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

 1. DAMIAN:

  PIĘKNE RYBCIE :)

 2. pavel:

  Do Michał3333 chyba sobie zartujesz pawiooka wymaga conajmiej 450l na pare w tym twoim 116l to za pól roku miała by problem sie obrucic nie wypiuj takich bzdur ze Akary mozna docelowo trzymac w 160l rosna do ponad 20cm i jak sobie wyobrazasz taka rybe w takim malym akwa. Moi drodzy na pielegnice typu Pawiooka, managuanska, akara pomaranczowopletwa, potrzeba naprawde sporych baniaków pewnie ktos pomysli oszalal ale takie sa fakty szkoda tylko ryb.

 3. Michał3333:

  adam- akary pomarańczopłetwe mogą siedzieć w 160l na stałe

 4. Nowaczek:

  Mam pytanie moge trzymać 4 red tiger oscar w 450l ok.150cm.60cm.50cm.???

 5. Michał3333:

  Mam 2 akary pomarańczopłetwe,2 skalary,2niebieskołuskie,zbrojnika lamparciego i niebieskiego akwarium ma 112l i chciałbym dodać do niego 1 pawioką.Wiem że to się dla Was nienormalne trzymanie pawiokiej w tak małym akwarium ale ja bardzo dbam o warunki sanitarne:dużo roślin,3 filtry (z dyfuzorami) i na dodatek lampa UV-C,woda wymieniana 1x-2x tygodniowo i podłoże ,,rozkładające" muł.Mógłbym trzymać pawioką choć na pierwsze 4-5lat czyli aż dorośnie max a wtedy kupię większe akwarium ok 240l lub ją komuś oddam???

 6. właścicielka:

  adam, na stałe na pewno nie,to są za duże ryby na 160l.

 7. Andrzej:

  czy pawiookie mogą zjeść swoje młode

 8. adam:

  mam 3+1p.zeberek w 160l i zastanawiam sie nad dolozeniem parki p.pawiookich badz tez akar pom.,czy cos w tym rodzaju jest mozliwe do zrealizowania?

 9. MICHEAL:

  UWAGA!!! sprzedaje PIELĘGNICE PAWIOOKĄ RED TIGER OSCAR - SAMCA. Cena do uzgodnienia. Na terenie DĘBICY , RZESZOWA , ROPCZYC lub innych miast niedaleko wymienionych .

 10. Krisss:

  Kupię parkę pawiookich. Okolice sieradza woj.łódzkie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: krzysztof-milek@wp.pl

 11. JUWENA:

  SPRZEDAM PARKE RED TIGER ALBINO 21,24CM 50ZL ORAZ DRUGĄ PARKE RED TIGER OSCAR 20CM,18CM ZA 50 ZL ODBIOR TYLKO OSOBISTY Z ODPOWIEDNIM POJEMNIKIEM FOTKI NA MEJLA MOJE GG 7474630

 12. SZCZEP88:

  Witam sprzedam dobrana pare pawic red oscar około 25-28 cm. mam 200l akwa. czesto kopia w zwirze i zachowuja sie jak by chciały skladac ikre lecz nigdy z tego nic nie było... Sprzedam osobie z wiekszym akwarium w którym bada mogły sie rozmnozyc. Poza tym pieknie wybarwione i spokojne. Pozdrawiam i zachecam do kupna okolice Żywca i Bielska Białej woj Ślaskie. cena za pare 200zł

 13. wera5510:

  Ja mam jedną red tiger oscar, na razie ma zaledwie 5 cm. Trzymam ją na razie w akwa 112l, ale mam zamiar za jakiś czas kupić akwa 450l i może dokupić jej wtedy z 2 kolegów. Karmie ją suchym dla pielęgni i na razie również kurczakiem.

 14. Michał:

  Sprzedam Dobraną Parę Pawiookich - ok 18cm okolice Tarnowskich Gór tel.793-280-604

 15. piotrek2305:

  dla pary minimum 240l!!!!!!!!!!minimum!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter