Pielęgnica pawiooka

Opis

Pielęgnica pawiooka - Astronotus ocellatus. Pielęgnica pawiooka jest jedną z największych ryb akwariowych. Zwana jest również Oskarem lub pawim okiem. W zależności od wieku i miejsca pochodzenia może posiadać różny deseń barwny. Jest wyjątkowo łagodna, bierze pokarm z ręki, ale może także ukąsić. Jej popularność wzrosła jeszcze po wyhodowaniu odmiany czerwonej, zwanej czerwonym Oskarem.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w dorzeczach Amazonki, Parany, Rio Paraguay i Rio Negro.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość około 30 cm.

Odżywianie

Pielęgnice pawiookie należy karmić rybami żywymi lub świeżymi martwymi, podawanymi w całości lub kawałkach, nagimi ślimakami, dżdżownicami, kawałkami wołowiny itp.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-28 C.

Warunki hodowlane

Woda powinna mieć odczyn pH 6,5-7,6 oraz twardość 2 dCH. Akwarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. Pawiooka jest rybą, która niszczy rośliny, więc należy umieścić ją w akwarium ze sztucznymi lub posadzić naturalne w doniczkach i przykryć wierzchnią warstwę kamykami, by uniemożliwić wykopywanie korzeni. Ze względu na szybką przemianę materii w naszym akwarium powinniśmy zastosować wydajny filtr. Konieczna jest również częsta podmiana części wody.

Rozmnażanie

Do rozrodu rybie tej potrzebne jest bardzo obszerne akwarium , obfity pokarm, świeża i ciepła woda. Po osiągnięci około 11-12 cm ryby te zaczynają się dobierać w pary, które wspólnie czyszczą kamienie i unikają innych ryb. Kamienie groty powinny być ułożone tak, aby nie rozsypały się podczas kopania gniazd lęgowych. Należy trzymać wtedy każdą parę oddzielnie. Samica składa około 250-300 beczkowatych, brunatnobiałych jaj, układa je równomiernie na oczyszczonych kamieniach. Para mocno chroni miejsca złożenia ikry. Aczkolwiek nie wszystkie pary mają taki instynkt, niektóre mogą nawet zjadać jaja i narybek. Dlatego też należy przenieść kamienie ze złożoną ikra do innego akwarium. Małe pielęgnice wylęgają się po zazwyczaj po około 3 dniach. Larwy mają duży woreczek żółciowy i są słabo rozwinięte. Po upływie pięciu dni zaczynają samodzielnie pobierać pokarm. Młode rybki mają bardzo ciekawe i żywe ubarwienie.

212 komentarzy

  1. sefu:

    Naprawdę godna polecenia rybka!!!

  2. kacper:

    Ja mam 3red oscary 5 cm(od 1godziny)it rzymam je z arowaną srebrną i 2 wielobarwnymi. pytanie: czy 3 pawiookie mogą zjeść lub zabić arowane 12 miesięczną??

  3. Karol:

    mam samicę Oskara, jest wspaniała je z ręki, ale szukam do niej samca. Może ktoś wie ile kosztuje dopuszczenie do samca i gdzie można dopuścic, bo bardzo bym chciał zobaczyc jak będzie się opiekowac potomstwem.

  4. Grzesiek:

    Ja miałem dwie pawiookie około 17 cm.Trzymałem je razem z dwoma sumami indyjskimi,które mi je zjadły pewnego pięknego dnia.Dodam,że były wychowywane razem od małego.

  5. jacuś:

    nasza zjadła wszystkie ryby, jakie były, a teraz jest sama i karmimy ją kiełbasą i boczkiem oraz suchym pokarmem dla kotów -uwielbia ! i rośnie, teraz ma około 39 cm, jest przepiękna!!1 niech ktoś napisze, czy ta ryba jest jadalna?

  6. tom:

    mam te ryby ok.5 miesiecy bardzo szybko rosna nigdy nie dawalem im innego pokarmu jak granulat z watrubki i mrozone ochotki nie wiem czym sie rozni samiec od samicy jak by ktos mi dal jakies rady odnosnie tych ryb i dekoracji akwarium to moj adres tomala23@amorki.pl

  7. Mass:

    mam 1 pawiooką i jest bardzo łagodna,je z reki pokrojone serca z kurczaka.Ryba ta nie jest potworem.

  8. sdh:

    Ja mam trzy pawiookie (red oscar)trzymam je z jednom papuzią oraz trzema barwniakami i nie widze żadnych kłopotów co do agresji tych ryb .Wiedz niemów ,że ta ryba to potwór !!!

  9. andrzejp00:

    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem że to potwór od 2lat posiadam tą wspaniałą rybkę w moim 400l akwarium ma około 25cm pływa z góraminem,glonojadami, bojownikiem i pielegnicami zebrą oraz papuzią i jest to najspokojniejsza ryba w akwarium co do wymagań moje ryby pływają w temp.24 stopnie wodę podczas wymiany dostają prosto z kranu nie chorują natomiast pawiooka nauczyła się brać pokarm z ręki a nawet daje się delikatnie pogłaskać więc jaki to potwór!! Bojownika nie rusza a nawet broni przed zebrą.Polecam tą rybę do hodowli.

  10. Smyjor:

    Ludzie ja nie znam się na Akwarystyce kopiłem szklankę 300 i wiem o tym ze pielęgnicę nie moga być z innymi rybami oczywiście mniejszymi od siebie i są bardzo . Prosze nie piszcie takich słabych komentarzy ze te ryby to są potwory . Kto kupuje Pielęgnice i daje je do akwarium gdzie pływają gubiki albo neonówki

  11. Arek:

    Co do wymagań: -obszerny zbiornik -krystalicznie czysta woda (bardo wydajny system filtrujący) W zasadzie to podstawa dla tych ryb

  12. akwarysta:

    ja miałem jedną i zjadła mi przez rok 17 ryb

  13. sefu:

    Fajna rybka ale dosyć wymagająca

  14. Olszak:

    Wspaniałe,na swój sposób mądre,wymagają odpowiednio dużego zbiornika,potrafią jeść z ręki.Karmię je świeżymi i mrożonymi rybami(pociętymi na fileciki).Mam dwie,po ok.30cm,albinosai odmianę wyjściową.Był też red oscar,lecz nie tolerowały go koleżanki-teraz spoko.Cudowne ryby!

  15. malum:

    Hodowałem pielęgnice pawiookie przez kilka lat i aktualnie przymierzam się do powrotu do tego gatunku. Ryba w akwarium wygląda bardzo majestatycznie, dostojnie i robi niesamowite wrażenie na obserwatorach. Co do żarłoczności, to kretynizmem jest wpuszczanie gupików czy mieczyków mających rozmiary małej przekąski do pielęgnic... Pawiookie są bardzo spokojnymi rybami, przyjaźnie nastawionymi, ale potrafią też wywołać awanturę. Dno mojego akwarium składało się wyłącznie z kamieni wielkości sporej pięści i ... nosiły je po dnie jak chciały... Razem z pawiookimi miałem w akwarium dwa sumy i dwa glonojady długości ok 25-30cm. Niestety jeden glonojad zginął... Nie, nie,... nie został zjedzony... Pawiookie mają płetwę grzbietową naszpikowaną "żyletkami". Gdy ją podnoszą mogą narobić sporo problemów. Wystraszona pielęgnica podniosła gwałtownie płetwę dokładnie w momencie jak przepływał nad nią glonojad i ... niestety został przecięty. Wypadki zdarzają się nawet w akwarium. Ze stwierdzeniem "potwory" nie mogę się zgodzić. Po prostu pawiookie muszą żyć z rybami o odpowiednich gabarytach. Moim 10cm sumom nie zagrażały, ale 5cm młode glonojady wytępiły zanim zdążyłem zareagować. Podsumowując: są to bardzo przyjemne w hodowli ryby, ale wymagają wydajnego systemu filtracyjnego i odpowiedniego sąsiedztwa - POLECAM!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter