Pielęgnica Meeka

Opis

Pielęgnica Meeka - Thorichthys meeki. Posiada ciało barwy niebieskoszarej z dwoma czarnymi plamami. Spód ciała jest barwy krwistoczerwonej, a płetwy brunatnoczerwone. Rozróżnienie płci jest dosyć trudne. Płetwa odbytowa samca jest bardziej zaostrzona. Ponadto samiec jest większy oraz masywniej zbudowany. Pielęgnica Meeka jest bardzo płochliwa i lubi mieć kryjówki wśród kamieni czy roślin wodnych. Dorosłe ryby są monogamiczne i mają własne terytorium, którego zaciekle bronią nawet przed większymi od siebie, groźnymi drapieżnikami. Należy do ryb litofilnych, tzn. składających jaja na twardym, kamienistym podłożu, z reguły na płaskich kamieniach.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stawach i rzekach Gwatemali i regionu Jukatanu w Meksyku.

Długość

Dorasta do 11 cm. W warunkach naturalnych osiąga długość 15 cm.

Odżywianie

Wolą pokarm w większych kęsach, np. dżdżownice, małe rybki, kawałki wołowiny. Lubią także duże larwy wodnych owadów – pływaka żółtobrzeżka lub ważek z rodzaju Aeschna.

Temperatura

Dorosłe ryby są bardzo odporne na spadek temperatury: wystarcza im 20ºC, a okresowo mogą nawet wytrzymać temperaturę 15ºC. Optymalna temperatura wynosi około 25-27 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane z innymi rybami, ponieważ są stosunkowo spokojnie usposobione. W bardzo dużym zbiorniku mogą być hodowane z innymi pielęgnicami. Najlepiej jest wpuścić kilka nie terytorialnych ryb, aby zwracały na siebie uwagę. Muszą to być ryby znaczących rozmiarów, żeby nie zostały potraktowane za pokarm. Nie mogą mieć towarzyszy w czasie tarła, ponieważ wtedy stają się bardziej agresywne. Raz na jakiś czas wśród tego gatunku zdarzają się osobniki bardziej agresywne od innych. Konieczność intensywnego karmienia ryb zmusza do regularnego czyszczenia zbiornika. W akwarium hodowlanym, z dużym stadem ryb, musi być stale włączony filtr, a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu należy wymienić 2/3 wody na świeżą. Zbiornik około 130 litrowy powinien wystarczyć do hodowli jednej pary. Do dekoracji akwarium mogą służyć płaskie bądź zaokrąglone kamienie, tworząc kilka grot. Niezbędne jest zaopatrzenie akwarium w liczne kryjówki. Najlepsza jest woda średniej twardości, o pH neutralnym do zasadowego. Zastosowane rośliny muszą silny system korzeniowy oraz mocne liście.

Rozmnażanie

Jednym z głównych warunków umożliwiających rozmnożenie tego gatunku jest posiadanie dobranej pary. Przed planowanym tarłem ryby należy intensywnie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. W tym celu najlepsze są dżdżownice, wazonkowce oraz tubifex. Dzięki takiemu pokarmowi ryby chętniej przystępują do tarła. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła i rozwoju jaj wynosi 26-27ºC, twardość 10ºdGH, 2ºdCH, a pH nie powinno spadać poniżej 6,0. Większe zakwaszenie wody i wzrost stężenia azotanów ujemnie wpływa na zdrowie ryb i może nawet doprowadzić do śnięcia bez dodatkowych, wyraźnych przyczyn. Rodzice mają silne rozwinięty instynkt opiekuńczy, oboje opiekują się jajami i narybkiem. Pielęgnica Meeka jest gatunkiem bardzo płodnym. Zazwyczaj składa około 200 ziarenek żółtawej ikry o średnicy około 0,1 cm. Po tarle samica wachluję złożoną ikrę w celu zapewnienia jej dużej ilości tlenu. Raz na jakiś czas samiec przejmuje jej rolę, jednakże większość czasu spędza na odpędzaniu wrogów oraz pilnowaniu terytorium. Młode wylęgają się po około 3 dobach i od razu są przenoszone do wykopanego przez rodziców dołka. Po upływie kilku dni młode pozbywają się woreczka żółciowego i od tego momentu należy rozpocząć dokarmianie. Narybek żywi się początkowo larwami solowca lub widłonogów, później innym pokarmem, np. siekanymi rurecznikami, zooplanktonem, larwami komarów, skrobanym mięsem wołowym, wołowymi sercami. Jedzą bardzo dużo. Należy pamiętać o regularnej podmianie co około 3 dni 15% wody. Oddzielamy młode w momencie gdy zauważamy, że dorosłe przestają się nimi opiekować.

80 komentarzy

  1. nołbady:

    Czy samice tego gatunku walczą ze sobą również o dominację?Mam 4 sztuki z czego 2 wyglądają mi na samice i ciągle toczą boje.

  2. Marcin:

    Czy mogę ją mieć z: 1X Gold sewerum samica, 15 cm 1X Sklar(duży, nie zidentyfikowany) 1X Gurami niebieskie 9-10cm, samica 2X Zbrojnik niebieski, 7 i 11 cm, samce, 8X Ampularia

  3. Amator:

    Witam serdecznie wszystkich zagorzałych akwarystów (; Przepraszam że tak w wakacje ale mam pytanie do kogoś kto ma trochę o tym pojęcie, zastanawiam się nad tym gatunkiem ponieważ po zamianie wystroju mam tylko gatunki czyszczące, a moje pytanie brzmi ile mógłbym trzymać par tych pięknych ryb w 260l akwarium (dodam że jest wiele kryjówek skalnych) Oraz czy mógłbym trzymać je z tym co mam dotychczas czyli około 10 glonojadami (od 4 do 9cm), 3 średnimi kosiarkami, 3 kiryskami spiżowymi oraz główne pytanie z jedną bocją siatkowaną ( duży osobnik około 10cm długości mocnej postury chodź żerujący głównie późnym wieczorem i w nocy) oraz jedna tego samego gatunku lecz 4cm bardzo spokojna, Bardzo proszę o szybką i w miarę możliwości profesjonalną odpowiedź, z góry dziękuję ;D. MIŁYCH WAKACJI :)

  4. RRR:

    240l akwarium chce kupic parke tych pielegnic.co mi polecacie jeszcze z nimi trzymac??

  5. Kejdi:

    Piela, bzdury wypisujesz. Wypadałoby zapytać do jakiego akwarium mają być te pielęgnice... eclipse, wstępnie można Ci polecić małe pielęgniczki, ale przydałyby się jakieś informacje o warunkach jakie możesz zapewnić

  6. Piela:

    mało wymagająca jest pawiooka ale jest agresywna, moim zdaniem najlepiej p.papuzia ale zależy też to od wielkości twojego zbiornika :D

  7. eclipse:

    Witam! Mam pytanie? Jakie pielęgnice polecacie na sam początek? Takie najmniej wymagające i mało agresywne w stosunku do innych gatunków..

  8. Łukasz:

    ma ktoś do sprzedania młode mekki w Łęcznej,Chełmie ewentualnie w Lublinie

  9. Michał:

    Jakim wieku pielęgnice te osiągają zdolność rozrodczą

  10. Buuu.:

    Moje pielęgnice zjadły ślimaki!

  11. raf:

    nie mozliwe

  12. Konrad:

    to chyba nie możliwe chyba że młody narybek ale napewno nie podrośnięte osobniki

  13. Gaweł:

    neonki zawstydziły turbodymomena...!! zajadły mi mekke!! jak to możliwe??

  14. arkadio:

    Dostałem od szwagra 2 meeki, bo mu niszczyły wystrój akwa i poza tym kupił małe inne rybcie. Wrzucił mi do wielogatunkowego bez pytania i chyba dobrze, bo: 1:święty spokój, nie ganiały innych, nie niszczyły roślin(te słabiej umocowane przycisnąłem kamieniami) 2:okazało się, że to para i zaczęło się tarło za tarłem 3:odganiały inne ryby od młodych, ale pierwszy miot został zjedzony chyba przez barwniaki, tęczanki i brzanki rekinie. 4:zostawiłem sobie tylko meeki i glonojady, resztę podrzuciłem szwagrowi i teraz mam 4-ty miot meek, są świetnymi rodzicami, a szkody czyni tylko filtr, który wciąga narybek 5:nie wiedziałem o potrzebie wymiany wody ale jakimś cudem nie zdychają (zacznę jak radzicie) 6:moje ryby żywię tylko płatkami i granulkami "tetry" - i stare i narybek pochłania tylko to - jakoś nie wyglądają na głodne 7:obecny miot ma już ok 3 mm, pływa jeszcze pod opieką matki, tata siedzi z boku, jest odstraszany i czasami widać jak skubnie sobie młodą(i już nie wypluwa :[ ) 8:mam zamiar się poprawić : wymieniać część wody, dać drobniejszy żwirek, dodać coś na lepsze kryjówki, żywić bardziej rozmaicie, może odizoluję stare(do szwagra) jak się przestaną całkiem opiekować 9:Pozdrawiam, Wesołych Świąt!!!

  15. Konrad:

    jak można odróżnic samac od samiczki kiedy ryby są młode i czy to jest możliwe jeśli tak to jak to rozpoznać jakieś znaki szczególne czy coś?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter