Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

  1. Xde:

    do adi może bys chciał ale nie mozesz jest to zamałe akwa :|

  2. zwiras:

    Czy paletka jest rybą stadną? Pewnie tak ale w przypadku kiedy są małe, grzecznie razem pływają. Ale, kiedy osiągną rozmiary wielkości CD, dobiorą się w pary, wtedy zaczyna się walka o terytorium. Mam 8 paletek, z czego utworzyły się dwie pary, samice są mniejsze, ale i one nie ustępują agresywnością w opiece nad larwami samcom. Bardzo waleczne ryby!!!

  3. gilera50s:

    do ekkki; a moja babcia jest dziadkiem mojego wujka a on zna jego prababcie a do sklepu zapraszam jak najbardziej . szczecin na wyzwolenia

  4. Akwarysta123:

    Po czym rozpoznać czy paleta jest samicą czy samcem???

  5. karolo1001:

    paletki najlepiej karmić zamrozonym sercem wołowym

  6. doświadczony asd`:

    "uczulony na ograniczonych" mogą być ze skalarami bo zapewniam , że bardzo ładnie wyglądają. Co prawda w jednym aqua. min. 4 szt. Można trzymać 2 paletki ,ale musi być to parka ...

  7. ekkki:

    giler tak się składa że przeczytałem wiele książę min. A.Sieniawskiego który jest kolegą mojego kolegi i widziałem go osobiście a tak poz tym to gdzie masz ten sklep zoologiczny bo jak mieszkam w pobliżu to do niego zajrzę

  8. Matisek:

    Ludzie... kupcie 100l, 4-5 paletek, a jak urosną to je przenieść do min. 200l. Chyba że (tak oszczędniej) trochę później kupić i od razu do 200l.

  9. wodnik:

    "uczulony na ograniczonych"z tymi skalarami to przesadziłeś:)ja mam takie zestawienie 4palety 2 skalary i żyją

  10. bochnack:

    ile jaj składa jedna samica?

  11. bochnack:

    czy bojownik syjamski nie pogryzłby paletce płetw i nie uszkodził innych części ciała:?

  12. gilera50s:

    DO EKKKI..akwarystyką zajmuję się prawie 40lat a paletki hoduję od 17 .drugi raz jak coś piszesz to się zastanów co .sam jestem ciekawy czy ty przeczytałeś jakąś książkę bo udawać mądrego to i pięcioletnie dziecko potrafi

  13. rzaktelap:

    paletki za towarzyskie nie są (znaczy w stosunku do innych gatunków bo jako gatunek żyją w stadzie). min. to 150l. a sztuk co najmniej 4/5.

  14. ekkki:

    gilera wiesz pracować a wiedzieć coś o nich to duża różnica ! jestem ciekawy ile przeczytałęś fór i ile zgromadziłeś materiałó czy tylko przeczytałeś o nich w tym artykule lub w jednej gazetce !

  15. uczulony na ograniczonych:

    czytam i nie wierze...ludzie chcą chdowac palety a ciężko im przeczytac kilka komentarzy 1.ludze nie pytajcie ile można trzymac w 112L i ile sie zmiesci w 60L i czy mozna jedną w 30L...To ryba stadna!!! 2.piszecie ze palety w sklepach zoologicznych zyją po kilka szt. w kilku litrach...ja uwazam że one tam WEGETUJĄ a nie żyją!!! 3.co do obsady akwa. to paletki kiepsko wyglądają ze skalarami...najelepiej jakąś drobnice typu neonki,moze kiryski żeby miał kto dno posprzątac...ale z tymi ostatnimi nie za duzo 4.do ludzi którzy pytaja ile żyją i w jakim wieku sie rozmnazaja...nie łudźcie sie że po miesiącu bedziecie miec małe i bedziecie robic fortune...potrzeba lat doswiadczenia i czasu żeby je mnożyc 5.prośba- prosze jeszcze raz nie piszcie ile sztuk w 60L,wiedzcie o tym że im mniejsze akwa tym trudniejsze to utrzymania...a palety to ryby wymagające ufff...dośc juz tych wypocin,ale mam nadzieje ze pomogłem,oczywiscie jeśli komus nie podoba sie to co napisałem i jest bardziej doswiadczony to prosze komentowac i poprawiac moje błendy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter