Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

  1. kaszkaj205:

    jakie mrozonki i zywy pokarm jest najlepszy dla paletek?

  2. bartek:

    ktoś napisał Czy taka obsada może być:4xpaletka,10xneon innesa,2xpielęgniczka ramireza,3xgurami mozaikowe,2xzbrojnik niebieski-akwarium ma 180 litrów,profilowane? raczej tak chociaż na paletki to mały litraż Czy hodowla paletek jest dużym wydatkiem? I jaki litraż powinien przypadać na 1szt.? Mati123 napisał Czy hodowla paletek jest dużym wydatkiem? I jaki litraż powinien przypadać na 1szt.? taki sam koszt tak jak u innych ryb tylko że inne wymagania co ja ci będę opowiadał w paru zdaniach jak ksiązki piszą o wymaganiach paletek najliepiej zobacz sobie na forum ja polecam diskusforum. Ps. Na 1 paletkę powinno pzrypadac 50 litrów tylko że musisz miec minimum 4 bo to ryby stadne.

  3. Marek11:

    Witam miałem problem z paletkami a mianowicie mam 5 paletek z tego jedna paletka nie jadła już 8 dni więc pewnie była chora a więc na jednym forum przeczytałem ze to moze być jakś bakteria i naisał ktoś zeby wsypac jedną łyżke na 20 litrów więc to zrobiłem na 200 litrów 10 łyżek i co wynikło po 2 dniach ta paletka co nie jadła zaczeła wcinać :) a i mam jeszcze jeden zbiornik 54 litry i tam miałem podobny problem ryby mi zdychały a nie było widać objaw zadnych więc w zologicznym gściu mi doradził zeby dosypac soli i co pomogło :) sul działa cyda :)

  4. Mati123:

    Czy hodowla paletek jest dużym wydatkiem? I jaki litraż powinien przypadać na 1szt.?

  5. Ktoś:

    Bardzo proszę dajcie odpowiedź na poprzedni komentarz.Z góry dzięki.PS.doradźcie,co jeszcze(myślę o brzance denisona).

  6. Ktoś:

    Czy taka obsada może być:4xpaletka,10xneon innesa,2xpielęgniczka ramireza,3xgurami mozaikowe,2xzbrojnik niebieski-akwarium ma 180 litrów,profilowane?

  7. welonki i bojowniki:

    ADI masz rację.(nie jeśli chodzi o arowanę)

  8. ADI:

    SŁUCHajcie!!! moim zdaniem a mam ryby duuuzo lat i wiem ze dobrze sie czuja to nawet widac mam 3akwa najwiekszy ma 400l widze duzo komentarzy i czytam jak poruwnujecie ryby do ludzi powiem wam tak jesli czlowiek moze biegac po calej ziemi to zaden akwen nie zapewni im takich warunkuw jak ludzie maja, jesli ktos tak mysli to niech odda je z kad przyszly i niech tylko oglada je na kanalach przyrodniczych czy ktos trzyma inne zwierzeta takie jak papugi zulwie psy czy inne zwierzaki i wypuszcza je na wybieg na caly swiat???? ;D,zastanuwcie sie i nie piscie bzdur kazdy normalny czlowiek sam moze ocenic czy dana rybka ma sie dobrze w danym akwarium mysle ze zazwyczj pisza to ludzie co maja 700-1000l w zbiorniku maja rybki troche wieksze i nie chca zeby ktos inny mial takie w miejszym chca sie wyruzniac:)male ciasne ale zadbane akwarum to wystarczy pozdrawiam tych co mnie popieraja;)

  9. sunrise103:

    @ skalar i Wata: Chcecie zakatować te piękne rybcie? One co najmniej 200l+, a nie 126l czy 150...

  10. janacz:

    wkładaj spokojnie te paletki do 160

  11. Wata:

    Czy można trzymać paleciaki w akwa 80x35x50

  12. Sebastian:

    Magda z paletkami mogą pływać skalary... naprawdę polecam bo mam 3 paletki i 2 skalary;)

  13. skalar a teraz już paletek:

    ja ostatnio kupiłem se 4 paletki: brown red melon blue diamond marlboro to ą ich odmiany bardzo podobają mi sie wszystkie akwa ma 80cm dł. 45 wys. 35 szer. 126 l

  14. Schiza13:

    Jak widać paletki to ładne i przyjazne rybki ale mam akwarium 96L i niewiem czy mógłbym chodować parkę.??

  15. lucas:

    witam na początek do Pani agnieszki może troszke ironicznie ale czy wyobraża sobie Pani trzymanie rekina w wannie w łazience?! ...ja sądzę raczej nie więc pomysł na paletke w kuli z weloną jest równie nie właściwy, z reszta jakiekolwiek ryby w kuli to bardzo zły pomysł bo jak sądzę niewyobraża sobie pani życia w mieszkaniu metrowej średnicy więc kula jest takim więzieniem dla ryb... co do Hodowców nie jest ważne ile się ma stażu i jakie nagrody ... ja z powodzeniem rozmnażam brauny i royale pochodzące z odłowów i szczerze mówiąc, na początku wziołem sobie mocno do serca rady doswiadczonych hodowców i dbałem o pH temperaturę CO2 zapłaciłem za to uśmierceniem 40szt dzikiego narybku potem jednak idąc po rozum do głowy prześledziłem warunki panujące w amazonii amplitudy temperatur kwasowość odczyny itd by dojść do wniosku że tempertury winno się zmieniac regularnie +/- 12stopni czyli minimalna w okresie wiosennym 18 maksymalna 23 w letnim 23-29 zima wahania 19-27 czasowe zmętnianie i zakwaszanie wody oświetlenie również zmienne z przejściem od porannego przez południowe do wieczornego korzenie namożynowe dno zmienne nieregularne korzenie również pływające pokarm żywy typu narybek neona ewentualnie własne mieszanki miesno-roślinne a tarlaki przekładane są tylko na jedno tarło do kotnika pozostałe dwa tarła odbywają się w zbiorniku podstawowym co pozwala na zachowanie doskonałej kondycji palet zbiornik podstawowy to d/s/w 290/90/120 kotnik 100/90/90 pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter