Otosek (Otocinklus przyujściowy)

Opis

Otosek - Otocinclus affinis. W ciągu dnia jest ryba spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywnym stworzeniem. Jak inne zbrojniki posiada kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Powinno się zapewnić sporą ilość kryjówek i miejsc odpoczynku. Należy hodować go w grupie. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Brazylia.

Długość

Odnotowano wielkości do 5,5 cm, prawie zawsze jednak mniejsze.

Odżywianie

Głównym składnikiem pożywienia otoska są glony. Można je uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej. Najczęściej w akwarium jest zbyt mało glonów, aby mogły się tylko nimi wyżywić.

Temperatura

Powinien znajdować się w wodzie o parametrach 22-26 C.

Warunki hodowlane

Znakomicie się nadaje do akwariów wielogatunkowych, ponieważ jest rybą spokojną. Początkowo może okazać się dość wymagający co do parametrów wody. Przy wprowadzeniu otoska do akwarium woda powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmieniać na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Po takich zabiegach otosek nie powinien mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się w warunkach akwarium. Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, wraz z ewentualnymi współmieszkańcami, o łagodnym usposobieniu. Lustro wody może pokrywać niewiele roślin pływających, ponieważ zbyt duża ich ilość utrudnia dostęp do powietrza atmosferycznego. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, na przykład w postaci zawiesiny.

Zdjecia użytkowników

119 komentarzy

  1. wito:

    Tak super rybki ale ja mam z nimi problem.Miałem 3 otoski i 2 z nich mi padło a co gorsze to nie wiem dlaczego,teraz mam tylko jednego obawiam się czy ten trzeci też nie padnie.A wydaje się że nic takiego się nie dzieje i zachowują się normalnie,może ktoś wie jaka może być przyczyna? A jeszcze jedno wcześniej padły mi 2 glonojady-pozdrawiam.

  2. kaka:

    mam dwa.są świetne

  3. Antoś:

    Ja mam swoje dwa otoski razem z neonkami i pielegniczkami ramireza i jak narazie czują sie wysmienicie a z tego co zauwazylem taki biotop rybek bardzo im odpowiada bo wszystkie rybki nie wchodza sobie w droge i zyja w zgodzie :) polecam wszystkim te male i pracowite bardzo rybki :)

  4. wito:

    Dzieki za informację-dla samotnego otoska dałem towarzystwo już nie jest sam,myslę ze teraz łatwiej będzie mu pracowac.Z tą aktywnością to miałeś rację,jeszcze raz diękuję pozdrawiam hej

  5. boo:

    Otosek nie jest 'spokrewniony' ze zbrojnikami tylko należy do rodziny zbrojnikowatych, ponadto jest to ryba wybitnie stadna, dlatego nie należy trzymać pojedynczych osobników. Co się zaś tyczy ich aktywności to występuje ona najczęściej wieczorem oraz w nocy. pozdrawiam

  6. wito:

    Ja w swoim akwa mam molinezje,razborki,neonki,gupiki,prętniki,mieczyki i wogóle otosek z ich strony nie jest zagrożony muszę mu tylko dać jakieś towarzystwo bo chyba jest nieco osamotniony.Natomiast nie wiem jak sytuacja wygłąda gdy w akwarium są ryby znacznie większe od moich i są agresywne może ktoś ma taki układ mógłby dać tobie jakieś wskazówki na ten temat POZDRAWIAM

  7. Gr3g00r:

    Na początku miałem dwa otoski w 112l i miło było patrzeć jak parka się ugania za sobą po ścianach akwarium. To było jednak za mało bo nie nadążała z rozwojem glonów. Obecnie przy ilości 5 na 112l nie mam żadnych problemów z glonami, a roślinki są całe i nie połamane :) Polecam otoski 5 razy bardziej niż inne glonojady ze względu na towarzyskość wobec innych drobnych ryb ;)

  8. wito:

    Czytałem na forum akwarystycznym że otoski są takie aktywne ,mam właśnie otoska i prawdopodobnie zbrojnika i nie widac żeby były te rybki aż tak porządkowe jeden cały czaś siedzi na filtrze a drugiego prawie wogóle nie widać-to dziwne.Niech mi ktoś to wytłumaczy dlaczego tak jest,z góry dziekuje za wszystkie opinie

  9. iwona:

    czy otyski sa zagrozone przez inne ryby

  10. Marcin:

    Po pierwsze nie ma takiej rybki jak glonojad tylko nazywa się on zbrojnik niebieski i nie je glonów może tylko jak jest bardzo młody i to w małych ilościach, potrzeba mu specjalnego pokarmu. A otosek jest spokrewniony z zbrojnikami.

  11. wito:

    czy otosek nie jest glonojadem?

  12. S:

    do ania: my zapłaciliśmy około 6 złotych

  13. ania:

    ile kosztuje ta rybka???

  14. S:

    Super rybka,mój cały czas pracuje.Ostatnio nawet chciał wyczyścić gurami,ale jej się to nie bardzo spodobało;)

  15. Michał:

    dla otoska minimum 40 litrów

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter