Ospa rybia – Ichthyophthirius multifiliis.

Opis

Jest to choroba wywołana przez orzęska Ichthyophthirius multifiliis, który atakuje skórę i skrzela ryb słodkowodnych. Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin. Jeśli w akwarium występują warunki najodpowiedniejsze dla rozwoju pasożyta, czyli właściwości fizykochemiczne wody oraz osłabione ryby to choroba może poczynić poważne spustoszenia w stadzie. Choroba ta nazywana jest również kulorzęskiem.

Objawy

Jednokomórkowiec tego orzęska jest widoczny gołym okiem, ponieważ ryba jest cała w białych, małych punkcikach. Najpierw są one widoczne na płetwach i plecach ryby. W pierwszej fazie choroby ryby ocierają się o dekoracje i rośliny próbując pozbyć się pasożyta. Spada również apetyt ryb. Jeśli w skrzelach dojdzie do inwazji orzęska to ryba dusi się, gdy zaś między naskórkiem a skórą właściwą osiedli się znaczna ilość pasożytów to następuje powolne odrywanie się płatków skóry od ciała. Jeśli dojdzie do zachorowania wylęgu ginie on bardzo szybko w nerwowych konwulsjach.

Leczenie

Do praktyk zapobiegawczych występowaniu rybiej ospy należy kwarantanna nowo zakupionych ryb, roślin, ślimaków. Ślimakom i roślinom wystarcza pięciodniowy okres kwarantanny, ponieważ są one nosicielami biernymi. Natomiast jeśli kwarantanna dotyczy ryb to jej długość zależy od temperatury wody: przy 15ºC trwa półtorej doby, przy 20ºC trwa dobę, natomiast po 25ºC – po kilku godzinach. Są to okresy, w których ryba przebywa w jednym zbiorniku, po tym czasie należy przenieść je do kolejnego zbiornika, a poprzedni wydezynfekować. Takie zabiegi należy przeprowadzać przez 12-13 dni w temperaturze 15ºC, w temperaturze 20ºC – przez 8 dni. Stosuje się takie zabiegi w celu pozbycia się z tkanek pasożytów w różnej fazie rozwojowej. Aczkolwiek jest to metoda bardzo nie komfortowa dla ryb, dlatego też zaleca się kąpiele długotrwałe w roztworach różnych leków. Środki lecznicze stosowane w leczeniu rybiej ospy to: A) zieleń malachitowa – stosowana jako roztwór leczniczy 1-10 ml roztworu macierzystego (0,1 g zieleni malachitowej na 100 ml wody) na 100 l wody – stosowany jako kąpiel długotrwała, co trzeci dzień roztwór należy wzmacniać, dodając ½ pierwszej dawki. B) błękit metylenowy – roztwór 3-4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej. C) błękit metylenowy (dla ryb które są wrażliwe na FCM) – roztwór 2-2,5 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej, po pięciu dniach do roztworu leczniczego dodaje się 0,5 mg na 1 litr D) siarczan miedzi – roztwór 0,5-1,5 mg na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej E) siarczan miedzi i kwas cytrynowy – roztwór 0,15 mg siarczanu miedzi i 9,10 mg kwasu cytrynowego na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej F) FMC – mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – po sporządzeniu roztworu macierzystego (100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej) stosujemy go w roztworze leczniczym w dawce 1-1,2 ml na 100 l wody – kąpiel długotrwała. G) trypaflawina – roztwór 0,1-0,4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej H) Aureomycin – w dawce 12 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałych I) hydrochlorek chininy – w dawce 10 mg na 1 l wody – podczas kąpieli długotrwałej Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

368 komentarzy

  1. Reszka:

    A ja myslałam, ze to plesniawka, az zobaczyłam zdjęcia i stwierdziłam, że to raczej jest ospa.Kilka ryb mi padło, teraz walczę o złote guraminy i prętniki - są takie sliczne.prętniki kładą sie na dnie na bokach, jakby ocierały sie o żwirek.Wczoraj wykapałam je w roztworze KMnO4/nadmanganian/ i jest jakby troche lepiej, ale o zwiększeniu temp. powyzej 25 st.nie wiedziałam. spróbuję więc zrobic i to, a potem zobaczę, jakie będą rezultaty. Pozdrawiam!

  2. Reszka:

    A ja myslałam, ze to plesniawka, az zobaczyłam zdjęcia i stwierdziłam, że to raczej jest ospa.Kilka ryb mi padło, teraz walczę o złote guraminy i prętniki - są takie sliczne.prętniki kładą sie na dnie na bokach, jakby ocierały sie o żwirek.Wczoraj wykapałam je w roztworze KMnO4/nadmanganian/ i jest jakby troche lepiej, ale o zwiększeniu temp. powyzej 25 st.nie wiedziałam. spróbuję więc zrobic i to, a potem zobaczę, jakie będą rezultaty. Pozdrawiam!

  3. kar:

    W moim akwa połowa rybek padła a połowe wyleczyłam zielenią(zoolek).

  4. Mariusz:

    W moim akwarium ryby pływają zdrowe ,rośliny idealnie rosną i wszystko dzięki NADMANGANIANOWI POTASU który kupiłem w aptece i wyższej temeratórze.POZDRAWIAM Mariusz.

  5. kurak:

    ja moje rybki leczylem 2 tygodnie z ospy wyleczylem w tem 32 stopnij i ichtiosan

  6. McSilesian:

    Niedawno wyjechałem i zostawiłem rybki bez ogrzewania. Po powrocie - wszystkie mieczyki i neonki pokryte ospą....postanowiłem to zwalczyć domowym sposobem - podkręciłem grzałkę i przez tydzień trzymałem temperaturę wody około 30C. Wszystkie rybki przeżyły, nie ma śladu po ospie. Nie stosowałem żadnych lekarstw.

  7. Domin:

    moje rypki zachorowały na tą ospe jedna po drugiej najpierw złota rybka potm żałobniczki tylko 2 małe mieczyki dało się uratować:{

  8. tomcat:

    Właśnie wyleczyłem moje stadko preparatem Ichtiosan+ podniesienie temperatury w zbiorniku do 28 stopni. Jest to skuteczny preparat polecany przez wielu akwarystów.Stosowanie preparatu zgodnie z instrukcją nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Powodzenia!

  9. Justyna:

    Nie wiem dlaczego, ale pomimo ustawienia na grzałce wyższej temperatury w akwarium, ona się nie podnosi i bazuje ciągle w okolicach 25 stopni. Akwarium ma 300l, zaaplikowałam już zieleń. Co mogę jeszcze zrobić?

  10. Mariusz:

    Posłuchajcie,ja mam pielęgnice teraz chore,wcześniej inne rybki,i mam jeden skuteczny sposób,kupuje w aptece NADMANGANIAN POTASU,rozpuszczam jedną tabletkę i wlewam roztwór,podnoszę temperature i dobrze napowietrzam.NO I PO CHOROBIE.

  11. Ezi:

    Mi ryby też zachorowały. Polecam środek costapur. Bardzo porządny. Kilka dni i rybki czyściutkie jak łza, żadnych objawów choroby. Jednakże nie można mieszać leków, bo jak się to zrobi to prawdopodobnie wszystkie ryby zostaną wytrute. Przed podaniem lekarstwa należy usunąć z akwarium i filtra aktywny węgiel, który neutralizuje wszelkie substancje, lekarstwa też. Następnie zgodnie z instrukcją dozowania na dany litraż podaje się lekarstwo. W odpowiednich odstępach czasowych. Przed użyciem innego lekarstwa należy zneutralizować poprzednie dodając znów aktywny węgiel.

  12. kaka:

    mi dawno ta choroba zrobiła mnustwo spustoszeń ostrzegam

  13. WSR:

    Witam ja stosuje zieleń na ospę rybią i widzę poprawę,co drugi dzień wkrapiałem 15 kropel i ustawiłem temp. na 28 st,mam nadzieję ze ją zwalczę:)

  14. Anka (Puma):

    Moje rybki miały tę chorobę i kupiłam preparat o nazwie ZIELEŃ i wlałam i po 2 dniach zeszłą z nich ta obrzydliwa choroba;]

  15. Kaśka:

    może ktoś wie co się dzieje. moje rybki zachorowały na ospę i zastosowłam zieleń i teraz na ciele rybek pojawiły się czerwono-pomarańczowe place np. u welonów. czy ktoś wie czego to sa objawy? one zdrowieją czy przeciwnie?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter