Ospa rybia – Ichthyophthirius multifiliis.

Opis

Jest to choroba wywołana przez orzęska Ichthyophthirius multifiliis, który atakuje skórę i skrzela ryb słodkowodnych. Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin. Jeśli w akwarium występują warunki najodpowiedniejsze dla rozwoju pasożyta, czyli właściwości fizykochemiczne wody oraz osłabione ryby to choroba może poczynić poważne spustoszenia w stadzie. Choroba ta nazywana jest również kulorzęskiem.

Objawy

Jednokomórkowiec tego orzęska jest widoczny gołym okiem, ponieważ ryba jest cała w białych, małych punkcikach. Najpierw są one widoczne na płetwach i plecach ryby. W pierwszej fazie choroby ryby ocierają się o dekoracje i rośliny próbując pozbyć się pasożyta. Spada również apetyt ryb. Jeśli w skrzelach dojdzie do inwazji orzęska to ryba dusi się, gdy zaś między naskórkiem a skórą właściwą osiedli się znaczna ilość pasożytów to następuje powolne odrywanie się płatków skóry od ciała. Jeśli dojdzie do zachorowania wylęgu ginie on bardzo szybko w nerwowych konwulsjach.

Leczenie

Do praktyk zapobiegawczych występowaniu rybiej ospy należy kwarantanna nowo zakupionych ryb, roślin, ślimaków. Ślimakom i roślinom wystarcza pięciodniowy okres kwarantanny, ponieważ są one nosicielami biernymi. Natomiast jeśli kwarantanna dotyczy ryb to jej długość zależy od temperatury wody: przy 15ºC trwa półtorej doby, przy 20ºC trwa dobę, natomiast po 25ºC – po kilku godzinach. Są to okresy, w których ryba przebywa w jednym zbiorniku, po tym czasie należy przenieść je do kolejnego zbiornika, a poprzedni wydezynfekować. Takie zabiegi należy przeprowadzać przez 12-13 dni w temperaturze 15ºC, w temperaturze 20ºC – przez 8 dni. Stosuje się takie zabiegi w celu pozbycia się z tkanek pasożytów w różnej fazie rozwojowej. Aczkolwiek jest to metoda bardzo nie komfortowa dla ryb, dlatego też zaleca się kąpiele długotrwałe w roztworach różnych leków. Środki lecznicze stosowane w leczeniu rybiej ospy to: A) zieleń malachitowa – stosowana jako roztwór leczniczy 1-10 ml roztworu macierzystego (0,1 g zieleni malachitowej na 100 ml wody) na 100 l wody – stosowany jako kąpiel długotrwała, co trzeci dzień roztwór należy wzmacniać, dodając ½ pierwszej dawki. B) błękit metylenowy – roztwór 3-4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej. C) błękit metylenowy (dla ryb które są wrażliwe na FCM) – roztwór 2-2,5 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej, po pięciu dniach do roztworu leczniczego dodaje się 0,5 mg na 1 litr D) siarczan miedzi – roztwór 0,5-1,5 mg na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej E) siarczan miedzi i kwas cytrynowy – roztwór 0,15 mg siarczanu miedzi i 9,10 mg kwasu cytrynowego na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej F) FMC – mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – po sporządzeniu roztworu macierzystego (100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej) stosujemy go w roztworze leczniczym w dawce 1-1,2 ml na 100 l wody – kąpiel długotrwała. G) trypaflawina – roztwór 0,1-0,4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej H) Aureomycin – w dawce 12 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałych I) hydrochlorek chininy – w dawce 10 mg na 1 l wody – podczas kąpieli długotrwałej Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

368 komentarzy

  1. jurex007:

    tylko podwyzszenie temperatury do 30 stopni i CMF i po ospie

  2. Tomek:

    Pomocy !!! Nie wiem jak ale wdarła mi się ospa rybia. Czy mogę swoim plamookim podnieść temperaturę do 33 stopni i na jak długo by się pozbyć choroby ?

  3. ja:

    jak podnosicie temp do 30? od razu czy jakoś stopniowo?

  4. bobson:

    siemka ja jak narazie zauwazylem ospe chyba u jednej ryby odrazu zastosowalem kompiel w blenkicie metylowym nie mam pojecia czy do konca mam ospe czy nie bo choroba nie rozprzestrzenia sie na inne ryby mam tylko na jednej caly czas stosuje kompiel wlewam 10 minilitrow blenkitu codziennie na 200l akwarium temperature mam stala jak mialem to 28 stopni jeszcze zadna z ryb mi nie zdechla planuje kontynuowac kompiel jeszcze przez dwa tygodnie po tym przekladam ryby spuszczam cala wode wymieniam roslinki kamyczki na nowe cale akwarium myje dokladnie wraz z filtrem I grzalka gombke z grzalki wyparzam wrzatkiem w raz z ozdobami kamiczki mozna wypazyc rowniez nie koniecznie trzeba wyrzucac ale ja wole nowe wrazie co wlewam akwa start z nowa woda na 24 h I po tym wpuszczam ryby I podejrzewam na 98% bedzie spoko

  5. Anka:

    Przed podaniem leku trzeba wymienić 50 % wody w akwarium. To samo trzeba zrobić po zakończonej kuracji, żeby usunąć lek ze zbiornika.

  6. Anka:

    Po pierwsze, nie tylko ospa objawia się białymi plamkami. Trzeba dobrze przyjrzeć się rodzajowi, wielkości i kształtowi. Po drugie, wraz z lekiem konieczne jest podkręcenie tlenu w wodzie na maksa i temperatury na 28 do maksymalnie 30 stopni. Kurację opcjonalnie trzeba powtórzyć po tygodniu, ponieważ tak na prawdę lek działa dopiero po opadnięciu " białych kropek" na dno. Z tym że, niestety, to nie oznacza wyleczenia, tylko romnożenie zarazy, która leży na dnie i czeka na kolejnych nosicieli. Podniesienie temperatury powoduje zmniejszenie przeżywalności zarazy z kilku dni do 0.5 dnia. Dla koleżanki od jakichś tam pielęgnic.. szczególnie barwniaki potrzebują temperatury minimum 25,26 stopni, bo to ryby tropikalne. Często przyczyną ospy jest zwykły stres ryby ( dno mało obfite w kryjówki ) lub wychłodzenie wody. Ja tak załatwiłam pielęgnice ramireza, bo miałam zepsuty termometr, jak się okazało. Więc robiąc akwarium " towarzyskie" lepiej wcześniej się upewnić co do wymagań ryb różnych gatunków, które będą ze sobą przebywały.

  7. Paolka:

    Zauważyłam dzis białe plamki u swoich rybek.Podejrzewam ze jest to ospa.Dałam czosnek i podniosłam temperaturę wody i czekam.Czy macie jakieś inne rozwiązanie???

  8. Vacha:

    Ja się doczytałem ze 30* na 8 dni i jak choroba ustąpi to jeszcze na dzień zostawić podwyższoną temp a potem stopniowo opuszczać do takiej jaka była :) Moje rybki właśnie zaatakowała ta choroba podwyższyłem temp i czekam na efekty jeśli nic nie bd się działo zaczynam leczenie "chemią". Najgorzej ucierpiały mieczyki. PS sypnąłem na początek 2 łyżeczki soli kuchennej :) Myślę że pomogłem pozdrawiam ;)

  9. akwa 400:

    A w temperaturze 33 stopni ginie również pod skórą?? prosze o szybka odpowiedz

  10. sam..:

    a na ile czasu trzeba podniesc temp. do 30 st. C bo tego nigdzie nie mogę znalezc...

  11. akwarysta:

    Witajcie! Już od ponad roku posiadam bojownika syjamskiego. Już od 2 miesięcy cierpi na ospę rybią nie mam pojęcia jak się jej pozbyć.Stosowałem Zieleń i nic. Próbowałem już dość ryzykownej metody trzymania ryby w temp. ponad 33 stopni. Proszę pomóżcie!

  12. justyna111:

    witam mam problem z rybkami i obawiam się że to właśnie ospa mam neonki innesa i neonki czarne mają białe plamy dwa innesa już mi zdechły nie wiem co robić boję się że pozdychają wszystkie tym bardziej że neonki czarne zaczynają mieć te same objawy tzn. białe plamy. Co robić ? jak pozbyć się tego cholerstwa?

  13. akwarysta:

    czesc umie tez panuje ta choroba 8 gatunków mi zachorowało w 200 l ale juz wyleczyłem 7 gat zostaly bocje do uleczenia ale niewiem jak stosowałem greenichtio to pomoglo ale nie bocj wspaniałej 3 zgony mialem pomóżcie

  14. gia44:

    witam właśnie jestem w trakcie leczenia ospy-ICHTIO+sól morska,temp.30st., obsada w 50 l :gupiki-6,mieczyki-para,molinezja-para,platki-są 3 ale nie jestem pewna płci;/, kiryski spizowe-3,zbrojnik niebieski. Czytam mnóstwo info na ten temat,zastanawiam się co ze swiatłem,czytałam że lepiej ciemno,bo światło pomaga rozwijać się temu cholerstwu. Filtr jest nastawiony na maksa, Rybki maja dobre samopoczucie,jedzą,najgorzej wygląda pletka jedna. Poprosze o info czy jakoś dodatkowo oprócz leczenia całego zbiornika mogę jakoś dodatkowo ją wzmocnić (w soli albo w ichtio?) Bałam się o zbrojnika co do soli,ale tu tez są też podzielone zdania. Prosze o info co do kapieli krótkotrwałej dodatkowej dla pojedynczych osobników czy to nie będzie za dużo? dziękuję

  15. Maria:

    a ja stosowałam z zooleku zielen, i pomogło. 1 dzien 2 krople na 1 l wody, odłowiłam rybke, na 3 dzien dałam dawke 3 krople, a na 5 dzien 2 krople bo zrobiłam podmiane wody.i nie podnosiłam temp wody, bo im wyzsza tym tea choroba bardziej atakuje bez leku...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter