Oodinoza ( choroba welwetowa )

Opis

Oodinoza - Oodinium. U ryb słodkowodnych ta choroba nazywana jest chorobą welwetową, natomiast u ryb morskich – chorobą ryb koralowych. Jest to infekcja jest wywołana przez wiciowce Oodinium pillularis u ryb słodkowodnych, a u ryb morskich przez Oodinum ocellatum. Szczególnie duże prawdopodobieństwo inwazji występuje u ryb hodowlanych w zbiorniku z podgrzewaną wodą. Pasożyt ten powoduje poważne straty w hodowli, ale tylko ryb ozdobnych. Często nosicielami Oodinozy są ryby pochodzące bezpośrednio z Bermudów lub Indii. Wkrótce po obsadzeniu tych ryb w akwarium, dochodzi u nich do rozwoju choroby.

Objawy

Infekcja zazwyczaj zaczyna się w skrzelach, skąd rozprzestrzenia się na płetwy i całe ciało. W początkowych stadiach ryby ocierają się o przedmioty i liście. Choroba uwidacznia się dopiero przy silnych atakach. Oodinum ma postać małych białawo-żółych punkcików. Pasożyty znajdują się na skórze i osiągają maksymalną wielkość 0,3 mm. Choroba zewnętrznie może być mylona z Ichthyophthirius, ale pasożyty Oodinum są o wiele mniejsze. Masowa infekcja powoduje welwetowy wygląd skóry, ryby wyglądają jak posypane proszkiem. W ostatnich stadiach choroby śluz złuszcza się, oczy tracą połysk wskutek występowania pasożytów.

Leczenie

Oodinoza jest bardzo zaraźliwa. Ze względu na swój roślinny charakter Oodinium zwalczane jest przez inne substancje czynne niż jednokomórkowce zwierzęce. Pasożyt Oodinozy jest szczególnie niebezpieczny dla młodych ryb, które sną po upływie jednego lub dwóch tygodni od zarażenia. Ale jeśli dojdzie do zarażenia dorosłych, silnych i mniej wrażliwych osobników to choroba może trwać nawet 3 miesiące i zwykle nie kończy się śnięciem. Jeśli wystąpią czynniki, które osłabiają odporność ryb, to następuje przyspieszony proces chorobowy. Profilaktyka oodinozy polega na poddanie kwarantannie nowo zakupionych ryb. Powinna trwać około 8 dni i odbywać się w wodzie o temperaturze 24-26ºC i w zbiorniku dobrze oświetlonym. Podczas trwania kwarantanny można ryby poddać kąpieli, która niszczy pasożyta oodinozy. Takie warunki kąpieli przyspieszają rozwój wszelkich postaci pasożyta oodinozy i pozwalają na całkowite jego zniszczenie. Ale taką kąpiel można zastosować tylko u ryb dorosłych, jeśli nabywamy młode rybki, to należy odczekać, aż do osiągnięcia przez nie wystarczającej dojrzałości, która zabezpieczy je przed ewentualnym zatruciem lekarstwami. Jeśli stwierdzimy oodinozę w akwarium hodowlany to należy odłowić wszystkie ryby do osobnego sanitarnego zbiornika, a akwarium hodowlane pozostawić bez ryb przez 8 dni, dobrze naświetlone i w temperaturze 26ºC. Wtedy nierozwinięte jeszcze w pełni pasożyty oodinozy nie znajdą żywiciela i zginą. Do leczenia ryb słodkowodnych chorych na oodinozę stosuje się następujące środki lecznicze: A) trypaflawina – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowaną jako kąpiel przez 2-12 godzin lub w roztworze 1 g na 100 l wody, z tego 1 ml na 4,5 l wody, po dwóch dniach należy ponownie podać 1 ml stosowany w kąpieli przez 5 dni B) błękit metylowy – roztwór 1 g na 100 ml wody, z tego 1 ml na 4,5- 5 l wody stosowany jako długotrwała kąpiel C) chloramfenikol – stosowany jako roztwór 50-80 mg na 1 l wody podczas kąpieli 8-godzinnej D) hydrochlorek chininy – 1-1,5 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli 2-3 dniowej E) siarczan miedzi – roztwór 1,3 g na 1 l wody, z tego 0,5 ml na 1 l wody w akwarium. Po trzech dniach dodaje się 0,25 ml tego roztworu na 1 l wody i po 7 dniach podaje się ponownie taką samą dawkę. Taka kąpiel powinna trwać do 10 dni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. mario:

    raz czytam ze zaciemnic akwarium,innym razem ze pełne oswietlenie..ludzie zdecydujcie sie z tymi podpowiedziami co do leczenia!!!!!

  2. Majami:

    Mój kirys spiżowy padł nad ranem. ;( Rano miał jakiś szary nalot na pysku, a teraz ma białe oczy. Nie wiem co mu się stało. ;( Pomocy!

  3. chcesz??^^%:

    mam 500l akwa i zachorowały 7 papuz okropne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter