Nowotwory ryb

Opis

Nowotwory są wywołane głównie przez czynniki wirusowe, hormonalne, genetyczne. Proces nowotworowy zostaje zapoczątkowany przez nieprawidłowe podzielenie się jednej komórki. Dalszy nieprawidłowy podział komórek powoduje rozwój tkanki nowotworowej. Szczególnie w przypadkach nowotworu złośliwego tkanka nowotworowa się cały czas rozrasta i prowadzi do wyniszczenia organizmu. Nowotwory złośliwe tworzą przerzuty i nacieki, natomiast nowotwory niezłośliwe rosną wolniej i nie tworzą nacieków ani przerzutów. Nowotwory komórek barwnikowych Do najczęstszych nowotworów należą czerniaki, które powstają z melanomakrofagów. Ich powstawanie jest uwarunkowane genetycznie. Do gatunku, który najczęściej zostaje dotknięty tym nowotworem należy krzyżówka Xiphophorus helleri (samica o barwie zielonkawej) i Platypoecillus maculatus (samiec ciemno nakrapiany). Najczęściej czerniaki stwierdza się w części ogonowej na naskórku i części podskórnej. W niektórych przypadkach czerniaki występują już u zarodków. Młode ryby krótko po wylegnięciu giną. Nowotwory tarczycy U ryb często spotyka się wole tarczycowe, które przybiera postać czerwonego obrzmienia wielkości 2 mm w dolnej część żuchwy. Niektórzy hodowcy twierdzą, że wole tarczycowe powstaje na tle zaburzeń hormonalnych. Niekiedy dochodzi do złośliwego nowotworu tarczycy, który powoduje przerzuty na inne narządy i tkanki wewnętrzne. W przypadku wystąpienia wola tarczycy zaleca się dodawanie jodu do wody lub karmy. W tym celu sporządza się roztwór macierzysty: 0,1 g jodu i 10 g jodku potasu w 100 ml wody destylowanej. Do kąpieli długotrwałych roztwór macierzysty rozcieńcza się 20 000 razy. Do moczenia karmy stosuje się natomiast roztwór jodu 1:2 500. Nowotwory nabłonka i naskórka. Do nowotworów łagodnych możemy zaliczyć nabłoniaki, które powstają z tkanki nabłonkowej i mają zwykle kształt kulisty i przypominający owoc maliny. Taki rodzaj nowotworu stwierdzono, np. w żołądku i jelicie molinezji. Natomiast na powłokach zewnętrznych mogą występować zrosty wielkości ziarna prosa zwane brodawczakami. Do gatunków, u których najczęściej dochodzi do brodawczaków należą łaźnicowate (Anabantidae). Podejrzewa się, że przyczyną tego typu zmian są wirusy. Brodawczaki nie powodują śnięć ryb. 

Bibliografia:
J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych.
J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne.
H. Frey, Akwarium słodkowodne.
Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. Stefan:

    Na nowotwory ryb akwariowych pomaga zielen malahitowa!Znikaja pierwsze objawy a takze calkowicie znikaja guzy!Wystarczy wlac adekwatna ilosc do litrazu akwarium!

  2. Karć:

    mam coś podobnego u suma rekiniego, najpierw pojawiają sie 3 punkty obok siebie białe, a następnie to "coś" rośnie i pęka. Co to moze być?

  3. Aqua:

    Mam taki problem, mój sum rekini ma sporą,(chociaż to mało powiedziane tak proporcjonalnie do człowieka to jak by gula wielkości pięści dorosłego człowieka, jak nie większa)no można powiedzieć gulę w brzuchu boje się, że niedługo jeśli to możliwe przebije skórę. Nie wiem co robić myślę, że to nowotwór, ale z tego co tu przeczytałem nie zdarza się on u tej ryby. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter