Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

  1. Flora >.<:

    Witam, chciałam zadać jedno pytanie, bo mam 1 molinezje, 2 welonki, glonojada, 3 mułojady. Trzymam je w akwarium 50l i nie wiem, czy w takim składzie nic się nie stanie. Proszę o odpowiedź :)

  2. Dan:

    a ja mam 3 parki molinezji a miałem 1. rybki mi się odchowały i co?

  3. Fafczydlo:

    do akwariowiec97 ja mam akwa 37 l i mam molinezje w ciazy. nie wiem dlaczego twoja nie zaszla w ciaze ale ja czekalem na rybki 3 miesiace.

  4. Leming:

    Do Lukas. Ja niczego nie trzymałbym łącznie z pyszczakami. Doświadczenia mam raczej bardzo traumatyczne. Prędzej czy później zaczną (pyszczaki) walczyć. To typowe rybki z Malawi - jeziora niedoboru pokarmowego. "Przarabiałem" przez 11 lat różne gatunki i w tej chwili całkowicie przestawiłem się molinezje. Nie znam innych tak niekłopotliwych i wdzięcznych rybek... Powodzenia!

  5. Wojtek:

    Cześć mam pytanie czy mogę trzymać molinezje z kosiarkami czekam na odpowiedz? :))

  6. Animal:

    lukas nie radzę ja mam akwarium 120 l 15rybek i niedawno dostałam 3 pyszczaki zjadły 4 rybki w tym 2 molinezję a po dwóch dniach je oddałam sąsiadce

  7. Mateusz akwarysta:

    Mam pytanie mam akwarium 64 litrowe i chcę rozmnożyć molinezje ostroustą 1 samica i jedną samice trzeba 2 akwaria czy jedno proszę o pomoc !!!!!

  8. MAJA:

    Hejka, mam pytanie. Dopiero co założyliśmy akwarium. Bardzo podobają mi się korzenie, poszukałam na allegro i przeczytałam,że są to korzenia afrykańskie. Cena nie najniższa, i stąd moje pytanie, czy można użyć zwykłego korzenia po konkretnej obróbce? Jeżeli tak, to jak go przygotować, by wszystko było ok? Dzięki i pozdrawiam.

  9. lukas:

    witam! czy molinezje mogą być w jednym zbiorniku z pyszczakami?

  10. Papiśka:

    Po ilu dniach mogę wpuścić narybek do akwarium?

  11. mateusz21:

    witam mam pytanko.Kupiłem dziś welonka i molinezje czarną księżycową i żółtą. Wpuściłem je do akwarium 15 l.Samica gupika i molinezje gryzą mi welonka cały czas siedzą w podbieraku i jedna już zapomniała a żółta i gupik siedzą w podbieraku. Co robić?

  12. Rybka:

    Serdecznie polecam. Już ich nie mam, ale są świetne. Miałam 1 samca i 2 samice. Szybko się rozmnożyły. Trzeba jednak pamiętać o specjalnej karmie dla ryb żyworodnych. fajne ryby :)

  13. początkujący:

    Ja mam akwa 275 litrów i trzymam w nim 20 molinezji 4 samce i 16 samic. Glonka, ma już 6 lat i 2 piskorki.

  14. cia :

    do Ramirez: nie sądzę żeby chciał je zamęczyć, wiec spokojnie :) do obbp: bojowniki mogą być dwa jeśli na jednego przypada co najmniej 70 litrów i jeśli masz samca to najlepiej żeby były dwie samiczki bo jeśli masz jedną to zamęczy. Odradzam mieć bojownika z glonojadem syjamskim (nie tolerują bojowników i welonów)co do reszty ryb to nie wiem

  15. Ramirez:

    Witam mam problem a moanpwocie mam akw. 124l ok 30 neonkow 5 mieczykow 5kiryskow 4 glonojady 12gupikow 3 pielegniczki ramireza (mialem 4 ale.jedna zdechla) i 5 molinezji. Mam jednego samca w molinezjach. Gdy jedna samica zaczela rodzic to ja do kotnika odlowilem ale po porodzie z powrotem do akw. Ogolnego i nie wiem czemu ale samiec scaly czas wplywa przed nia i zagradza jej droge zaglem na grzbiecie... Prosze o pomoc bo nie chce zeby jej zameczyl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter