Miedzik obrzeżony

Opis

Miedzik obrzeżony - Hasemania nana. Swoją nazwę zawdzięcza barwom ciała oraz srebrzystym końcom płetw. W różnych książkach akwarystycznych możemy spotkać się z różnym nazewnictwem tej samej ryby. Określana jest jako Hasemania marginata, Hasemania melanura, Hemigrammus nanus. Miedzik jest raczej spokojną rybą, odpowiednią do towarzyskiego akwarium. Jego płetwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe zakończone są białymi plamkami. Cechą charakterystyczną jest fakt, że samice mają zakończenia żółtawe, dzięki czemu możemy rozróżnić płeć. W okresie tarła miedziki obierają sobie terytorium i samce robią się bardziej intensywnie ubarwione. Zamieszkuje głownie środkową strefę wody. Dobrze się czuje w średnio oświetlonym akwarium, które uwydatnia jego kolory. W przeciwieństwie do innych kąsaczowatych miedzik obrzeżny jest pozbawiony płetwy tłuszczowej.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Wschodnia Brazylia (dorzecze Rio Sao Francisco). Wstanie dzikim zamieszkuje w niewielkich oraz szybko płynących potokach, z dobrze natlenioną wodą.

Długość

Do 4,5-5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w zbiorniku mieszanym, z innymi spokojnymi rybami. Piękne barwy uwidaczniają się dopiero po zakończonej sukcesem aklimatyzacji. Gatunek ten wymaga wolnej przestrzeni do pływania oraz schronienia w gąszczu roślin. Najlepiej się czuje w wodzie lekko kwaśnej, miękkiej, z dodatkiem garbników, dobrze napowietrzonej. System filtracyjny powinien być wydajny, a woda dosyć mocno napowietrzana. Szczególnie korzystnie prezentuje się w akwarium z ciemnym podłożem oraz rozproszonym oświetleniem.

Rozmnażanie

Do tarła dojdzie tylko w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników w temperaturze 28 C. Należy również zapewnić kępki pierzastych roślin, w których miedzik będzie mógł rozrzucić ikrę. Tarło zwykle następuje wieczorem, w nieco przytłumionym świetle. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Rodzice mogą zjadać ikrę. Wylęganie trwa około jednego dnia. Pierwszym pokarmem młodych powinny być larwy solowca. W miarę wzrostu należy podawać coraz większy pokarm. Wychów i karmienie młodych nie powinny sprawiać większych problemów.

56 komentarzy

  1. Nula:

    Mam 4 miedziki w akwarium ogólnym razem z 2 skalarami, 3 molinezjami, 5 danio,3 kiryskami, z parką bojowników i glonojadem i wszystkie rybki są bardzo zgodne ! W akwarium 80 l.Jest O.K.

  2. samosia13:

    Właśnie przez kilkadziesiąt minut przyglądałam się swoim rybkom:dwa miedziki,dwa neonki jeden welon i cztery glonojady.Nikt nikogo nie skubie, nikt nikogo nie podjada, żyją sobie w komitywie (no może z wyjątkiem miedzików które dziwnie się zachowują) i dlatego też tak je obserwowałam.Doszłam do wniosku że to para (ona mniejsza i bardziej blada, on większy i bardzo miedziany z piękną pomarańczową płetwą ogonową). Przypuszczam że mają tarło i dlatego tak się zaczepiają.Ale że wylg trwa tylko jeden dzień?Może ktoś mi powie :od tarła do wylęgu ile to może być dni i jak zabezpieczyć młode żeby ich nie zeżarły:)

  3. Arek:

    Mam trzy miedziki dwa są takie szarawe troszeczke i jeden ciemno złotawy lub żółty jak kto woli i już nie bardzo wiem które to samce a które samice:)!Ta złota gania mi tamte dwa od czasu do czasu i chyba tylko w jednym celu:):)więc to chyba samiec,tak ja obstawiam:)

  4. kinga:

    Hej, mam problem. Czy miedziki można wpuścić do akwa z bojownikami ( 1 samiec+ 2 samice) do ok. 60l akwa??

  5. em:

    ja trzymałam 2 miedziki z resztą rybek molinezjami neonkami itp jeden wsyztkie mi atakował jak go oddzieliłam to znów drugi robił terror w akwarium gdy go przełożylam do zbiornika i żyły sobie tylko we 2 to oczywiscie jeden zeżarł drugą:( i tak sobie jeden żyje już od roku w kuli (dość sporej) a nigdzie go nie chca przyjąć:(

  6. MiWa:

    Potwierdzam że to bardzo spokojne rybki. Mam parką samca i samiczkę (żółtawa) i fajnie sobie żyją z błyszczykami parańskimi.

  7. Darek:

    Miedziki to bardzo dekoracyjne ryby,które zdobią każde akwarium.Aktualnie posiadam dwie sztuki-trzy zostały pożarte przez skalara,jedna padła.Samiec posiada intensywnie miedziany kolor.To bardzo żwawa rybka,wciąż jest w ruchu.Mój samiec z upodobaniem zaczepia kosiarkę(skubie jej górną płetwę,jednakże nie powoduje żadnych "zniszczeń"),a ona nic sobie nie robi z jego poczynań.Zauważyłem ,że uwielbia również gonić za danio malabarskim.Polecam te ryby,pod warunkiem,że nie ma większych skalarów,wtedy lepiej kupić większe egzemplarze.Neonki go nie interesują;)

  8. Anita:

    ja miałam 6 miedzików razem z neonkami i bystrzykami i nikt nikomu nie zawadzał, miedziki to bardzo spokojne rybki

  9. nowicjuszka:

    Ja mam 4 danio czerwone i trzy miedziki. czy tak może być czy raczej jedna z grup odpada?

  10. Janek:

    nie polecam wpuszczanie ich z neonkami, umnie strasznie je goniły

  11. Krasch (Łódź):

    Sposobem zachowania przypominają mi zwinniki ogonopręgie. Osobiście uważam, że są od nich zadecydowanie ładniejsze. Ale to moja subiektywna ocena. Można się z nią nie zgodzić:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter