Miedzik obrzeżony

Opis

Miedzik obrzeżony - Hasemania nana. Swoją nazwę zawdzięcza barwom ciała oraz srebrzystym końcom płetw. W różnych książkach akwarystycznych możemy spotkać się z różnym nazewnictwem tej samej ryby. Określana jest jako Hasemania marginata, Hasemania melanura, Hemigrammus nanus. Miedzik jest raczej spokojną rybą, odpowiednią do towarzyskiego akwarium. Jego płetwy grzbietowe, odbytowe i ogonowe zakończone są białymi plamkami. Cechą charakterystyczną jest fakt, że samice mają zakończenia żółtawe, dzięki czemu możemy rozróżnić płeć. W okresie tarła miedziki obierają sobie terytorium i samce robią się bardziej intensywnie ubarwione. Zamieszkuje głownie środkową strefę wody. Dobrze się czuje w średnio oświetlonym akwarium, które uwydatnia jego kolory. W przeciwieństwie do innych kąsaczowatych miedzik obrzeżny jest pozbawiony płetwy tłuszczowej.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Wschodnia Brazylia (dorzecze Rio Sao Francisco). Wstanie dzikim zamieszkuje w niewielkich oraz szybko płynących potokach, z dobrze natlenioną wodą.

Długość

Do 4,5-5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Spożywa większość pokarmów.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w zbiorniku mieszanym, z innymi spokojnymi rybami. Piękne barwy uwidaczniają się dopiero po zakończonej sukcesem aklimatyzacji. Gatunek ten wymaga wolnej przestrzeni do pływania oraz schronienia w gąszczu roślin. Najlepiej się czuje w wodzie lekko kwaśnej, miękkiej, z dodatkiem garbników, dobrze napowietrzonej. System filtracyjny powinien być wydajny, a woda dosyć mocno napowietrzana. Szczególnie korzystnie prezentuje się w akwarium z ciemnym podłożem oraz rozproszonym oświetleniem.

Rozmnażanie

Do tarła dojdzie tylko w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników w temperaturze 28 C. Należy również zapewnić kępki pierzastych roślin, w których miedzik będzie mógł rozrzucić ikrę. Tarło zwykle następuje wieczorem, w nieco przytłumionym świetle. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Rodzice mogą zjadać ikrę. Wylęganie trwa około jednego dnia. Pierwszym pokarmem młodych powinny być larwy solowca. W miarę wzrostu należy podawać coraz większy pokarm. Wychów i karmienie młodych nie powinny sprawiać większych problemów.

56 komentarzy

  1. cygaro77:

    Do Ivy Rivy ; pewnie z wystarczy ,ja mam jednego samca i dwie samice zyja juz tak ze 3 miesiace i mialy juz 5 razy tarlo ( co 3 tygodnie ) . Tra sie wsrod roslin i ktora ikra opadnie na dno miedzy kamyki na drugi dzien wykluje sie dziwactwo nie potrafiace plywac ,a na drugi dzien mala rybka ktora ze swej glupoty pada ofiara duzych mieczykow ( za kazdym razem tak mialem )

  2. cygaro77:

    Oczywiscie ze agrestwne ale tylko samiec i to w okresie tarla ,przegania wszystkie ryby z wydzielonego do tarla miejsca . Samice zas lagodne jak baranek

  3. Iva Riva:

    Czy wystarczy hodować 4 miedziki czy lepiej wiecej?

  4. Alicja:

    mam 3 miedziki 2 samce i 1 samiczke jeden z samców ma na pysku coś białego ale to coś nie jest duże i ma to już jakiś czas i zachowuje sie normalnie i chyba brakuje mu kawałek pyszczka ale odrobinka co mu może być?

  5. BUDZAK:

    a ja zakupiłem dzisiaj 10 sztuk miedzików i jak narazie wszystko wyglada na to ze sie polubiły z cała reszta zobaczymy czy to sie nie zmieni:] rybki bardzo dekoracyjne rychliwe trzymaja sie w stadzie razem z neonkami i rozborami

  6. gf:

    bojownik nie zawraca na te ryby uwagi - rybki fajne (ciekawskie)

  7. dino:

    miedziki to terroryści zabiły 1 glonojada a drugiego już oskubały!!!!!!!!!!

  8. Suchy :

    bardzo ładne rybki ;) polecam.

  9. djescape:

    niestety to prawda że te rybki są agresywne... u mnie akurat najmniejszy miedzik już podgryzł ogon jednemu gupikowi, dwóm danio a nawet drugiemu miedzikowi :(

  10. Tomek:

    zgadza się. lubią podgryzac inne ryby. Za spokojne to nie są.

  11. darek43:

    te ryby sa dosyc agresywne w stosunku do innych ryb. są raczej terytorialne.ich zachowanie stresuje inne ryby. ale ta jest tylko moje zdanie.

  12. rybak:

    Skora do harców rybka. mam 10szt, trzymam razem z 15 neonami i kilkunastoma zwinnikami czerwonoglowymi i jest ok.

  13. sumiska:

    CZY KTOŚ WIE ILE CZASU PO TARLE RYBA WYPUSZCZA IKRĘ??? I JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ ABY Z IKRY COŚ SIĘ WYLĘGŁO???

  14. krysti:):

    wiem że,to rybki stadne ale akwarysta powiedział że,mogoł być nawet 2 tylko w rzadnym wypadku jeden więc kupiłem 2 i idealnie się prezentują w strasznie jaskrawym świetle:D

  15. Mech.:

    Mogą być w jednym akwarium 100l z: 3-skalarami, 2-pielęgniczkami ramireza, 2-prętnikami karłowatymi, 6-neonkami i 2-świderkami w dosyć gęsto zarośniętym akwa?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter