Korale miękkie (Alcyonacea)

Opis

Korale miękkie do podtrzymywania swojego ciała wykorzystują skleryty, czyli wapienne igły. Każdy gatunek korali miękkich posiada charakterystyczny dla siebie skleryt. Do hodowania w akwarium szczególnie polecane są gatunki posiadające zooksantelle, natomiast odradza się gatunków pozbawionych symbiotycznych glonów. Najbardziej wytrzymałymi gatunkami są korale z rodzaju Saracophyton (skórzaste). Są one bardzo odporne i bez większych problemów będą się prawidłowo rozwijać w akwarium, jeśli tylko zapewnimy im wodę o odpowiednich właściwościach fizyko-chemicznych. Korale z rodzaju Dendronephthya są przepięknie ubarwione i o wiele delikatniejsze. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki to na pewno uda nam się hodowla tych przepięknych korali.

Pewnych gatunków, takich jak korale skórzaste oraz pozostałe posiadające zooksantelle nie musimy dokarmiać w akwarium. Pozostałe gatunki korali miękkich wymagają naszego dokarmiania w ciągu dnia po kilkanaście razy planktonem zastępczym (np. larwami solowca lub bosminy).

Nie powinniśmy dopuścić do zadomowienia się w akwarium płazińców z rodzaju Pseudoceros, ponieważ chętnie zjadają korale skórzaste z rodzaju Sarcophyton i Sinularia. Korale miękkie można łączyć ze wszystkimi niejadowitymi bezkręgowcami i mniejszymi gatunkami ryb.


Grzybowieńce – Actinodiscus spp.

Są bardzo popularnym gatunkiem utrzymywanym w akwariach. Są dostępne w wielu odcieniach kolorystycznych (brąz, biały, ceglasty, bladoniebieski). Ze względu na brak zooksantelli białe grzybowieńce SA bardzo ciężkie w hodowli. Warto przemyśleć ich zakup, ponieważ na ich utrzymanie ma też wpływ ciśnienie słupa wody- w naturze są spotykane na dużych głębokościach. Pozostałe grzybowieńce nie sprawiają większego problemu poza tym, że są wrażliwe na ozon. Należy je umieszczać przy dnie akwarium. W optymalnych warunkach mogą nawet się rozmnożyć.

 

Clavularia sp.

Są potocznie nazywane polipami gwieździstymi. Żyją w koloniach. Żyją i rozmnażają się tam gdzie występują w dużych ilościach wapienne algi różowe. Jeśli zabraknie alg to w szybkim tempie giną. Clavularia znakomicie się czuje w silnych prądach wodnych, dlatego bez obaw można je utrzymywać w górnych partiach zbiornika. Jeśli zapewnimy im optymalne warunki to będą się stopniowo rozrastać i zajmować nowe miejsca w akwarium. Występuje kilka odcieni kolorystycznych, każdy z nich wymaga odmiennej ilości światła, zależy to od mniejszej lub większej ilości symbiotycznych glonów.

 

Parazoanthus axinellea


Są bardzo trudne w utrzymaniu, nawet dla doświadczonych akwarystów. Nie posiadają zooksantelli. Są to bardzo dekoracyjne jasnożółte polipy. Będą się dobrze czuły w chłodnej wodzie (maksymalnie 23°C), w zacienionych partiach akwarium i stabilnym przepływie wody. Należy je regularnie dokarmiać syntetycznym planktonem, podając go bezpośrednio do wody. Nawet przy naszych usilnych staraniach o dogodne warunki hodowli , zdarza się ze kolonie zaczynają zanikać. Powodów możemy szukac w podwyższonej temperaturze wody, która dziłą niszcząco na te polipy.

 

Xenia spp.

Występują bardzo często w Morzu Czerwonym. Są nazywane koralami ,,pulsującymi”. Nie są łatwe w hodowli, ponieważ są wrażliwe na jakość wody. W zbiornikach należy je umieszczać w miejscach o umiarkowanym przepływie wody w środkowej części akwarium. Przy zakupie zwierzęcia powinniśmy zwrócić uwagę na jego kondycję, ponieważ zdrowy i nieuszkodzony okaz powinien regularnie pulsować. Niestety w warunkach akwariowych zdarza się to bardzo rzadko. Pomimo tego, że Xenia żyje w symbiozie z zooksantellami to wskazane jest regularne dokarmianie syntetycznymi planktonem.

 

Sarcophyton sp.

Jest szeroko rozpowszechniony od Morza Czerwonego po Wielką Rafę Koralową. Jest bardzo popularna w akwariach morskich. Jest gatunkiem posiadającym zooksantelle, nie sprawia większego problemu w hodowli. Najlepszym miejscem na umieszczenie tego korala są górne partie akwarium, ponieważ ma tam zapewnione intensywne oświetlenie i ciągły przepływ wody. Jeśli wybieramy miejsce umieszczenia tego korala należy zwrócić uwagę czy nie ma w pobliżu korali twardych. Może w takiej sytuacji dojść do rywalizacji o terytorium, a zawsze jest wtedy poszkodowany koral miękki. Rozmnażają się poprzez podział.

 

Lobophyton sp.

Jest ,,spokrewniony” z Sarcophyton sp. Porasta kamienie, tworząc przy tym nieforemne kształty. Jest łatwy w hodowli i łatwo się rozmnaża. Żyje w symbiozie z zooksantellami. Najodpowiedniejszym miejscem na umieszczenie tego korala są średnie i dolne partie wystroju akwarium, zapewniając przy tym lekki przepływ wody.

 

Sinularia sp.

Jego kształt przypomina drzewko. Nie sprawia większych problemów w hodowli. Posiadają zooksantelle, czasami zdarzają się przypadki rozmnożenia w akwarium (przez podział). Preferują górne partie akwarium z umiarkowanym, ciągłym przepływem wody. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy nie ma na nich ślimaków nagoskrzelnych Dendronotus spp.

 

Dendronephthya sp.

Jest bardzo atrakcyjnym gatunkiem, aczkolwiek trudnym w hodowli. Może występować w kilku kolorach, od jasnofioletowego po intensywną czerwień- barwa zależy od miejsca pochodzenia korala. Należy zapewnić mu miejsce zacienione ze stałym przepływem wody, który zapewnia im dostęp do substancji pokarmowych niesionych przez prąd wody. Żyje nocą, dlatego też należy o wtedy dokarmiać wysokiej jakości planktonem syntetycznym. Podczas dnia są one zamknięte. Ten gatunek korala wytwarza wewnątrz ciała małe cienkie wapienne igiełki, które zapewniają im stabilność po otwarciu się.

 

Cladiella sp.

Jest to delikatny koral, który kształtem przypomina wierzbę. Nie powinien sprawiać większych problemów w hodowli. Należy go umieścić w lekkim przepływie wody, który wprawia korala w delikatny ruch. Najlepszym miejscem na zadomowienie będzie teren przy jednym z boków, pod pompka cyrkulacyjną. Posiada zooksantelle. Przy zapewnieniu im optymalnych warunków, bardzo szybko odwdzięczą się nam bujnym wzrostem.

 

Alcyonaria

Są to bardzo ciekawe, czerwone korale miękkie. Nie posiada zooksantelli, dlatego umieszcza się je w zacienionych miejscach, najlepiej w towarzystwie dużego korala Sarcophyton. Syntetyczny plankton powinien być podawany nocą, ponieważ wtedy Alcyonaria żerują. W ciągu dnia jest zamknięty, dopiero po wygaszeniu lamp otwiera się. Nie powinien sprawiać większych problemów w hodowli, jeśli zapewnimy mu optymalne warunki środowiskowe.

Lithophyton arboretum

Jest szczególnie atrakcyjnym koralem, ponieważ wyglądem przypomina ,,drzewko szczęścia”. Wewnątrz ciała wytwarza cienkie igiełki wapienne. Występuje w różnych barwach, chociaż najczęściej jest brązowy. Jeśli kupimy okaz o jasnych barwach to szybko zacznie brązowieć, ponieważ zależy to od obecności zooksantelli. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na nagoskrzelne ślimaki Dendronotus spp.

Lemnalia africana


Wyglądem przypomina drzewo rosnące na sawannie. Ma wiele barwnych odcieni, od brązu szarości po biel, w której jest najczęściej spotykana. Powinno się go umieszczać w górnej partii akwarium przy zdecydowanym przepływie wody.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. Eni.kit:

    ten niebieski wygląda trochę jak fotel. fajnie ryby mają na czym siedzieć.Ha ha ha

  2. Alice k:

    cudne są te korale

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter