Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony – Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

Długość

Dorosłe osobniki osiągają długość 16 cm.

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-27 C.

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

102 komentarzy

  1. Joachim:

    Kupiłem wczoraj dwa osobniki. Jeden był jakby ciekawszy innych rybek(mam rozborę, mieczyki i glonojady), przede wszystkim ciekawiły go mieczyki. Z tego co tu piszecie dochodze do wniosku, że są nieodpowiednie, a w zoologicznym były umieszczone razem z mieczykami hellera. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie ;))

  2. OLa:

    Ciekawa sprawa!ja czytałam ze są agresywne i w zoologicznym tez mi tak powiedzieli,moge byc wylacznie same bo bronia zaciekle swego terytorium.

  3. zio,m:

    do misia - głupie pytanie .

  4. p.bzik:

    mozna je kupić u nas na Bexley Road w Londynie

  5. misia:

    a czy kolcobrzuch musi mieć filtr?

  6. misia:

    ja w zoologicznym w grudziądzu kupiłam kolcobrzucha zielonego za 8,50

  7. alex:

    Mi wczoraj się wylęgły małe jakie one są słodkie

  8. alex:

    Mi wczoraj się wylęgły małe jakie one są słodkie

  9. alex:

    Mam dokładnie ich 39 super sie je hoduje.

  10. Bożena i Adam:

    W Bełchatowie w zoologicznym po 6zł za szt. Pozdrawiamy

  11. aga101:

    rzeczywiście świetna rybka - miałam 4 małe. jak szybko je kupiłam to jeszcze szybciej oddałam.miały ok 2.5 cm a zabiły mi 15 rybek. w zoologicznym powiedzieli ze nie jest agresywna :) polecam dla tych którzy maja przerybienie w akwarium :)

  12. Bożena i Adam:

    My właśnie kupiliśmy dwa okazy. Ciekawe na teraz atakuja slimaki duże . zobaczymy co dalej. Pozdrawiamy

  13. adi l:

    ile kosztuje ten kolczobrzuch.

  14. Hobbystka ;):

    Moje ogłoszenie nieaktualne

  15. Hobbystka ;):

    UWAGA! Mam w akwa 2 zupełnie zdrowe kolcobrzuchy. Są malutkie, mierzą do 2 cm. Muszę pozbyć się tych zabawnych rybek, robię to z pękniętym sercem, ale nie mam wyboru. Są to radosne, bardzo żywe rybki. Chętnych proszę o maile: dzejka.didzejka@gmail.com mogę powysyłać zdjęcia oraz odpowiedzieć na wszelie pytania:) Pozdrawiam;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter