Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony – Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

Długość

Dorosłe osobniki osiągają długość 16 cm.

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-27 C.

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

102 komentarzy

  1. 10-latek:

    fajna.gdzie ja moge kupic mieszkam w wodzislawiu slaskim.pozdrawiam

  2. Ktoś tam:

    A czym te rybki można karmić ?Nie jedzą gotowego pokarmu ? Chciałabym je kupić za jakiś czas ,a w żadnej z moich książek o nich nie piszą . Proszę,ba- błagam o pomoc !!!...

  3. Pietras:

    Dołączyłem 2 kolcobrzuchy do 4 okropnych żółtaczków indyjskich, które miały tendencje do ciągłego bicia się. Po dwóch dniach wspólnego życia kolcobrzuchy królują, a żółtaczki chodzą pokornie jak w zegarku. Ale piszę, bo mam inny problem... Nie karmiłem nigdy ryb ślimakami, w dwóch sklepach zoologicznych powiedziano mi, że takiego pokarmu nie sprowadzają. Czy to prawda? Pozdrawiam!

  4. Fredziu :

    Jakiś czas temu kupiłam 2 kolcobrzuchy i jestem ciekawa jak odróżnić samca od samicy ? ;D

  5. slawek:

    fugu to nazwa kolcobrzucha z japonskiego a ta trucizna to "tetrodotoxin" 100 razy silniejsza od cjanku potasu ten na zdjeciu to "tetraodon fluviatilis" mlode zyja w zasolonej a z wiekiem w morskiej wodzie PH 7-8.5 latwo je pomylic z "tetraodon schoutedeni" i "tetraodon nigroviridis" roznia sie wielkoscia doroslych osobnikow nieznacznie ksztaltem wzorem plamek i chemia wody

  6. Kinia:

    Mam pytanie odnośnie kolcobrzuchów. Czy jak będę trzymać go w mniejszym akwarium to nie urośnie taki wielki? I jeszcze chciałam zapytać czy mogę mnieć jednego czy musi ich być więcej?

  7. Koszmarek:

    a ja posiadam te pięknie i urocze rybki, tylko przed zakupem szarpnołem sie troche ambitniej niz chyba reszta z tu poniżej bo dowiedziałem sie sporo o tych rbkach ja trzymam narazie 8 osobników + 12 żółtaczków indyjskich w akwa 500L z odpowiednią ilościa kryjówek i żadna rybka nie robi krzywdy innej ;)

  8. Lizz:

    a ja je kupiłam wczoraj i za godzine wracam i juz nie mam jednej tetry.. musiałam je odizolowac.. strasznie atakowały prawie kazda rybe tylko guraminow nie atakowały -moze dlatego ze sa takie duze (guraminy oczywiscie)

  9. Aga:

    Nie dawno byłam szczęśliwą posiadaczką tych ślicznych rybek... są niesamowite w każdym calu:) ich sposób zachowania i poruszania jest po prostu uroczy:)) jednak.... atakują inne ryby, potrafiły nawet obgryźć ślimakowi muszle... po mimo ich uroku nie polecam :)))

  10. MeRuSiA:

    Mam kolcobrzuchy karłowate- parkę, mam je w akwa jednogatunkowym są tylko we dwoje i nie wiem czy staczy im akwa 50l.

  11. NEONKI 34:

    Jest ktoś kto ma te rybki, żeby mi poradził w ich hodowli???? Najbardziej chodzi mi o wode jak słona ma być i czy wogulę ma być słonawa? ODEZWIJCIE SIĘ PROSZĘ ;D

  12. anul:

    Śliczne rybki! I taki słodkie. Tylko szkoda że agresywne...

  13. monika:

    ryby agresywne!!!nie nadaja sie do jednego akwarium z innymi spokojnymi rybami tym bardziej nie z neonkami, ktore uwielkia jesc,inne ryby sa podskubywane przez nie,pozbylam sie ich!!

  14. NEONKI 34:

    Mam zamiar niedługo założyć akwarium z kolcobrzuchami zielonymi od czego powinnam zacząć i jak przygotować akwarium (60 l)z tego co wyczytałam powinny mieć słonawa wodę,mam zasadę że zanim założę to najpierw "poznam" w taki sposób założyłam pierwsze akwarium(15 l)5 lat temu w tej chwili z wielkim powodzeniem prowadzę akwarium 240l "towarzyskie" Bardzo proszę o sprawdzone rady bo nie chcę popełnić błędów i stracić rybki z góry DZIĘKUJE ;D

  15. gracjan.k.:

    chej joachiam a gdzie kupiłeś te kolcobrzuchy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter