Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony – Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

Długość

Dorosłe osobniki osiągają długość 16 cm.

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-27 C.

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

102 komentarzy

  1. karol:

    ymam kolcobrzuchy z molinezjami i ze zwinnikami jak narazie nic sie nie dzieje. kolco tez mam kolcobrzuchy sz bardzo fajne trzymam je z molinezjamj i jak narazie sa male i spokojne.

  2. dede:

    ile ich mozna miec w akwarium? są terytorialne

  3. STOPROCENT:

    Słuchajcie czy rybka może być karmiona zwykłym pokarmem dla rybek akwariowych czy larwami itp.?? PROSZE O KONTAKT NA MÓJ NUMER GG : 7309366 Z góry dziękuje!

  4. bodzio :

    ja również mam kolcobrzucha zielonego ale on jakoś nie je ślimaków mam go już z 3 miesiące i je żywym pokarm ochotkom

  5. gość:

    a ja mam kolcobrzucha różowego w czarne plamy

  6. weeeeeeryyy:

    mam małego kolcobrzucha zielonego od kilku dni i welonke dwa skalary mieczyka i molinezje

  7. Paweł:

    Czy ktoś widział kolcobrzucha zielonego 15cm? Na oczy,pytam z ciekawosci...

  8. modliszka:

    Ja mam trzy kolcobrzuchy zielone i akwa pełne anubiasów :-)Początkowo moje rybcie nie chciały wcinać ślimaków(???)ale ostatnio jakoś się nawróciły. Karmie ję żywym wodzieniem no i ślimakami które sumiennie sprzedaje mi pani w "rybnym" Co do agresywności ryb-zobaczymy. Na razie są małe mają ok 5cm ale pływają razem zupełnie jak ryby stadne. Mam tylko nadzieję że nie zmieni im się to z wiekiem...

  9. Fredziu :

    Gosia nigdy nie trzymaj razem ryb agresywnych (do których zaliczają się kolcobrzuchy )ze spokojnymi bo mając tak wiele ryb szkoda je stracic,ponieważ kolcobrzuchy często podgryzają inne ryby...ja osobiście zaryzykowałam z gupikami i na szczęscie nic sie nie stało,moje kolcobrzuchy są zadziwiająco spokojne oby tak dalej POZDRAWIAM ;D

  10. Gosia:

    Mam akwa 112 l, a w nim mieczyki, molinezje, danio tęczowe, żalobniczki, platki, kirysy i suma. Zastanawiam się nad zakupem kolcobrzucha, ale nie wiem czy moge go umieścić z moimi rybami (slyszalam ze moze byc hodowany ze spokojnymi rybami, wiec dlatego w ogóle rozpatruje zakup tej rybki). Proszę o pomoc.

  11. Fredziu :

    Ja osobiście mam 2 kolcobrzuchy w akwarium 60l i NIE są agresywne.Woda słonawa 1 łyżeczka (płaska)na 4 i pół litra wody,jeśli nie chcą jeść płatków to próbujcie z pokarmem w małych granulkach.Wierzcie albo nie,ale dwa tygodnie temu na próbę wpuściłam do nich kilka gupików i co...i nic się nie stało.Mało tego gupiki mają MAŁE (uczymy się na własnych błędach) POZDRAWIAM ;D

  12. oleix:

    Czy ktos wie gdzie moge kupic kolcobrzucha karłowatego??? Jesli ktos wie to prosił bym o kontakt na : masterfrog1989@o2.pl

  13. Paweł:

    A czy na agresywność kolcobrzuchów jest związana z wielkością akwarium (czym mniejsze akwa tym bardziej agresywne): czy 150L nie wystarczy na np. dwa kolcobrzuchy i kilka innych większych ryb? I co z tą solą? Dosalacie, czy znoszą "słodką" wodę?

  14. Wojtek:

    W takim razie przy braku ślimaków czym je karmić ? (suchego nie chcą jeść...)Może jest dla nich jakiś specjalny pokarm ?

  15. Fredziu :

    Do Pietras i Ktoś tam moje kolcobrzuchy wcinają ochotkę i suchy pokarm dla większych rybek (z płatkami maj trochę problemu,ale też je zjadają)Mam dwa akwaria (drugie towarzyskie i tam mam dwa gatunki ślimaków)więc je wyławiam i wrzucam kolcobrzuchom co jakiś czas.W sprzedaży niema ślimaków więc jedyny ratunek to ktoś znajomy,kto je wam odstąpi.POWODZENIA ;D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter