Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. Yap:

    Luthein: to nie mutacja, spiżówki (niektóre) mogą mieć nawet 12cm:-).

  2. Marcin Poznański:

    A u mnie mają mieszkać 3 spiżowe z 3 białymi . Towarzystwo jest bez zarzutów: Sewerum złociste, łagodne 16cm, skalar 12 cm wysokości, gurami niebieskie 10cm długości, zbrojnik niebieski 8 cm długości i 8 ampularii. Wszystk w 100l. Czy mogę coś jeszczetam wpuścić?

  3. Luthein:

    Moje kiryski troche pomutowaly i maja ponad 8cm..:PP

  4. Yap:

    Charlie: 1). To nie żadna filozofia, pewnie, że to parka!!! 2). Oddziel ikrę do osobnego pojemnika.

  5. charlie:

    Mam pytanie!!! Mam 2 kiryski tylko że nie potrafię ich rozróżnić;) Od jakiegoś czasu zauważyłem na szybie (i nie tylko) takie "jajeczka" myślę że to ikra kirysków... 1. Skoro jest ikra tzn że jest to parka (samiec samica)??? 2. Co z tym zrobić bo po chwili inne ryby zjadają to??? proszę o odpowiedz!!!

  6. Kirys:

    Ja to kupiłem sobie młode kirysy z zoologicznego 5 sztuk

  7. Yap:

    Trafiłeś w sam środek! Tak, właśnie na wiosnę powiększam akwa i zamierzam kupić Malfoya! A do tego jeszcze pstrego, Rona. A jeden z moich pand ma na imię Potterek:-D.

  8. Grzegorz:

    Yap! To super że Twój kirysek nie jest sam!! Hermiona dobre imię! Rozumiem że jak trafi Ci się jakiś kirysek albinos to nazwiesz go Draco Malfoy? :))

  9. IVA:

    czy mogę hodować razem kiryski pstre,lamparcie i spiżowe? Czy któryś z tych gatunków sie ze soba krzyżuje?

  10. wiktor średniozaawansowany:

    mam problem z jednym z kirysków spiżowych.Oturz jeden mi zdechł na początku jak go kupiłem był spoko ale potem mu oko spuchło i sie białe zrobiło co sie stało?

  11. Yap:

    Ale Grzgorz, on ma towarzystwo, zapomniałam o tym napisać. Ma jeszcze 2 spiżowe i 2 pandy! I ten kirysek ma na imię Hermiona:-D.

  12. Grzgorz:

    Yap Dokup mu jakieś towarzystwo, bo jeden kirysek to za mało, one lubią towarzystwo i są bardzo pożyteczne gdyż czyszczą dno. Ja mam 6szt i mogę patrzeć na nie godzinami z nosem przy szybie. Podpływają wtedy do mnie i też patrzą i puszczają do mnie oko :)

  13. Yap:

    Od niedawna mam kiryska spiżowego i nie mam pojęcia czy to samczyk, czy samiczka:-). Jednak nie przywiązuję do tego wagi. Rybka bardzo spokojna, ruchliwa, nadaje się do akwa ze wszystkimi innymi rybkami. Polecam:-D

  14. xxx:

    mam pare kiryskow spizowych, od jakiegos czasu zaczely sie ganiac po akwarium, skladaly ikre ale zawsze wyjadaly ja danio, myslalam ze nigdy nic z tego nie bedzie, az tu nagle pewnego dnia rankiem patrze, a na kamieniu siedzi malutki kirysek! maluch przezyl mimo takich utrudnien :) teraz przygotowuje specjalnie dla kiryskow akwa tarliskowe gdzie beda mogly w spokoju zlozyc ikre, a po zlozeiu trafia z powrotem do ogolnego akwa :)

  15. Michu:

    Cześć!, Mam akwarium 60l. w tym 4 kiryski spiżowe. Wczoraj wieczorem obserwowałem kiryski i zauważyłem że jedna parka pływała ciągle razem ze sobą, kręciły się wokół siebie,dla mnie wyglądało to jak jakiś taniec godowy proszę wytłumaczcie mi o co w tym chodziło??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter