Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. Viki:

    KIRYSY TEGO GATUNKU SĄ BARDZO FAJNE I DOGADUJĄ SIE Z INNYMI RYBAMI! Kiedys mialam tylko samca ale potem dokupiłam samiczkę i jednego malego kiryska innego gatunku i samiec dogaduje się tylko z ta samiczka a malutki pływa sam

  2. ja:

    @rafał zależy tez jakie masz akwarium kiriski bocje i glonojady moga za soba zyc jak maja duzo kryjowek osobnych wiem z doswiadczenia

  3. DD:

    ja mam 4 kiryski, dwa albinosy i dwa spiżowe i do tego bojownik w 14l akwarium z filtrem i napowietrzaczem i powiem wam, że maja sie całkiem dobrze bojownik uskubał jednego kiryska z wydłużonym ogonem ale od tej pory jest spokój więc wcale nie trzeba wiele aby rybkom nie żyło się źle ;)małe wariaty niedosyć, ze rosna jak opętane i mysle nad większym akwarium to jeszcze zaczepiają tego niewinnego bojowniczka Sammiego ;P

  4. Arek84:

    WITAM mam 3 albinosy juz ponad 2 lata jeden nie ma oka kupilem takiego i daje jakos rade . Martwi mie tylko inny kirisek u ktorego zauwzylem ze nie ma wasow . czy to normalne?

  5. rafał:

    Czy mógłbym w jednym akwarium chodować prętnika, piskorka, bocje, mieczyki, kiryska i glonojada ? chce założyć akwarium i prawidłowo dobrać rybki :)z góry dziękuję

  6. kuba:

    Kiryski spiżowe hoduje już od ośmiu lat. Uważam je za wspaniały gatunek. Bardzo pożyteczne, towarzyskie, nadaja akawium kolorytu. Umnie zyja w temperaturze okolo 26 stopnii. poradza sobie w nizszej. mialem okresy, gdy zupelnie nie dbalem o akwarium. inne ryby chorowaly. raz padly w kilka dni wszystkie. kiryski przezyly. daly sobie rade, gdy nie dbalem o akawrium : slabo je karmilem, a wodna byla paskudna. generalnie jednak trzeba o nie dbać :) jak o wszystkie inne. teraz mam trzynscie kiryskow w 60 l zbiorniku. dwa, trzy sa z mojej hodowli. rozmnazanie nie jest latwe, ale wykonalne dla przecietnie zaawansowanego hodowcy. kiryskow powinno byc co najmnjiej piec. im wiecej, tym lepiej. tra sie chetnie. ikre zostawiaja na szybielub pod liscmi. pada pytanie co zrobic z ikra? zdrapcie ja. bardzo delikatnie. pewnie nie wszystkie wyciagniecie, ale jest to wykonalne palcem. ikre przerucacie chocby do pudelka po jogurcie. woda musi byc ciepla i napowietrzniona. nie moze byc brudna. ja pudeleczko stawiam zawsze na oslonie od lamki. cieplo lampik nagrzewa pojemnik. wode trzeba podmieniac. dolewacie z akawium. nie moze byc gleboko! po 5 dniach wykluwaja sie malenstwa. zuzyte jajeczka usuwacie. podmieniacie wode. nie wszystkie przezyja. trzeba miec specjalny pokarm. wczesniej nalezy kupic. jak wywolac tarlo? - odlewamy okolo 20% wody ze zbiornika - wlewamy zimna wode,wczesniej uzdatniona - obficie karmimy - czyscimy filtr, tak zebyy zwiekszyc ilosc powietrza. powodzenia!

  7. piotrek:

    mam mlode tylko jak je utrzymac przy zyciu

  8. mati12:

    no pewko :) mojewu wujkowi zwykła molinezja urosła do 25cm w 240 litrach

  9. Akwa:

    Kara: i tak, i nie. W za małym zbiorniku ryby karłowacieją, są nieszczęśliwe i nigdy nie osiągną podawanych rozmiarów. Ale jeśli kupisz swoim rybkom akwarium dużo większe, niż im potrzebne, nie oczekuj, że np. kirysek spiżowy urośnie Ci ośmiocentymetrowy! :)

  10. Kara:

    Czy to prawda, że wielkośc jaka ostatecznie osiągną ryby, zależy od wielkości zbiornika, w którym żyją? Np. Im większy zbiornik, tym ryba osiągnie większe rozmiary? Proszę o szybką odpowiedź;)

  11. ania3320:

    Jaka jest możliwa najniższa temperatura dla kiryska?

  12. obiecuje wam to pod bogiem:

    moje kiryski mają po 3 lata jeden albinos jeden pstry i jeden spiżowy mają wszystkie po 7 cm na oko , mój kolega jak to zobaczył to nie mógł uwierzyć ;o

  13. asd:

    Moim kyriskom nie chce się czekać aż pokarm opadnie na dno i od razu po wsypaniu porcji na powierzchnię wystrzeliwują jak rakiety i pływając w pionie pochłaniają pokarm, a potem spokojnie wracają do przeszukiwania dna.

  14. Młody hodowca:

    ja mam dwa kiryski w 30l akwarium jeden spiżowy ma 3,5 cm a drugi albinos 7 cm!!! chyba mi z 5razy urósł. tylko boje sie że może sie im coś stać bo niedawno akwarium wymieniałem i w połowie jest wysypane wielkimi kamykami. czy może im sie coś stać?

  15. patrykos:

    jak wygląda kirysek przed porodem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter