Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. Lol:

    Mam 3 rasy czyszcioszków kosiarkę glonojada i kirysa + 10 małych ryb mam akwa 130l jakie ryby ze strefy dennej moge dokupić

  2. koksoik:

    Nie dawno rozmnożyły mi sie te rybki miałem je w kotniku tata ciągle atakuje kotnik pomocy !!!!!!!

  3. homik:

    już kilka razy kiryski złożyły mi ikrę i za każdym razem wszystko spleśniało;/ co możne być tego przyczyna??? 1 samica +2 samce

  4. ktoś:

    Co jaki czas kiryski przystępują do tarła?

  5. Danio1507:

    Do Beniek: powyżej pisze :W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  6. Danio1507:

    Do marcin: Glonojad zjada glony i pokarm roślinny, a kirysek prawie każdy pokarm który opadnie na dno, więc lepiej mieć je oba bo się uzupełniają.

  7. Danio1507:

    Do Tomek: Według mnie to bardzo zły pomysł! Pomyśl, przecież w wannie się myjesz! pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli. I proszę nie rób tego, jeśli nie chcesz ich stracić! Mogą wyskoczyć!

  8. Bednar:

    Właśnie Albinoska skończyła składać jaja naliczyłem około 170 schudła chyba z 5 kilo od razu wzięła sie do jedzenia teraz tylko przeczekać około 5 dni i zobaczymy co z tego wyrośnie :D

  9. Tomek:

    czy mogę zrobić akwarium tarliskowe w wannie?

  10. marcin:

    czy glonojada mogę zastąpić kiryskiem????

  11. Danio1507:

    Do Beniek : Administrator pisze,że 26 stopni Celsjusza. Pozdrawiam i -życzę powodzenia w hodowli.

  12. Beniek:

    mam stadko tych ryb składające się z 5 samców 3samic i urządziłem już akwarium tarlikowe z resztą dziki wam, ale cały czas ryby są w akwarium ogólnym, żeby w momencie, gdy je przeniosę wszystko było gotowe. No, a teraz pojawił się problem... co do obniżenia temperatury wody podczas tarła to o ile?

  13. Patrycja:

    Ciekawe mam samice kirysa spirzowego a samca pstrego co dziwniejsze wczoraj samica zlozyla ikre na szybie inne ryby jej nie zjadly :) czy mozliwa jest krzyzowka obu gatunkow czy z tej ikry cos bedzie ??

  14. akwa195l.:

    zjadły ją, albo grzyb się do niej dostał i zdechły

  15. Pietrek12:

    Kiryski w moim akwa złożyły mi ikrę na szybie, która zniknęła po kilku godzinach. co się z nią mogło stać? CO ROBIĆ, BŁAGAM O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ Z GÓRY DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter