Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. Kasiok:

    A czy jedzą ślimaki;zatoczki i świderki?

  2. Igor:

    W moim akwa są: 3 welonki, 2 skalary, 1 gurami, 2 neonki, 1 jażeniec, 3 gupiki (chyba zostanie jeden), 1 glonojad, 2 kardynały, 2 żałobnice, 4 mieczyki, 1 kirysa. Welonki, głupiutkie. Skalary, ciekawskie. Kardynały, agresywne. Mieczyk, agresywny (jeden). A kirys sie boi. Ludzie, co robić, co robić?

  3. mieczyk1234:

    Ile kiryskow do akwa 60l

  4. Milena:

    hej. moje kiryski tydzień temu złożyły ikrę i do tej pory nic się nie wykluło. czy jeszcze coś z tego będzie?

  5. kirysssssek:

    do kokosik odłow samca do innego akwa i po kłopocie

  6. Kirysek123:

    Czy mógłbym trzymać 8 kirysków spiżowych, 10 neonów Inessa i parkę zbrojników niebieskich w akwarium 160l? Planowane wymiary (akwarium jeszcze nie ma) to 100x40x40. Aha! I co mógłbym trzymać pod powierzchnią? Jeżeli ryby są niepasujące do siebie to proszę o podanie innych propozycji. Pozdrawiam Kirysek123

  7. Danio1507:

    Do Bojownik321: Według mnie samice 7-8, ale widziałem 9-10 cm, samce mniejsze 5-6cm, chociaż można wyhodować większe.Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  8. Danio1507:

    Do gość: Według mnie samica jest większa i o wiele grubsza z reguły ma wydłużoną płetwę grzbietową i dolny płat płetwy ogonowej. Samiec jest mniejszy i chudszy ma raczej mniejsze płetwy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  9. gość:

    jak rozpoznać samca od samicy

  10. anka5:

    moja samiczka jest sama i od tygodnia codziennie sklada jajka,szkoda bo nie zostana zaplodnione,trzeba jej dokupic towarzystwo.

  11. Bojownik321:

    Jakie duże one rosną??

  12. Danio1507:

    Do koksoik: Oddziel małe do innego akwarium. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  13. Danio1507:

    Do homik: Następnym razem ,gdy złożą ikrę wlej do akwarium odrobinę trypaflawiny. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli

  14. Danio1507:

    Do Lol: Kirysy nie żyją samotnie, dokup ich więcej. A z ryb dennych polecam ci cierniooczki. Musisz jednak zapewnić im kryjówki, światło nie może być zbyt jaskrawe, musi być ich też co najmniej 5. Ale lepiej dokup kosiarce towarzystwo, bo będzie męczyć inne ryby. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  15. Tak:

    Mam 2kiryski spiżowe i 1albinosa z 3skalarammi i 4 gurami. Czy mogę jeszcze dokupić otoski? Nie wejdą w konflikt z którymiś tymi rybami?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter