Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. aperol:

    Najprostrzy sposob jak odroznic samca Gurami od samicy to pletwy.Samiec ma zaostrzona i wystrzepiona pletwe gorna i wystrzepione pletwy odbytowe,samica ma rowno zaokraglona gorna i rowne odbytowe.Tak mozna odroznic w zasadzie wszystkie gatunki gurami.

  2. anetru:

    Ja mam gurami które ma dopiero 5cm, ale nie wiem jaka to płeć.a co do kolorów to może zależeć od oświetlenia.

  3. Michał:

    to największa ryba w moim akwarium ( ok.9 cm). Ma piękny pasek i dwa długie wąsy,

  4. RAFAŁ JAWORZNO:

    mam 3 sztuki i jestem zadowolony!!:)

  5. olusia:

    czy tak ogólnie to łatwo się je rozmnaża?

  6. czaja123:

    jak odróżnić samca od samicy?

  7. justyna:

    czy te ryby są naprawdę takie kolorowe jak na zdjęciu na początku strony?

  8. a.s.:

    Do Papa smerf. Poczekaj aż bedą dorosłe. Gotowe do tarła. Wtedy też beda miały takie kolory.

  9. Adrian:

    raczej nie.

  10. dawid:

    Właśnie dziśiaj kupiłem sobie te ryby bardzo mi śię podobają jestem zachwycony

  11. karolcia14:

    te ryby są super....mam parke żyją ze skalarami ,takimi duzymi sumami ,kiryskami ,1 duchem amazońskim i skrzydlicami lub motylicami...nie pamietam jak one sie nazywają ....nic sie niedobrego nie dzieje:))))));DDDDD

  12. Maja z Żywca:

    Moje gurami złote od pewnego czasu ciągle atakuje niebieskiego gurami Co mam zrobić????

  13. Krystian:

    Mój gurami zamordował mi wszystkie pomarańczowe rybki:( w ogóle niewiem co się z nim dzieję.Proszę odpiszcie.

  14. Papa smerf:

    Śliczne. Może mi ktoś powiedzieć co zrobić, by nabrały takiej intensywnej barwy jak na zdjęciu? Próbowałem vitality color. I nic nie dało. pozdrawiam

  15. Łukasz:

    Może pod warunkiem że są zbliżone wiekiem.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter