Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. poczontkujaca:

  mam pytanie mam w akwarium cztery gupiki i dwa neony i złota rybka czy one nie będą się gryzly

 2. Klaudia:

  Ile dni mogą żyćgupiki bez jedzenia ? prosze o szybką odpowiedź . !

 3. Mery:

  Dziękuję za radę, julio. A w moim akwa pojawił się nowy problem. Mianowicie jedna z samic mi zdechła. Mam w 45-litrowym akwa mały przesmyk,tylko dla małych gupików, i ona się tam dostała i już nie wypłynęła.Zdechła. Po 3 dniach mój samiec ukrywał się przez 5 dni w roślinach. Oddzieliłam go, ale jest wygięty w pół. ostatnio w akwarium mam dużo glonów osiadłych na jego ścianach. Nie używam żadnych prepraratów, i chcę wiedzieć jak nie nabanwić się żadnej choroby w moim małym świecie, ponieważ kiedy jedna ryba mi zdycha, to najczęściej za nią kolejne. PROSZĘ O POMOOC!

 4. Alvin:

  Hoduję gupiki od dawna i ostatnio mam pewien problem. U niektórych osobników zauważyłem krzywicę - wynika z niedoboru witaminy D. Czytałem, że jej brak można uzupełnić, podawając np. jaja, grzyby, płatki. Czy pokarm jajeczny pomoże? Czy można podać grzyby i płatki? To nie zaszkodzi pozostałym, zdrowym rybkom?

 5. akwaryska*14:

  (do milka) czasami rybki tracą kolory przez strach ale z czasem przywrócą swe barwy.np z zachwytu lub z dobrego pokarmu mogą stać się nawet wspaniałymi okazami;)

 6. Jacek:

  w swoim akwa małe gupiki wpuszczam do ogólnego po ok 10dniach i duże ich nie zjadają, karmie mikro sery i wzmacniajacym jajecznym tropicala, ładnie rosną po 3 tyg ok 1,5cm

 7. Milka:

  Słyszałam, że jeżeli sie posiada same samce (bez żadnej samicy w zbiorniku) to one po jakims czasie stracą swoje barwy.. Czy to prawda?

 8. akwarystka*14:

  do kłosek)to jest normalne niemartw sie bo one sa nowe i próbuja wszystkich gonić miałam to samo ale z czasem im przejdzie ;) pozdro;P

 9. Wieslaw Sokolowski:

  ja mam akwarium okolo 180 litry sam je zrobilem mam w nim 2 parki mieczykow 3 parki molinezji 3 glonojady z 12 zalobniczek kilka neonkow z 7 kiryskow kilka rozbor i sumika i ale glubiki ladnie wygladaja tez polecam ;d

 10. Gupcia;):

  Ja mam 10 dorosłych gupików,glonaojada.2 neony i 3 malinezje i jeszcze ze 25 małych gupików w kotniku. Akwa 52 litry. Mogę ich tam wszystkich trzymac czy zaduzo jest?

 11. black:

  na ospe poleca 5 minutową kąpiel w nadmanganianie potasu małe fioletowe tabletki są w każdej aptece u moich poprawa była po dniu a po 3 choroba znikła można jeszcze po 3 dniach powturzyć proces ale tylko przez 2 minuty

 12. Kłosek:

  Dzisiaj wpuściłem 3 gupiki do akwa i po godzinie zaczęły ganiać danio i zmienniaki. Nie wyglądało to na zabawę... Do tej pory słyszałem , że gupiki są peace and love. Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

 13. Emily:

  Witam. Mam pytanie : Czy można wsadzić do kotnika 3 samice na raz ?

 14. Alvin:

  Do szajsung: Pewnie jeśli rozmnożyły ci się po raz pierwszy, odłowisz je i wpuścisz do głównego zbiornika, kiedy będą już w pełni wybarwione i osiągną rozmiary 4cm-5cm :) Kiedyś, kiedy miałem jedynie 4 parki robiłem podobnie, ale z czasem przestałem je pielęgnować tak jak wcześniej, poświęcałem im o wiele mniej uwagi ze względu na brak czasu, a one nadal się mnożyły :) ...i zjadały młode, ale z czasem przyzwyczaiły się do ich obecności i teraz mogę cieszyć się stadkiem, w którym i dzieci, i dorośli żyją w zgodzie (po kilku miesiącach miałem już około 100 sztuk, z czego większość to szare maluszki, ale mam także dużo barwnych, okazałych samic i samców). Jak przystało na żyworódki, pewnie będą na początku posilały się własnymi młodymi, ale w końcu się im to znudzi, bo ileż można :)

 15. szajsung xD:

  siemka mam pytanie czy da sie rozpoznac narybek gupiak ma jakieś 9 albo 8 mm i jak patrze na nie to widze wszystkie takie szare ale jedna jest cała czarna a druga w połowie i widze że samica jest znowu w ciązy i pewnie niedlugo będe miał znowu narybek i czcy moge ich trymac z tamtym czy ich nie zjedzą alob nie obgryzają prosze o odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter