Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. wojtek fan ŁKS:

    ja uważam że gupiki są u mnie na 5-7 miejscu,ponieważ są łatwe w hodowli,są bardzo kolorowe i można se zarobic na nich żeby zając się lepszymi rybami trzeba brnąc w górę próbowac rozmnażac inne ryby,ale warto do nich powracac ja hoduje ryby z 1,5 roku lub 1 więc się znam sprzedaję czasem ryby teraz pozbędę się (gupów) i kupie więcej welonów spróbuje je rozmnożyc

  2. Yap:

    Zrozpaczona, twoje gupiki mają ospę rybią. Posól leciutko wodę(łyżeczka na 5 l) niejodowaną solą, albo kup preparat w sklepie:-).

  3. prezesbb:

    do zrozpaczona : trzeba zastosować bezzwłocznie ichtiosan oraz podnieść temperaturę. jeżeli to ospa. temp 28C-29C gg 6601245

  4. czarek:

    do ryba: od czego zależy płeć młodych gupików i czy można mieć na to jakiś wpływ? proszę o odp

  5. ryba:

    ja wiem wszytko o gupikach. Zajmuję się nimi od 5lat. Jeżeli macie jakiś problem z nimi to napiszcie do mnie:) napewno wam poge ;) tylko najpierw przeczytajcie cały artykuł i dopiero zadajcie pytanie :)

  6. Nika68:

    Do Zrozpaczona: No niestety, dużo zrobić nie możesz moim zdaniem. To pewnie ospa czy coś podobnego - nie wiem. Wiem jedno, ja kiedy miałam w akwa ospę to reszta zaraziła się od molinezji. Mimo, że wkropliłam CMF do akwa to ta molinezja zrobiła dokładnie to co twoje gupiki, a potem zdechła. Poczytaj o tej ospie i spróbuj odratować chociaż część. Już ci mówię, że jeśli to ospa to nic nie da oddzielania najsłabszych.

  7. Wojtek:

    w moim 45 litrowym akwarium mam 9 neonków Innesa, 5 zwinników czerwonoustych kiryska i 5 gupików i wszystko jest spoko nie gryzą się i się lubią (chyba)

  8. Misia:

    mam gupiki i jedna urodziła jakieś 2 tygodnie temu i wcale niebyła gruba teraz mam jeszcze dwie samiczki w ciąży i jak rozpoznać kiedy będą rodzić oby dwie nie mają dużych brzuchów to ich pierwszy poród jedna pływała osobno i chowała się po kątach to ją odłowiłam do kotnika a druga pływała jak głupia i pod brzuchem poszerzyła się otwór jak do porodu i oby wie nie chcą jeść i są w kotnikach czy one będą rodzić czy zdechną i czemu nie chcą jeść??? pomóżcie bo nikt nie chce pomóż na innych forach plis

  9. zrozpaczona:

    PROSZĘ POMÓŻCIE!!! oto moja krótka historia z akwa: Miałam w 45-litrowym akwa 7 gupików. Niedawno dostałam około 40 nowych. 4 razy karmiłam je karmą w tabletkach. Po jakimś czasie ok. 20 z gupików pływało nie ruszając na samym dnie. RUSZZAŁY TYLKO OGONAMI! Wczoraj Przełożyłam je do oddzielnego akwa. MIAŁY MAŁE, BIAŁE PLAMKI NA OGONIE. Dzisiaj 3 zdechły. Na dnie zaczynają tak samo pływać następne... nie wiem, co zrobić... POMÓŻCIE

  10. landrynek:

    no i twoja wina. no i powinnas wiedziec ze jest stara i kiedys zdechnie. no i tyle

  11. Landrynka:

    hey mam takie jedno pytanko ! mam samiczkę i samca gupika ! no i około 50 sztuk młodych z 2 miotów ! : ) No i ostatnio zdechła mi ta samiczka nie wiem dlaczego ! miała bardzo duży brzuch , no a ten brzuch został jej po tych 2 okoceniach się ! no i siedziała na dnie i miała bardzo duży brzuch i zdechła ! Czy to jakaś choroba czy to moja wina ! pliss o odpowiedz !

  12. Mery:

    Miałam w swoim 45-litrowym akwarium 5 gupików (dwa stare samce, 3 młode) i 3 danio. Wczoraj dostałam ok. 35 gupików w tym ok. 15 samic kotnych. Jak mogę dobrze zahamować rozwój chorób nie używając żadnych preparatów???

  13. ferdynand:

    dawid19 gupiki i molinezje są rybami piękiniczkowatymi, można powiedzię nawet że to takie kuzynostwo. Gupiki pływają za molkami dlatego że myślą że to śa samice ich rodzaju. Nie jest to szkodliwe ani złe więc się nie przejmuj, najwyżej wyjdą ci Moliki ;)

  14. kocham gupiki:

    Jakie najlepiej rybki do 20 litrów??????

  15. Ucze się...:

    Kto jest bardziej barwny.. samiec czy samica? a moge trzymać np. 8 samców bez żadnej samiczki?????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter