Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. Szogi:

    Mam akwarium 150l a w nim 35 neonów innesa,10 neonów czarnych,2 kirysy,2 kosiarki,2 glonojady no i labeo zielonego okolo 15cm.Labuś poza kosiarkami niczego innego nie gania.Jest ozdobą mojego zbiornika

  2. Jacek:

    mam labeo (około 12cm) i 4 kosiarki (10-12cm), strasznie je gania, bocje wspaniałe (5 szt-5-9cm) w ogóle nie wchodzą z nim w konflikt i on również im nic nie robi.Zbiornik 720 L. Czy ktoś się orientuje jak wygląda pożycie PYSZCZAKÓW Malawi z lABEO ???

  3. LuL:

    mialem kiedys Labeo tak sie gryzl z glonojadem syjamskim ze zrezygnowalem z niego,jest to ryba agresywna nie polecam do akwarium z malymi rybkami

  4. Annesis:

    Miałam labeo i muszę przyznac że byla agresywna.. ta ryba musi mieć przestrzeń wkawarium i co ważne brak konkurencji na dole typu kiryski kosiarki itp. To znaczy z mojego doświadczenia mówię. :) Mojego musiałam oddać,ganiał kirysy aż się kurzyło :]

  5. xxxx:

    ja miałem 2 ale większy nie dawał spokoju mniejszemu więc pozbyłem się agresywniejszego i muszę przyznać że drugi jest bardzo spokojny i nic obsadzie nie robi

  6. Tatar:

    Mam 2 Labeo to naprawdę zabawne rybki. Większość czasu spędzają w kryjówkach. Czasem się ganiają zwykle jedna prowokuje drugą jednak w ich zachowaniu nie ma cienia agresji najlepiej wygląda moment gdy kręcą się dookoła są łagodne w stosunku do innych ryb żerują głównie nocą nie raz słyszałem szelest kamyków w które się wkopywały rozrzucają je po całym akwarium więc rośliny lepiej umocować do dna. rzadko się pokazują w dzień czasami w ogóle o nich zapominam są płochliwe ale to chyba ze względu na mały kontakt z ludźmi. Polecam.

  7. jaszczyn:

    Posiadam 2 Labeo od ponad 2 lat (prezent - wcześniej od zakupu miał je znajomy - około 2 lata). W sumie 4 lata mają. Jeden(a) wyrosł na jakieś 8-9cm, a drugi (a) pozostała malutka 5-6cm. No i ta duża ją goni od półtora roku, ale za wielkiej krzywdy jej (lub jemu) nie robi :). Widać spryt w uciekaniu po tylu latach..... Inne rybki spokojnie sobie wokoło funkcjonują - neonki diamentowe i czerwone, kirysy żółtopase, rozbory klinowe, długonosy cierniste ( też nieagresywne ....sic!), brzanki wysmukłe i molinezje ostrouste. Jak na razie od paru miesięcy wszystko funkcjonuje i ma się dobrze. Ale coś czuję, że niebawem jakieś morderstwo zostanie popełnione, bo szczęscie nie może trwać wiecznie...

  8. LOL:

    czy labeo moze byci trzymane z kosiarkami.

  9. zuza:

    Moja rybcia Labeo jest srasznie agresywna-tłucze wszystkie rybi oprócz kirysków.

  10. rekin@:

    one sie na 100procent pozabijaja zwlaszcza labeo z drugim labeo w akwarium.

  11. Michał:

    LABEO NIE MOŻE BYĆ TRZYMANY W GRUPIE! BO SIE POZABIJAJĄ!

  12. marcin:

    ja mam 2tyg Labeo i już neonki nie mają ogonów

  13. marcin:

    Mam labeo 2tygodnie i już 2 neonki straciły ogony

  14. Ryszard z GÅ‚ubczyc:

    Mam 4 labeo po ok 8-10 cm, w akwarium 125 l. gdzie są też inne rybki (mieczyki, gurami, molinezje, neonki), i w zasadzie nie ma z nimi kłopotu, czasami się "ganiają", ale w stosunku do innych są dżentelmeńskie. Dzięki ich ruchom widać, że akwarium żyje.

  15. ada:

    Czy ktoś wie ile taka rybka może żyć?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter