Gąbki – Porifera

Opis

Są bardzo ciekawymi mieszkańcami akwariów, w których są im zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe. W sklepach akwarystycznych najczęściej możemy spotkać gąbkę pomarańczową (Acanthella cavernosa i Pseudaxinella durissima) oraz niebieską (Haliclona sp.). ze względu na układ tkanek możemy wyróżnić gąbki wapienne (Calcispongia), gąbki krzemo rogowe (Cornacumspongia) oraz szkliste (Hyalospongia).

Gąbki są wymagające, co do jakości wody, która musi być bogata w mikroelementy oraz substancje odżywcze, a przede wszystkim powinna być wolna od zanieczyszczeń. W naturalnym środowisku mogą one przybierać różne formy, w zależności od miejsca, w którym osiadły oraz fali i prądów morskich, które je kształtują. Pobierają pokarm poprzez przefiltrowywanie wody, z której pobierają substancje odżywcze i mikroelementy.

Aczkolwiek pomimo tego, że uważa się gąbki za zwierzęta trudne hodowli, to nieliczni wiedzą, że znakomicie rosną w warunkach akwariowych gatunki kosmopolityczne, np. Haliclona i Halichondra. W warunkach akwariowych najczęściej spotykamy te bardziej niepozornie ubarwione w kolorze brązu czerni, ponieważ pochodzą one z przybrzeżnych płycizn, natomiast te w jaskrawych, pięknych barwach występują w mocno zacienionych lub bardzo głębokich miejsc rafy koralowej. Te ostatnie są o wiele trudniejsze do utrzymania w akwarium.

Najlepszym miejscem dla gąbek będą zacienione miejsca w akwarium o lekkim przepływie wody. Przy zakupie gąbki pamiętajmy o tym, żeby przeniesienie gąbki z pojemnika transportującego do akwarium odbywało się łącznie z wodą, której przebywała. Ma to duże znaczenie, ponieważ gąbki są wrażliwe na zmiany środowiskowe. Szczególnie niebezpieczne jest dla gąbek przedostanie się do kanalików mikroskopijnych powietrza, co powoduje obumarcie zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest przenoszenie zwierzęcia z opakowania, w którym było transportowane do akwarium, całkowicie pod wodą. Należy zwrócić uwagę podczas zakupu gąbek czy są one pakowane bez dostępu powietrza. Zdrową gąbkę można rozpoznać po braku jasnych przebarwień oraz spójnej strukturze. Utrzymywane w akwarium gąbki staja się wskaźnikiem dobrej jakości wody.

Gąbek nigdy nie powinny być umieszczane w piasku, a w szczelinach pomiędzy skałkami. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na były oddzielone od podłoża razem z częścią skalnego podłoża. Bez niego nie ma szans na przeżycie w akwarium. W akwarium bardzo trudno zdiagnozować czy dany okaz gąbki nadal żyje. Można to stwierdzić po zapachu zgnilizny, ale nie możemy tego ustalić w wodzie. Można ,,nadmuchać” gąbkę za pomocą szklanej rurki połączonej z gumową gruszką. Jeśli przy takim zabiegu od gąbki odrywają się małe fragmenty to musimy natychmiast usunąć gąbkę ze zbiornika, ponieważ rozkładająca się gąbka może doprowadzić do skażenia całego akwarium. Zdrowa gąbka jest twarda w dotyku.

Do wrogów gąbek zaliczamy przede wszystkim ślimaki nagie, które wyspecjalizowały się w zjadaniu różnych gatunków gąbek. Często dochodzi do nadgryzania gąbek przez rozgwiazdy, jeżowce i porcelanki. Nie powinno się łączyć gąbek z niektórymi rozdymkami, wargaczowatymi i rogatnicami, ponieważ mogą być przez nie nadgryzane.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

9 komentarzy

  1. Kasia:

    do Patryk:spange bob nie istnieje..!!!to jest tylko bajka..:)troche rzeczywistości..!

  2. berni:

    ok 150 zł

  3. Patryk:

    Gdzie jest Sponge Bob !?

  4. Ju-la:

    Gremlin to 4 ;D

  5. GREMLIN:

    Mieszkam w województwie śląskim, trzy pytania: a)gdzie mogę je kupić? b) za ile? c) czy są jakieś szczególne wymagania? Jeśli tak to jakie?

  6. kacper:

    zależy gdzie mieszkasz :)

  7. kamcio:

    ile to kosztuje

  8. Ola:

    Zależy gdzie mieszkasz

  9. Ja1:

    Gdzie można to zakupić

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter