Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. koz@:

    ja tez mam ducha i jestem z niego zadowolony. Nie atakuje mi zadnych ryb, a tym bardziej ich nie zjada. :)

  2. agua-girl:

    cool rybcia

  3. Iza:

    Duch kosztuje 20zł. One są super! Ja mam 2. Kupilam im taką dużą żywą roślinę i są bardzo zadowolone :)

  4. jr:

    mam ducha kilka lat urusl do30cm w zbiorniku 500lirowym dobrze sie chowa z bocjami i innymi nie za malymi rybami.Uwzam ze ta ryba nie nadaje sie zupelnie do zbiornikow mniejszych niz 200 litrow .pozdrawiam

  5. chodowca ryb:

    ile może kosztować duch??????????????

  6. ss_langa:

    miałem jedną sztukę z bocjami wszystko było dobrze dopóki bocje nie dostały ospy a duch razem z nimi,leczenie nie do końca się udało, Ospa rybia (rybna) zniknęła ale na płetwie ducha pojawiły się jakieś przebarwienia,była cała postrzępiona i padł,objawy pojawiły się po jednej nocy,w dzień padł

  7. Iza:

    Ja mam 2 duchy, jestem bardzo zadowolona są to piękne ryby, łagodne i spokojne, nie zjadają neonów ani innych małych ryb. Moje też lubią się chować za filtrem i grzałka. Mam sztuczne rośliny i one lubią się kłaść na ich liściach :)

  8. necia:

    witam mialam duchy w akwarium na poczatku bylo ok potem zalowalam ze go mialam mialam razem z nim kilka innych rybek np gupiki bylo ok na poczatku gdy byly 2 duchy gdy zostal 1 zaczelo sie wszystko psuc atakowal mi inne ryby zwlaszcza samce musialam go odizolowac od innych bo przez niego potracilam kilka innych ryb :/ uwazajcie

  9. szybki:

    Czy Duchy Amazońskie zjadają Neony? Proszę o odpowiedź!

  10. lacko:

    Witam mam pytanie jakie rybki mogę trzymać z Duchem.? Wiem ze duże ryby ale jakie? Może mi ktoś doradzić pozdrawiam

  11. bardosz1:

    Mam ducha bardzo ciekawa ryba

  12. jimkwiatkowscy:

    .....miałem duszka, piękny okaz, szkoda,że tak lubi kryjówki oraz......nocny tryb życia

  13. aqua-droid:

    mam ducha brazylijskiego ,bardzo sympatyczna ryba lubi siedzieć między filtrem a szybą ale zbudowałem mu pomieszczenie z korytka od kotnika. lubi je bardzo ale na jego nieszczęście wprowadził sie tam trzciniak i teraz duch jest w stosunku do niego bardzo agresywny.:) pozdro.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter