Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. Bartek:

    Cześć wszystkim.Mam małego ducha w akwarium 120 l trzymam go razem z mieczykami, świecikami,tetrą,kosiarką z rośliną przyniosłem ślimaki więc kupiłem 2 bocje,po dwóch dniach zauważyłem że duch ma podgryziony ogon.Czy to przez bocje?Co zrobić?Proszę o pomoc i odp.

  2. zirytowany:

    Szlag mnie trafia jak czytam niektóre wypowiedzi... To jest żywe stworzenie i nie bez powodu określono minimalny litraż dla osobnika! Jak czytam, że w 120l ma się dobrze i jeszcze są tam inne ryby to krew mnie zalewa... Sprzedaż niektórych gatunków chyba powinna być uregulowana prawnie, bo niektórzy kupią ducha do słoika po musztardzie i zadowoleni, a to zwykłe znęcanie się.

  3. :

    Do Michał lat 13 XD- baniak 216 litrów: To zależy od temperamentu ducha amazońskiego. Z reguły może być z neonami tylko musi być systematycznie żywiony larwami, bo jak będzie głodny to jednak mógłby zjeść neonki.(osobiście miałem z neonami, - tylko że neonami Innesa - które bronił przed innymi rybami np. proporczykowcami Gardnera, które czasem zaganiały neony). PS. W internecie jest w większej części napisane że nie mogą być razem, ale to bujda!!! Nie sugeruj się tym.

  4. tomaszlysy:

    to ja się pochwale mam parę duchów i 13 młodych duszków myślałem ze mi się jakieś robaki zaległy w filtrze i aż mnie zatkało dwa razy podeszły do tarła!!!

  5. andriejw:

    Mi duch zabił wiekazego do siebie skalara

  6. doomo_80:

    500l, aquanovaNCF-1500, aquaelFZN-1(ceramika+gąbka,czyszczony raz w miesiącu) parametry wody w normie. rośliny-głównie anubias, kryptokoryna karbowana i czerwona, trawy i kilka kamiennych kryjówek z racji 2 duchów, 25-neonki,3-kosiarka,5-skalar,10-danio,2-glonojad syjamski,do wczoraj 2-duch amazoński.Wieczorem zrobił się białawo-matowy, w nocy pływał przy powierzchni, rano już było po nim :-( Mam je od ponad roku, karmione od x czasu tak samo, żywe, mrożone a i suche też podjadały neonką, zawsze żywe ruchliwe, zwłaszcza przy zgaszonym swietle-normalne. przyczyna padnięcia:nowe roślinki bez kwarantanny, wątpię. Drugi zachowuje się normalnie jak do tej pory.

  7. Eryk:

    Do rosa:Podaj litraż. Duszki od 200 l.

  8. krzyś:

    hej ja mam 2 duszki w 200 l i pływają sobie a nie chowają po kryjówkach

  9. Michał lat 13 XD- baniak 216 litrów:

    Czy duch amazoński może być z neonami czerwonymi ? moja odsada 216 litrów : 6 paletek 20 neonów czerwonych 10 kirysków

  10. bbgzregorz:

    Pytanie proste : czy można trzymać w jednym akwarium Mruka i Ducha amazonki ?? Pytanie trudniejsze : skąd można wziąć inne odmiany(czy w ogóle są) ???

  11. Aslana:

    Mam pytanie : Mój duch na prawym boku ma biało-przeźroczystą plamę . Co to jest ? Jak to leczyć ? Proszę o odpowiedź.

  12. pan:

    Mam 220 litrów : 1 ducha, 3 skalary, 2 sumiki, 2 glonojady i jest OK

  13. anulka78:

    witam,jestem mloda akwarystka czytam wszystko co mi wpadnie w rece,mam pytanko;mam 500 l akwa a w nim:2 sumy rekinie (1 maly 2 ze 20 cm)bocje wspaniale 4 szt.6 neonek ,2 sumiki,4 kosiarki 4 brzanki,2 brzanki rekinie,2 skalary,2 malutkie bocje pasiaste,3 ostronoski,2 kiryski 1 glonek dlugopletwy oto moje pytanie:czy moge dokupic duszka nilowego

  14. Gregory13:

    Witam. Ja mam ducha od około 3 miesięcy. Przez te trzy miesiące urosl z jakieś 15 cm. Trzymam go w 240l zbiorniku. Mam tez molinezje, mieczyki, glonojady, piskorki, kirysy, suma rekiniego, kardynaly oraz neonki. 3 miesiące temu neonow było ok 80-90 sztuk. Teraz nawet połowy z tego nie ma.. Tak ze nie pOlecam trzymac duszka z małymi (nawet dorosłymi) rybami. Przynajmniej nie z neonami

  15. klient:

    Kupię Ducha min 12 cm 660 544 322 GG:11799136 Gliwice

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter