Danio malabarski

Opis

Danio malabarski – Danio aequipinnatus. Gatunek ten posiada na swoim ciele trzy lub cztery niebieskie i podłużne smugi. Pomiędzy tymi smugami posiada faliste i złotawe linie. Samice możemy rozpoznać po tym, iż jest bardziej matowo ubarwiona oraz większych rozmiarów. Samica ponadto posiada niebieski pasek na płetwie ogonowej, który jest zagięty ku górze. Jest uważany za rybę tolerancyjną w stosunku do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z gatunkami, które mogłyby go niepokoić lub onieśmielać. W akwariach europejskich spotykany jest od roku 1909. Należy ją hodować w większym stadzie. Jest rybą którą żyje dosyć długo.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Strumienie i różnego rodzaju sadzawki na zachodnim wybrzeżu Indii oraz Sri Lanki.

Długość

Zazwyczaj do 10 cm.

Odżywianie

Zjada różnorodny pokarm. Szczególnie polecane są mrożone małe wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów i ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i zielone. Pamiętajmy aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Od 22 do 25 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego. Potrzebuje przestrzeni i spokoju. Rośliny umieszczajmy z tyłu i po bokach akwarium. Najlepiej jak jedna lub dwie rośliny szerokolistne dotykają powierzchni dzięki czemu danio będzie mógł się pod nimi schować. Jest rybą skoczną dlatego akwarium powinno być przykryte pokrywą. Żyje w strefach od środkowej do powierzchniowej. Preferuje wodę o pH ok. 6,5 – 7,0; miękką do średnio twardej 6 – 15 n. Należy hodować minimum 4 osobniki.

Rozmnażanie

Do tarła wymaga zbiornika o pojemności od 50 do 200 litrów. Do tarła dobieramy 2 samce na jedną samicę. Ikrę składa na roślinach. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Po tarle przenosimy rodziców. Wylęg następuje po około 1,5 doby. Przez pierwszych kilka dni młode karmimy bardzo drobnym żywym lub sztucznym pokarmem. Po około 3 dniach możemy podawać już larwy solowca.

45 komentarzy

  1. Mariola1115:

    Do Biały: z tą tolerancją to wcale nie jest bzdura.Ja mam 2 w 200 litrowym akwarium od kilku m-cy razem z bojownikiem, molinezjami i gupikami rasy endler tiger ( czyli malutkimi) i jeszcze nic mi nie pożarły ani nie widzę żeby atakowały. Mają wszystkich w nosie.

  2. Biały:

    co do tolerancji na inne ryby to bzdura... wykończyły mi bojownika, ducha amazońskiego i prętniki. najgorzej miał bojownik bo poobgryzały mu wszystkie płetwy. w akwa utrzymał się tylko przez tydzień

  3. Rasta:

    Ma ktoś może do oddania kilka? hoduje już małe stadko i chciała bym je troche powiększyć;)

  4. zz:

    Głupie ryby. Wykończyły mi mieczyki dwa razy większe od samych siebie :-(

  5. Kuba:

    Witam mam do oddania dwa dania malbarskie. Radom!!! KONTaKT: jakubczerwinski2@onet.pl

  6. Bojownik321:

    Te rybki są bardzo szybkie i zwinne i mają skłonności do wyskakiwania.Wiem to bo nieraz mi wyskoczyły.

  7. m:

    Czy te rybki mogą być razem w akwarium z welonami?

  8. paulo:

    agnieszka ma racje przy łapaniu z akwarium wyskakuje xd

  9. Agnieszka:

    Nie radzę trzymać ich w nieprzykrytym akwarium. Z doświadczenia wiem, że lubią wyskakiwać. ;D

  10. yankees:

    Koło Akwarystów "Labeo" w Olsztynie sprzeda tanio różnorodne ryby mail: yankees1989@wp.pl

  11. Kamil2:

    ja mam 2 dania i są to ciekawe i interesujące ryby polecam

  12. Pudelmylove:

    mam ławicę 14 osobników, największy ma już 10,5cm. są okropnie żarłoczne ale piękne i ciekawe.

  13. house918:

    mam 4 rybki danio i uważają się za wyższość w akwarium. Przez nie straciłem już ponad 40 sztuk innych rybek nie polecam ich chyba żeby hodować tylko je to jest inna sprawa

  14. laska:

    ja mam 3 danio i ostatnino kupilem 30 neonek zostaly mi juz tylko 4. Danio zjadaly je zywcem.

  15. akwa:

    dzisiaj kupiłem cztery danony i jak wróciłem z wc to były już tylko dwa, musiały się zeżreć nawzajem, nie polecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter