Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus sÄ… bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstÄ™gowate, mocna bocznie spÅ‚aszczone ciaÅ‚o oraz trzy pary wÄ…sików otaczajÄ…cych otwór gÄ™bowy. Pod każdym okiem znajduje siÄ™ kolec. Samice majÄ… bardziej uwydatniony brzuch, przez Å›ciany którego przeÅ›wiecajÄ… zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupeÅ‚niajÄ… akwaria zbiorowe. ZamieszkujÄ… strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje siÄ™ duże, wydÅ‚użone akwarium. LubiÄ… różne schowki i przyćmione Å›wiatÅ‚o. PreferujÄ… dno miÄ™kkie, sporzÄ…dzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciÅ›nienia atmosferycznego piskorki reagujÄ… nieustannym pÅ‚ywaniem wzdÅ‚uż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiÄ™tać by zbiornik byÅ‚ przykryty szczelnÄ… pokrywÄ…, ponieważ potrafi siÄ™ on przecisnąć najmniejszÄ… szparkÄ….

Rozmnażanie

Ryby te trÄ… siÄ™ pod powierzchniÄ… wody, bok przy boku, w ruch Å›lizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstajÄ… wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciaÅ‚a produktów pÅ‚ciowych ryby gwaÅ‚townie opadajÄ… na dno, wypuszczajÄ…c z pyska liczne pÄ™cherzyki powietrza. PowtarzajÄ… ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o Å›rednicy 1 mm produkowane sÄ… w olbrzymiej iloÅ›ci. Czasami zdarza siÄ™, że samice same spontanicznie wycierajÄ… siÄ™ poÅ›ród roÅ›lin. W niewielkich odstÄ™pach czasowych „wystrzeliwujÄ…” jednorazowo ponad 100 biaÅ‚ych (nie zielonych) jajeczek. Z zapÅ‚odnionych jaj po dobie wylÄ™gajÄ… siÄ™ larwy. MajÄ… one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikajÄ…ce po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich sÄ… larwy solowca.

136 komentarzy

  1. miki93:

    Witam wszystkich i prosze o P O M O C ! ! ! wczoraj kupilem 2 piskorki (5 i 5,5cm) przez cala droge lezaly one na dnie woreczka, gdy wpuscilem je do akwarium swirowaly caly czas :) jednak dzisiaj rano zauwazylem ze jeden z nich (mniejsz) schowal sie i caly czas lezy w kryjowce, a drugi wrecz przeciwnie caly czas plywa na samej gorze i kladzie sie na najwyzszych lisciach i lezy przy tafli wody ale co jakis czas poplywa w kolo i znowu to samo :( [zauwazylem takze ze ma problem z polozeniem sie na dnie i ciagle plynie do gory] co mam z nim zrobic ? Slyszalem o sposobie od mojego taty; wklada sie rybe na 5-10 min do garnka z woda (temp. taka jak w awkarium) i odrobina soli. Kiedys mielismy gorami ktura byla juz calkiem blada i lezala na dnie ale zrobilismy jej taka "kapiel" i zyla jeszcze dlugo a na drugi dzien odzyskala w pelni kolory :) Pomozcie mi prosze

  2. michal:

    witam mam pytanie czy orientuje sie ktos gdzie w poblizu Poznania mozna nabyc piskorka ??? prosze o odpowiedz

  3. Jacek:

    Ja mam dwa jeden większy drugi nieco mniejszy. Cały czas są ukryte w zamku, tolerują również przeróżne rurki. Są to bardzo spokojne rybki.

  4. Krzyzsztof:

    DO Jankas: Roślinki podgryzają ci Bocje wspaniałe.

  5. FAJNE RYBKI ale....:

    aby chodować te ryby należy miec akwarium z wieloma kryjówkami, gdyz lubi sie chowac po zakamarkach, lecz przez to ich nie widac, by je bylo widac nie mozna miec kryjówek co sie logicznie nie łączy ;/// ;P

  6. Ja:

    Miałem je kiedyś w akwarium i myślę by znów je mieć. Miałem z nimi problem że wpływały mi do filtra turbinowego i ginęły ale deszczownia załatwia problem.

  7. PW:

    Mam 3 piskorki i się teraz zastanawiam który to gatunek czy są to Cierniooczki Kuhla czy Myersa. Wie ktoś jak można je rozróżnić? Patrząc na różne zdjęcia wydaje mi się że Myersa mają cieńsze te żółte paski przechodące przez bok i grzbiet, a Kuhla mają takie rozszerzające się ku dołowi, nie wiem czy to dobry trop

  8. przemek:

    Czy da się rozpoznać samca od samicy jeżeli tak to w jaki sposób? Z góry dziękuje.

  9. przemek:

    Czy da się rozpoznać samca od samicy jeżeli tak to w jaki sposób? Z góry dziękuje.

  10. nena0:

    ja mam Labeo i w ogóle się nie interesuje Piskorkami choć w stosunku do innych ryb jest agresywny mam dwa Piskorki dzieli z nimi kryjówki ogólnie zgoda i przyjaźń inne rybki przegania kiedy przepływają koło jego kryjówki a Piskorków jakby nie zauważał

  11. Luna10:

    Do Jankas: welon podgryza Ci roślinki, ewentualnie gurami. Na duchach się nie znam, zobacz w necie, czy lubią podgryzać roślinki, ale wydaje mi się że nie:) Stawiałabym na welonka, daj mu jakieś płatki roślinne to może się nimi opcha i zostawi rośliny w spokoju:)

  12. artur:

    Witam, mam te rybki drugi raz w życiu po długiej przerwie, ale niedawno pod moją nieobecność zagościły w moim akwarium Labeo (grubowargi dwubarwne), kaprys córki Pani w sklepie powiedziała, że takie spokojne rybki, że aż och i jej zachwycony nie jestem bo z dzieciństwa pamiętam, że wizyte tych ryb w akwarium przetrwały tylko pielęgnice (dzieciakiem byłem labeo wytłukły wtedy ojcu paletki). W związku z tym mam pytanie czy cierniooczki sobie poradzą?

  13. Jankas:

    Mam problem kto podgryza mi rośliny koledzy myślą ,że to piskorek.Mam jeszcze 2 duchy amazońskie,6 zbrojników,2 kiryski,5 bocji wspaniałych,2 bocje siatkowane,4 mieczyki2 gurami,1 mułojad,1 welon i 3 piskorki

  14. Jankas:

    Ja mam 3 piskorki 1 taki jak tu , a pozostałe są całe czarne. Jaka to odmiana?

  15. Max:

    thx właśnie dzisiaj go kupiłem nie jest zadziorna jest bardzo spokojna i fajna :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter