Bystrzyk Długopłetwy, Stadnik Długopłetwy

Opis

Bystrzyk Długopłetwy (Brycinus longipinnis) osiąga długość do 13cm. Samce osiągają większy rozmiar niż samice. Charakterystyczną cechą jest czarny pas u nasady płetwy ogonowej. W przytłumionym oświetleniu Stadniki często przybierają barwę lekko zielonkawą. Dymorfizm płciowy jest łatwo zauważalny – poza większym rozmiarem, samiec posiada mocno wydłużone promienie płetwy grzbietowej. Ryba ta najlepiej czuje się w stadzie złożonym z minimum 5 osobników. Najchętniej pływa w środkowej części zbiornika.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Zamieszkuje strumienie i rzeki tropikalnej Afryki Zachodniej.

Długość

Do 13 cm.

Odżywianie

Ryby te najchętniej przyjmują pokarm żywy. Można im również podawać pokarm mrożony oraz gotowe suche karmy w postaci płatków.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-26°C.

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody to 6,5 do 7,5 a twardość ogólna 5-20°dGH. Z uwagi na dużą aktywność tych ryby należy trzymać je w akwarium o wymiarach co najmniej 120x40x50 cm. Potrzebują one rozległej przestrzeni do pływania dlatego obsada roślin w zbiorniku powinna być umiarkowana. Bystrzyki te są dość wrażliwe na podniesione stężenie azotanów we wodzie. Z tego powodu zaleca się instalację dobrej jakości filtra oraz systematyczne podmiany części wody. W akwarium biotopowym zachodnioafrykańskim mogą być hodowane z innymi kąsaczami, proporczykowcami oraz pielęgnicami. Natomiast w akwarium wielogatunkowym towarzyskim czuja się najlepiej z rybami o podobnym usposobieniu i wymaganiach środowiskowych.

Rozmnażanie

Tarło Bystrzyka Długopłetwego trwa przez okres kilku miesięcy. Odbywa się ono w odstępie 2 do 6 dni. W czasie tarła samiec oraz samica podpływają do siebie dążąc do osiągnięcia pozycji pionowej głowami w górę. W tym czasie samiec pociera swoim tułowiem o ciało samicy pobudzając ją do wyrzucenia ikry, która składana jest w toni wodnej najchętniej w pobliżu roślin. Narybek wylęga się po około 6-7 dniach przy temperaturze wody 25-28°C. W niedługim czasie po wylęgu młode Bystrzyki zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W okresie wylęgu woda powinna myć silnie napowietrzana. Twardość wody najodpowiedniejsza dla narybku to 3°dGH. Redakcja portalu serdecznie dziękuje autorowi którym jest NirwAnia.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter