Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. bombambassssefddfd:

    do waldi: racja :P

  2. Waldi:

    bombambas...itd- zawsze trzymalem i trzymam brzanki sumatrzanskie z innymi rybami i jakos mi nigdy ryb nie pogryzly. Musisz miec duze akwa, duzo miejsca do plywania z przodu a z tylu rosliny i kryjowki. Czasami mlode sumatry podgryzaja ogony starszym i powolniejszym i to wszystko. W malych akwariach nie moga sie wyzyc i dostaja kota.

  3. kangur:

    Tao Mao: 15 sumatr na 50 litrach powinno byc ok, to nie sa duze ryby. Dokup sobie jakies kiryski zeby ci czyscily dno. Bombam.... Ja mam 7 sumatr z przeroznymi rybkami w duzym akwa i wogole nie mam problemu z podgryzaniem WESOLYCH SWIAT

  4. bombambassssefddfd:

    do bosmana ktory zadal pytanie na samym dole: To poprostu inna odmiana albo inna ryba

  5. bombambassssefddfd:

    do natasza & alex: brzanki sumatry niemozna trzymac z innymi rybami... chyba xD. Wiec to normalne, ze podgryzaly pletwy innym rybom. Musisz jeszcze o nich poczytac.

  6. Natasza & Alex:

    Czesc. Mamy akwa ramowe, swojej roboty 850 litrow (240x60x60cm), obsada: Sum rekini x3, brzanka rekinia x3, plaskobok x8, sumatry x12, sumik szklisty x10, skalar x8, bocja wspaniala x7, gibbiceps x1, duch amazonski x2, pretnik x4, mieczyk czerwony x7 i labeo zielony x1, rosliny sztuczne i zywe, duzo korzeni i jaskin. Nasze sumatry nigdy nie gryza innych rybek. Zgoda z Kangurem, ze w mniejszych zbiornikach sa agresywne. Mielismy akwa 112 litrow i ciagle gryzly inne ryby. Zagryzly mi kilka skalarow i bojownika. Teraz choc 7 z nich jest ze starej obsady zachowuja sie poprawnie.

  7. tao mao:

    kangur: a czy to nie za maly litraż dla nich, bo nie wiem???

  8. kangur:

    Tao Mao: brzmi super. Jak zalozysz akwa prawidlowo to co ma sie stac? Sumatry to super rybki, nigdy sie nie znudzisz obserwujac je. Kup sobie rozne kolory. Juz 2 dni jak przlozylem 6 mlodych skalarow z akwa kwarantannowego do glownego i nic sie miedzy nimi a sumatrami nie dzieje, ani sladu agresji czy chocby zaciekawienia pletwami.

  9. tao mao:

    chce zalozyc ok 15 brzanek w akwa jednogatunkowym w 54l. Czy nic im sie nie stanie?

  10. kuba m:

    dlaczego ta ryba mi czasem "blednie"

  11. kangur:

    Myślę, ze tajemnica agresywnego zachowania sumatr wobec innych ryb i slynnego podgryzania lezy w wielkosci zbiornika. Jak trzymalem je w 60-cio a potem 150-ciolitrowym akwarium moje sumatry wciaz ganiały inne ryby. Wszystkie moje skalary i neonki mialy poobgryzane ogony w wiekszym lub mniejszym stopniu. Trzymanie stadka 8+ sumatr tylko zmniejszalo ten problem. Sam na tym forum akwarystycznym Super Akwarium odradzałem ludziom trzymanie skalarów z sumatrami. Teraz mam akwa 360 litrow i sumatry ganiaja i gryza siebie nawzajem ale zostawily inne ryby w spokoju. Czasami tylko bardzo je intryguje biala koncowka ogona ducha amazonskiego, ale go nie gryza. Bardzo sie ciesze, ze moje sumatry nabraly kultury i oglady. Uwielbiaja tez przylaczać sie to bocji w szalonymnych rajdach gesiego wokol akwarium. Wychodzi na to, ze jak maja za malo miejsca do plywania to im glupoty przychodza do glowy. Pozdrawiam

  12. KasiaWaWa:

    Moje sumatry wogole nie gryza skalarow ani innych ryb, sa zbyt zajete sciganiem i podgryzaniem siebie nawzajem. Czasami plywaja szybko "gesiego" razam z bocjami po calym akwarium co wyglada przepociesznie. Natomiast mam pomaranczowa samice molinezji, ktora czasem dokucza skalarom a one robia smieszne uniki. Mam 9 sumatr w tym 3 zielone i 2 rozowe

  13. Kankan:

    Mi brzanki zabiły już 4 skalary

  14. akup:

    Ja mam sztuk 5 tej rybki oraz 4x molinezja, 2x mieczyk 2x zbrojnik niebieski oraz 3 x kirysek spizowy. Jak dotad wszystko ok, az milo popatrzec.

  15. KasiaWaWa:

    Obserwator: ja bym dokupila jeszcze ze 4 sumatry i jeszcze jednego-dwa skalary bo skalary nie powinny byc trzymane pojedynczo. Sumatry nie rosna zbyt duze. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter